گزارش‌های روزانه بازدید:664 تاریخ نشر:2019-04-24

گزارش سالانه تلفات ملکی در منازعات مسلحانه نشر شد

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گزارش تلفات ملکی در سال ۱۳۹۷ را نشر کرد. این گزارش روز سه شنبه ۳ ثور ۱۳۹۸ در تالار کنفرانس‌های دفتر مرکزی کمیسیون با حضور هیات رهبری کمیسیون، خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌ها نشر شد. براساس این گزارش در سال گذشته خورشیدی ۱۱۲۱۲ نفر کشته شده که از این میان ۳۰۳۲ تن در نتیجه منازعات مسلحانه جان شان را از دست داده و ۸۱۸۰ تن دیگر زخم برداشته‌اند. آمار کمیسیون نشان می‌دهد که از آغاز سال ۱۳۸۸ الی اخیر سال ۱۳۹۷ بیش از ۷۵ هزار تن از افراد ملکی در نتیجه منازعات مسلحانه بین دولت و مخالفان مسلح کشته و زخمی‌ شده‌اند.

محترم داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هنگام نشر این گزارش گفت: «با تاسف شمار تلفات ملکی نسبت به سال گذشته ۱۹ درصد افزایش یافته و کمیسیون به شدت از افزایش تلفات ملکی نگران است.» خانم سمر از طرف‌های جنگ در افغانستان خواست تا قوانین بین المللی جنگ را رعایت کنند و در جریان منازعات مسلحانه به حفظ جان غیرنظامیان بکوشند. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکید کرد که به منظور کاهش آسیب پذیری غیرنظامیان در جنگ‌ها و برخوردهای مسلحانه قوانینی وجود دارد که با تطبیق آن جان غیرنظامیان باید حفظ شود و طرفهای درگیری باید از ضرر رساندن به افراد ملکی خودداری نمایند.

در حالی که آمار مجموعی تلفات ملکی ۱۹ درصد افزایش یافته اما شمار کشته شدگان در سال ۱۳۹۷ نسبت به یک سال پیش از آن یعنی ۱۳۹۶ شش درصد کاهش یافته است. گزارش حاکی از آن است که رقم زخمی‌ها نسبت به ۱۳۹۶ سی و دو درصد افزایش یافته است و به این ترتیب آمار مجموعی تلفات نشاندهنده ۱۹ درصد افزایش است.

این در حالیست که کمیسیون حقوق بشر در سال ۱۳۹۶ خورشیدی، آمار تلفات غیرنظامیان را ۳۲۳۹ کشته و ۶۱۷۴ زخمی را ثبت کرده بود. براساس این گزارش، شمار زنانی که در سال گذشته خورشیدی کشته و زخمی شده اند (۲۵۸ کشته و ۶۷۵ زخمی) نسبت به سال ۱۳۹۶ خورشیدی، ۱۶ در صد بیشتر شده است. داکتر سمر از افزایش تلفات زنان ابراز نگرانی کرد و گفت که گزارش نشان می‌دهد که طرفین جنگ محلات ملکی مانند خانه ها و روستاها را به میدان جنگ تبدیل می‌کنند: «تلفات زنان متاسفانه ۱۶ درصد افزایش یافته است و این نشان می‌دهد که منازعه به خانه‌ها و مکان‌های ملکی کشانده شده است.»

براساس این گزارش، طالبان عامل بیشترین تلفات ملکی بوده در حالی که پس از طالبان داعش در رده دوم قرار است. گزارش نشان می‌دهد که طالبان مسوول ۵۳ در صد تلفات ملکی بوده و داعش ۱۲.۵ درصد مسوول تلفات ملکی بوده است. نیروهای طرفدار دولت نیز براساس این گزارش مسوول ۱۱.۵ درصد تلفات ملکی بوده‌اند؛ در حالی عاملان ۲۲ در صد تلفات ملکی در سال ۱۳۹۷ معلوم نیست.

داکتر سمر گفت:  که افزایش تلفات ملکی نشاندهنده افزایش خشونت‌ها نیز می‌باشد؛ «کمیسیون بسیار نگران است که قربانیان جنگ بیشتر شده و جنگ شدیدتر شده است.» او تاکید که به منظور پایان دادن به تلفات افراد غیرنظامی، عاملان نقض حقوق بشردوستانه بین المللی مطابق به قوانین ملی و بین المللی مجازات شوند. این در حالیست که حکومت افغانستان تاکنون از توانایی لازم برای محاکمه و مجازات عاملان تلفات ملکی برخوردار نیست بنابراین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان یک بار دیگر از محکمه جزایی بین المللی خواست تا به مکلفیتش در این راستا عمل کند.

گزارش نشان می‌دهد که حملات انتحاری و پیچیده بیشترین تلفات را داشته است چنانچه عامل ۲۷ در صد کل تلفات ملکی حملات پیچیده بوده و بیش از ۲۰ در صد تلفات غیرنظامی نیز در نتیجه منازعات مسلحانه به میان آمده است. همچنین بیشتر از ۱۹ در صد تلفات در نتیجه حملات راکتی، نزدیک به ۱۷ در صد انفجار ماین‌ها و مواد تعبیه‌شده در کنار جاده‌ها و حملات هوایی به بار آمده است.

قندهار، زابل و هلمند شاهد بیشترین تلفات ملکی است؛ چنانچه ۳۸۴۱ نفر در این ولایات کشته و زخمی‌ شده‌اند. زون شرق افغانستان در درجه دوم، زون مرکز درجه سوم و شمال، شمالشرق و غرب افغانستان به ترتیب شاهد بیشترین تلفات ملکی بوده‌اند. داکتر سمر تاکید کرد که فرهنگ معافیت باید پایان یابد و تمامی کسانی که مسبب تلفات ملکی هستند، باید براساس قانون مجازات شوند. او گفت حکومت باید پاسخگو باشد و افرادی را که در نتیجه غفلت و یا عمدا سبب تلفات ملکی می‌شوند، مجازات کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


بازنشر این مطلب