گزارش‌های روزانه بازدید:316 تاریخ نشر:2019-05-12

دسترسي به خدمات صحی با کیفیت حق بشر است

بخش تعلیمات دفتر ساحوی جلال اباد کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان, سیمینار علمی یکروزه ((دسترسي به خدمات صحی با کیفیت حق بشر است)) را با اشتراک 65 تن مشمول والی ولایت ننګرهار، استادان و محصلین پوهنځی طب ننګرهار, دوکتوران مرکز و ولسوالی های ولایت کنرها و لغمان به تاریخ 19 ثور 1398 در تالار کنفرانس های پوهنځی طب پوهنتون ننګرهار تدویر نمود .

پروگرام با تلاوت آیات کلام الله مجید توسط یکتن از دوکتوران اشتراک کننده اغاز و متعاقبا سرود ملی پخش گردید سپس در رابطه به استعمال خودسر ادویه کلپ کوتاه ویدیویې به نمایش گذاشته شد. بعدا رئیس دفتر ساحوی جلال آباد محترمه صبرینه "حمیدی" حق صحت به مشترکین معلومات مفصل ارایه داشته و نیز پیشرفت و نارسایې های این عرصه را با سایر شریک نمود.

 

سخنران بعدی سیمینار علمی والی ولایت ننګرهار محترم شاه محمود میاخیل بوده که ضمن تقدیر و ستایش از این ابتکار و خلاقیت کمیسیون روی دستاورد ها و نیز چالش های عرصه فوق سخنان مفصلی داشت و نیز در زمینه به سوالات مشترکین جوابات مقنع ارایه نمود.

پوهاند دوکتور محمدناصر کاموال سرپرست پوهنتون ننګرهار و رییس پوهنځی طب روی اهمیت و ارزش ارایه خدمت طبی بحث علمی مفصلی را با مشترکین داشته و همگان را روی مسئولیت شان در قبال متوجه نموده خواهان ارایه بهتر این خدمات به سایر بشر گردید

پوهنوال دوکتور حبیب الله مولوی زاده یکی دیگر از اساتید پوهنتون روی موضوع اخلاق طبابت Medical Ethics به مشترکین بحث نهایت مستدل علمی داشته و نیز سوالات مشترکین در زمینه پاسخ گفته شد.

پوهنمل دوکتور احمدشکیب زلمی روی ارزش نظریه عدلی طبی در پروسه عدلی قضایې موضوع جالبی را به مشترکین توضیح نموده و نیز بدون مقاربت عوامل و دلایل دیګر زایل شدن پرده بکارت و انواع آن که در جامعه افغانی قربانی های زیادی ګرفته و نیز سبب دشمنی میان فامیل ها ګردیده بحث والای علمی نموده و نیز سوالات موجود این عرصه دوکتوران را مستدل و مقنع پاسخ داد.

 

پوهنیار دوکتور اجمل غیور یکی از استادان برجسته فاکولته طب ننګرهار روی تاثیرات خشونت بر صحت روانی بشر توضیحات همه جانبه به شاملین ارایه کرد و نیز دوکتوران را در مهار انواع خشونت های موجود در جامعه به ادای مسولیت شان وا داشت.

پوهنوال دوکتور جمال عبدالناصر غازی رییس شفاخانه تدریسی و استاد پوهنځي طب ننګرهار تحقیق انجام شده اش را در زمینه چګونګی تورید ادویه بی کیفیت و نقش دوکتوران و ادرات ذیربط در آن  بحث نهایت علمی با پیشنهادات جامع به دولت را با مشترکین شریک نمود.

پوهنیار دوکتور سیدرحیم عرب به بحث علمی معالجه و تدوای امراض در کشور بجای کشور های دیګر پرداخته و نیز عدم اعتبار مردم بالای سکتور طبی که ابعاد وسیع را داراست و نیز بلند رفتن سطح مادی مردم را از جمله عوامل رفتن به بیرون کشور برای علاج عنوان کرد، همچنان در زمینه به سوالات مشترکین نیز جواب داد.

سیمیار با جمع بندی توسط معاون صحت عامه ولایت کنرها و دعائیه به پایان رسید.

                                                                                                                 

 

 

 

 


بازنشر این مطلب