گزارش‌های روزانه بازدید:136 تاریخ نشر:2019-06-23

تصویب اساسنامه پنج شورای رضاکار حقوق بشر در حاشیه گرامیداشت از سالگرد تاسیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

تقی واحدی

در حاشیه محفل گرامیداشت از هفدهمین سالگرد تاسیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، اساسنامه پنج شورای رضاکار حقوق بشر به تصویب اعضای این شوراها رسید. در این محفل که به روز 28 جوزا در تالار کنفرانس های دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مزار شریف برگزار شد، بیش از 60 تن از فعالان رسانه یی و حقوق بشری اشتراک کرده بودند.

قاضی سید محمد سامع رئیس دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر با بیان فشرده یی از دستاوردهای یکساله این دفتر گفت، بدون شک این دستاوردها که محصول تلاش و همکاری تمام کارمندانم می باشد، بر بهبود وضعیت حقوق بشر در چهار ولایت شمال کشور تاثیرات مثبت داشته اما موانع و چالش ها متاسفانه آنقدر زیاد بوده است که ثمرات کار و تلاش ما را کمرنگ نشان دهد.

او با نگرانی از وضع ناگوار بیجاشدگان در ولایت های شمال کشور، ناامنی را مهمترین عامل این بیجاشدگی در یک سال اخیر خواند و افزود ناامنی باعث شده که بسیاری از برنامه های ملی از جمله برنامه های دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر نتواند پوشش گسترده داشته باشد.

در این محفل اعضای شورای رضاکار شهر شبرغان قاضی سید محمد رئیس و رازقداد گلزاری آمر بخش تعلیمات دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر را مورد تقدیر قرار دادند. علی شیر انتظار رئیس شورای رضاکار حقوق بشر شهر شبرغان هنگام اهدای هدایا گفت، تقدیر ما به پاس تلاش های شما در راه ترویج ارزش های حقوق بشر می باشد.

در ادامه برنامه پیشنویس اساسنامه شوراهای رضاکار حقوق بشر مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت و پس از جرح و تعدیل های لازم به تصویب اعضای حاضر رسید. در این اساسنامه بر رضاکار بودن اعضا، محور بودن ارزش های حقوق بشر و ارتباط تنگاتنگ شوراهای رضاکار حقوق بشر با کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکید صورت گرفته است.

لازم به ذکر است که در محفل یاد شده اعضای پنج شورای رضاکار حقوق بشر از شهرهای مزارشریف، شبرغان، سرپل و آیبک و همچنین ولسوالی دهدای ولایت بلخ اشتراک داشتند.

   

   


بازنشر این مطلب