گزارش‌های روزانه بازدید:631 تاریخ نشر:2019-05-09

بی مهری نهاد های دولتی در برابر بیماران معتاد در ولایت بغلان

اعتیاد به مواد مخدر یکی از معضلات مهم کشورهای جهان به ویژه در افغانستان به حساب می آید که این بلای خانمانسوز در سالهای اخیر به صورت آشکار و عریان چهره گشوده و سلامتی جسم و جان خانواده ها را به چالش جدی مواجه ساخته است و بر علاوه خساره های مالی و اقتصادی، مسکن و منزل اکثریت بیماران معتاد را قبرستان ها، زیر پل ها، باغ ها و مخروبه ها نموده و بی مهری و بی توجهی دولت باعث گردیده که روز به روز تعداد این مریضان معتاد افزایش پیدا نمایند و بدین ترتیب سایه شوم اعتیاد بر زندگی خیلی از خانواده ها گسترده شده و کانون گرم زندگی خانواده ها را به سردی کشانده و چه بسا پیوند های عمیق زناشویی را از هم پاشیده و درد های بی درمان را متوجه شهروندان نموده است که اگر مهار و توجه نگردد ممکن است این فاجعه دامن خیلی از جوانان و خانواده های دیگر را آلوده ساخته و دروازه های مردم را درآینده های نزدیک دق الباب نماید.

 

بخش حمایت و انکشاف حقوق افراد دارای معلولیت دفتر ساحوی کندز، با در نظر داشت وظایف و برنامه کاری خویش به تاریخ 31 حمل سال جاری به ولایت بغلان رفته و از نزدیک از بخش های شفاخانه تداوی سراپا و30 بستر تداوی معتادین نظارت و نشست هایی را با مسؤولین این مراکز در جهت بهبود وضعیت حقوق بشری بیماران معتاد و در ضمن با 15 تن از بیماران معتاد داخل بستر مصاحبه هایی را انجام داده است.

دکتور شیرزاد مسؤول شفاخانه تداوی سراپا وضعیت حقوق بشری بیماران معتاد را در بیرون از شفاخانه وخیم و نگران کننده دانست و بر افزایش بستر ها و تعمیر های دولتی استندرد با همه امکانات و بودجه کافی جهت اعاشه و اباته و ادویه کافی، تاکید داشت.

همچنان داکتر نوری مسؤول شفاخانه 30 بستر تداوی معتادین از کم شدن بودجه در راستای اعاشه گرم و سرد بیماران معتاد خبر داده اضافه نمود که از اول سال مالی 1398 خورشیدی که مصرف روزانه ای یک مریض معتاد 140 افغانی بود به 83 افغانی تنزیل نموده که این پول نمی تواند مصرف روزانه معتادان را تکافو نماید.

   مسؤولین شفاخانه ها از خرید و فروش مواد مخدر در شهر و بازار شکایت داشتند و خرید وفروش مواد مخدر را باعث افزایش بیماران معتاد بیان نمودند. آنها از علمای مساجد و رسانه ها می خواهند که در روز های جمعه و اوقات پنجگانه نماز در مورد اضرار مواد مخدر و نقش خانواده ها در جلوگیری از این مواد کشنده تبلیغ و نصیحت نموده و نقش اسلامی خویش را در برابر مردم ادا نمایند، تا باشد که از استعمال این مواد کشنده جلوگیری به عمل آید.

 

 به تعداد 15 تن از بیماران معتاد به مواد مخدر در جریان مصاحبه؛ خرید و فروش آزاد، تولید هیروئین در داخل افغانستان، مهاجرت های داخلی و خارجی، جنگ و نا امنی، نبود کار و شغل برای جوانان، نبود تفریحگاه ها برای معتادان صحت یاب شده، فقر و بیکارگی، موجودیت فرهنگ معافیت از جرایم، نبود شفاخانه های استندرد، فساد اداری و ده ها عامل دیگر را باعث افزایش بیماران معتاد دانسته و از بی مهری دولت در برابر معتادان گله مند بودند.

مصاحبه کنندگان اضافه نمودند که:

معتادان به دلایل مختلف شایسته توجه دولت هستند، اول به عنوان یک موجود زنده، دوم به عنوان یک انسان، سوم به عنوان یک مسلمان، چهارم به عنوان یک شهروند این حق را دارند که دولت و مقامات ذیربط حق شهروندی شان را پاس و حرمت بدارند. از جمله حقوق شهروندی شان امکانات صحی و تداوی مفت و رایگان و سرپناه مناسب و باز پرورش است.

علاوه بر دولت، خانواده های معتادان نیز باید وظیفه خود شان را در قبال آنها انجام دهند و دستان حمایتی شان را از سر معتادان بر ندارند و در غیر این صورت بیشتر از 3 میلیون معتاد در وادی حیرت و بی کسی رها شده و سرنوشت شوم و خطرناکی در انتظار شان خواهد بود.

قابل یاد آوری است که به اساس گزارش خبرگزاری اناتولی، تعداد معتادان به مواد مخدر در افغانستان حدود 3.5 میلیون نفر از جمله 200 هزار کودک و 850 هزار زن بوده و کشت کوکنار در افغانستان در سال 2016 به مساحت 250 هزار هکتار زمین، رسیده است.

 

 


بازنشر این مطلب