گزارش‌های روزانه بازدید:312 تاریخ نشر:2019-07-03

تجلیل از هفدهمین سالروز تاسیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولایت دایکندی

 

دفتر ولایتی دایکندی با برگزاری محفلی از هفدهمین سالروز تاسیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولسوالی سنگتخت و بندر این ولایت گرامیداشت بعمل آورد.                                         

در این محفل مقامات حکومتی ولسوالی سنگتخت و بندر، روحانیون، اعضای شورای رضا کار حقوق بشر، فعالین حقوق زن، متنفذین و محاسن سفیدان، بازاریان و کسبه کاران شرکت نموده بودند.

محمد رضا وکیلی آمر بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال، ضمن معرفی کمیسیون و ضرورت تاسیس آن، نظارت بر رعایت حقوق بشر، تعمیم و حمایت حقوق بشر، نظارت از وضعیت و چگونگی دسترسی افراد به حقوق و آزادی های بشری شان، بررسی و تحقیق از تخلفات و موارد نقض حقوق بشر و اتخاذ تدابیر به منظور بهبود وانکشاف وضعیت حقوق بشردر کشور را از جمله اهداف بنیادی این نهاد ملی عنوان نموده است.                                                                                                                                                                                                         ایشان با اشاره به مهمترین دست آوردهای کمیسیون در جریان هفده سال، از والدین، معلمین و دست اندرکاران آموزش و پرورش خواست تا از خشونت علیه اطفال در خانواده ها و مراکز آموزشی پرهیز نموده و آنها را مطابق عصر و نیاز زمان شان تربیه نمایند.

حمایت از قانون، مبارزه علیه عرف و عنعنات نا پسند که سبب افزایش خشونت در جامعه و تحلیل توان اقتصادی مردم می‌گردد، از جمله پیشنهاداتی بود که در این محفل ارائه گردید.

یعقوب شفق ولسوال سنگتخت و بندر ضمن استقبال از برگزاری این محفل در این ولسوالی، در رابطه با آگاهی و مسئولیت صحبت نموده و تمام انسانها را در برابر همدیگر مسئول دانسته که به سبب کرامت انسانی و مقام و منزلت متمایز در میان مخلوقات دیگر، باید رعایت حال همدیگر را نموده و در مقابل هم پاسخگو باشند. ایشان با فراخوانی همه در کسب علم و دانش و تقویت معارف، مبارزه با خشونت و عرف و عنعنات ناپسند، استفاده درست از اماکین و ملکیت های عامه و تاکید بر نقش آگاهی افراد جامعه برای رسیدن به یک جامعه مسئول و پاسخگو، موجودیت افراد مسئول و پاسخگو را لازمه رعایت حقوق بشر دانسته که حقوق بشر را رعایت و قانون را پاس می‌دارند.

طیبه حافظی مدیر مکتب نسوان دروب و فعال حقوق زن نیز از جمله سخنرانان این محفل بود که حقوق بشر را حقوق و آزادی های می‌داند که بدون کدام تمایز و ملاحظاتی همه انسانها از آن برخوردار بوده و مسئولیت همگانی را می‌طلبد تا در راستای دفاع از آن گام بردارند.                                                                                                                                                         

ایشان با اشاره به اعلامیه جهانی حقوق بشر و راه دشوار رسیدن به جامعه‌ای که حقوق بشر در آن رعایت گردد، موجودیت افراد زورمند و بی باور به حقوق بشر را مسبب اصلی نقض حقوق بشر دانسته و رعایت حقوق بشر را ضامن رسیدن به یک صلح پایدار بیان نموده است.

محمد امینی مؤسس مسجد جامع خاتم الانبیاء - بازار بندر؛ از سخنرانان دیگر این محفل بود. ایشان با اشاره به آموزه های دینی، خلقت بشر و تنوع قومی و قبیلوی و جنسیتی را از جمله زیبایی های خلقت بشر و وسیله شناخت و معرفت همدیگر عنوان نموده است.

به باور آقای امینی امروز موارد زیادی از نقض حقوق بشری افراد وجود دارد که سبب شده است تا مشکلات بعدی را به میان آورد.

ازدواج های ناپسند و گله ستانی های زیاد که سبب شده است تا جوانان در مورد ازدواج شان به مشکل رو برو شوند از جمله موضوعی بود که از سوی ایشان ایراد گردید.

به باور آقای امینی فرار از منزل به قصد ازدواج امروز به عنوان یک پدیده شوم و یک آسیب جدی اجتماعی وجود دارد که مسبب آن خود مردم (متنفذین، محاسن سفیدان، کربلایی ها و روحانیون است) می‌باشند.

ایشان از مردم خواست تا این زنجیر جهالت (گله یا ولور) را از پای جوانان بردارند، با بهانه های واهی مبارزه نموده و شرایط و زمینه ازدواج را سهل و بجای گله یا ولور روی مهریه زن که یک امر قانونی و پشتوانه مستحکم برای دوام زندگی مشترک است توجه نمایند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                     

                                             

 

 


بازنشر این مطلب