گزارش‌های روزانه بازدید:207 تاریخ نشر:2019-05-08

مسابقه کتاب خوانی الفبای حقوق بشر در ولایت بامیان برگزار شد

دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولایت بامیان، با همکاری آمریت سواد آموزی ریاست معارف بامیان به تاریخ 12 ثور 1398 مسابقه کتابخوانی الفبای حقوق بشر را برای سواد آموزان اناث برگزار نمود. دراین مسابقه بیش از 120 سواد آموز زن اشتراک داشتند که از کتاب الفبای حقوق بشر امتحان دادند و 10 نفر از میان آن‌ها از سوی هیأت داوران انتخاب و با اهدای جوایز تقدیر شدند. این برنامه برای تشویق سواد آموزان به یادگیری سواد و مفاهیم حقوق بشر تدویر برگزار شده بود.

در محفل اختتامیه و اهداء جوایز این مسابقه، محمدجواد دادگر رئیس دفتر ساحوی بامیان ضمن قدردانی از مشارکت وسیع سوادآموزان و فراگیری محتویات کتاب الفبای حقوق بشر، اظهار داشت که دفتر ساحوی بامیان در نظر دارد تا آموزش کتاب الفبای حقوق بشر برای سواد آموزان را همه ساله و به طور دوامدار اجرا نماید. ایشان در ادامه صحبت‌هایش به دستاوردهای کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در عرصه‌ی آموزش و ترویج حقوق بشر از طریق راه اندازی برنامه‌های آموزشی و آگاهی دهی پرداخت و ازاین میان اصلاح نصاب تعلیمی معارف را مطابق با معیارها و ارزش‌های حقوق بشر دست آورد مهم عنوان کرد. رئیس دفتر ساحوی بامیان هم‌چنان خاطر نشان کرد که کمیسیون از آوان تاسیس تا اکنون برنامه‌های وسیع و متنوع آموزشی را برای معلمین مکاتب، دانش‌آموزان، کارمندان معارف و دانشجویان دارالمعلمین‌ها برگزار کرده است که این برنامه‌ها متناسب با شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه طراحی و اجراء گریده و به این ترتیب، موفقیت‌های خوبی در پی داشته است.

آقای دادگر کمیسیون را متعهد به پیگیری اجرای فعالیت‌های آگاهی‌دهی و آموزشی پیرامون مفاهیم و ارزش‌های حقوق بشری دانسته و برخوردای شهروندان از دانش کافی در زمینه حقوق بشر را پیش شرط تأمین حقوق بشر توصیف کرد که به هر میزانی معلومات عمومی درباره حقوق بشر افزایش یابد، به همان پیمانه شهروندان در دفاع از حقوق بشری و انسانی شان توانمند می‌شوند.

در ادامه برنامه، لطیفه محسنی معاون امور اجتماعی ولایت بامیان صحبت نمود و راه اندازی مسابقه را یکی از شیوه‌های مناسب برای ایجاد آگاهی از موضوعات و مفاهیم حقوق بشری خواند. به باور وی دسترسی به حق آموزش و پرورش یکی از رکن‌های اساسی است که شهروندان به وسیله آن می‌توانند از سایر حقوق بشری خود دفاع کنند. ایشان داشتن سواد را یکی از لوازم توسعه و پیشرفت جوامع انسانی عنوان کرد که باعث ترقی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می‌شود. معاون والی بامیان با قدردانی از شرکت مؤثر زنان در این برنامه، سواد آموزان را به فراگیری هرچه بیشتر سواد و مفاهیم حقوق بشر تشویق کرد.

 و در ادامه محفل سرپرست ریاست معارف ولایت بامیان و علی شاه مصباح رئیس کمیسیون انتخابات ولایت بامیان صحبت نمودند و هریک دسترسی به حقوق بشر را مستلزم دستیابی به دانش و آگاهی کافی از آن قلمداد نمودند.

در این برنامه پیام معین سواد آموزی وزارت معارف نیز به خوانش گرفته شد و در پایان، برای ده تن از برگزیدگان مسابقه تصدیق نامه و جوایز اهداء گردید.

 


بازنشر این مطلب