گزارش‌های روزانه بازدید:282 تاریخ نشر:2019-06-23

گرامیداشت از هفدهمین سالروز تأسیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بامیان

 

 

احمدرجاء طهماسی

دفتر ساحوی بامیان از هفدهمین سالروز تأسیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با برگزاری یک کنفرانس در مرکز ولایت بامیان تجلیل کرد. این برنامه با حضور 180 نفر به شمول مسئولان ادارات دولتی و غیردولتی، اساتید دانشگاه‌ها، نهادهای مدنی، دانشجویان و فعالان حقوق زن در مرکز ولایت برگزار شد.

برنامه، با سخنرانی محمد جواد دادگر رئیس دفتر ساحوی بامیان آغاز گردید. او ضمن توضیح دشواری‌های کار کمیسیون در طی هفده سال گذشته، اما دست‌آوردها و موفقیت‌های این نهاد را مهم و قابل توجه توصیف کرد و گفت، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به رغم تمامی مشکلات و نابسمانی‌های موجود از جمله استمرار جنگ و خشونت در کشور، موفقانه عمل کرد و هم اکنون به اعتبار شایسته ملی و بین المللی دارد. آقای دادگر در ادامه صحبت‌های خود به بیان بخشی از دست‌آوردها و فعالیت‌های یک ساله دفتر ساحوی بامیان نیز پرداخت و گفت در جریان سال 1397، به تعداد 7894 تن در 131 برنامه مختلف آموزشی و آگاهی درباره حقوق بشر آموزش دیده اند و نیز به تعداد 365 شکایت مبنی بر نقض حقوق بشر و خشونت علیه زنان و اطفال در این دفتر بررسی و پی‌گیری شده است. هم‌چنین 65 بار نظارت از محلات سلب آزادی، اجرای 64 ماموریت نظارتی به منظور ارزیابی از وضعیت حقوق بشر در ولایات بامیان، غزنی، میدان وردک و پروان، 28 مأموریت نظارتی به منظور ارزیابی وضعیت دسترسی شهروندان به عدالت، 37 بار نظارت از مراکز ارائه کننده خدمات صحی، 20 بار نظارت از جلسات علنی محاکم، 20 بار نظارت از وضعیت حقوق بشری منسوبین اناث در نهادهای امنیتی و دفاعی و معرفی بیش از 200 تن از افراد در معرض خطر و آسیب پذیر به نهادهای مربوط و تهیه دو عنوان گزارش تحقیقی از حملات مسلحانه طالبان بر ولسوالی های ارزگان خاص، جاغوری و مالستان ولایت غزنی از دیگر فعالیت های عمده‌ای دفتر ساحوی بامیان می‌باشد که در جریان سال گذشته موفقانه انجام شده است.

در ادامه، لطیفه محسنی، معاون امور اجتماعی و فرهنگی ولایت بامیان نیز صحبت نمود و نقش کمیسیون در افزایش آگاهی شهروندان از حقوق بشر را مهم و مؤثر عنوان کرد. خانم محسنی با اذعان به این که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان مورد اعتماد مردم قرار گرفته و جایگاهی خوبی پیدا کرده است، تأکید کرد که حکومت محلی بامیان با دفتر ساحوی کمیسیون از هیچ نوع همکاری دریغ نخواهد کرد.

دُکتر عبدالرحیم اخلاقی رئیس موسسه تحصیلات عالی بامیکا سخنران دیگر این برنامه بود که پیرامون تاثیر گذاری کار کمیسیون در عرصه ترویج و توسعه حقوق بشر صحبت نمود. آقای اخلاقی ترویج مفاهیم و آموزه‌های حقوق بشری را  ضرورت مهم و اجتناب ناپذیر توصیف کرد و درباره چگونگی استقرار و قوام بخشی آن معلومات داد. رئیس مؤسسه تحصیلات عالی بامیکا، برای اینکه آموزه‌ها و مفاهیم حقوق بشر در جامعه استقرار و قوام یابد، تأکید کرد که کمیسیون باید افکار عمومی را با برنامه ریزی‌های دقیق و کارشناسی شده جهت دهی نموده و نیز بر تصمیم سازی‌ها از طریق نظارت، چانه زنی و انتقاد، تأثیرگذاری خود را حفظ نماید. او تأکید کرد که کمیسیون با ایفای نقش دیده بانی و اطلاع رسانی در حوزه حقوق بشر افکار عامه را در مسائل مربوط به حقوق بشر حساس نماید.

استاد صادق علی‌یار فعال حقوق بشر در بامیان اذعان داشت که کمیسیون در جریان هفده سال گذشته به دستاوردها و موفقیت‌های خوبی دست پیدا کرده و مخصوصاً در عرصه آموزش و حمایت از حقوق زنان موفقانه عمل کرده است.آقای علی‌یار موفقیت‌های کمیسیون را نتیجه رهبری شایسته داکتر سیماسمر دانست و گفت ایشان به دلیل تعهد و باور قوی به ارزش‌های حقوق بشر، کمیسیون را به طور بسیار شایسته رهبری و مدیریت کرده است. استاد علی‌یار در بخش دیگر از صحبت‌های خود خاطر نشان کرد که کمیسیون در زمینه معرفی افراد و نهادهای فعال در زمینه حقوق بشر و نیز اداراتی که کارنامه خوبی در این زمینه ندارد اقدام نموده تا مردم بفهمند کدام فرد مسئول و نهاد دولتی به تعهدات قانونی خود درباره حقوق بشر عمل نمی‌کند. ایشان در پایان صحبت‌های خود، از همه خواست که برای تحقق ارزش‌های حقوق بشری در کشور با کمیسیون همکاری نمایند.

در ادامه، برنامه گلثوم زهرا رئیس شورای رضا کاران حقوق بشر در مرکز ولایت بامیان صحبت نمود و وضعیت حقوق بشر را در پنج دوره تاریخی به صورت اجمالی بررسی نموده و تأسیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را یکی از مهم ترین و برجسته ترین رخداد های تاریخ معاصر کشور عنوان کرد. خانم زهرا جلب اعتماد مردم و ترویج گفتمان حقوق بشر در سطح کشور را عمده ترین پیامد کار کمیسیون عنوان کرد و بر ضرورت پیگیری تلاش‌ها در عرصه نظارت، حمایت و انکشاف حقوق بشر تأکید نمود.

برنامه با ارائه پاسخ به پرسش های شرکت کنندگان به پایان رسید.

 


بازنشر این مطلب