گزارش‌های روزانه بازدید:291 تاریخ نشر:2019-07-03

سمینار حق دسترسی به خدمات صحی با کیفیت در کابل برگزار شد

 

دفتر ساحوی کابل

سمینار یک روزه حق دسترسی به خدمات صحی با کیفیت با اشتراک ۲۰۶ نفر از محصلان و استادان مؤسسه تحصیلات عالی طبی چراغ و با حضور رئیس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و رئیس  و معاونین دانشگاه طبی چراغ  و همکاران دفتر ساحوی کابل کمیسیون به تاریخ  8 سرطان 1398 در سالن کنفرانس‌های تلویزیون چراغ برگزار شد.

محترم عبدالاحد فرزام، رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در افتتاح این سیمنار، ضمن قدردانی از همکاری‌های ریاست دانشگاه چراغ گفت: « این سمینار بر اساس تفاهمنامه همکاری میان دفتر ساحوی کابل کمیسیون و دانشگاه طبی چراغ تدویر شده است. دفتر ساحوی کابل کمیسیون با 13 دانشگاه دولتی و خصوص تفاهمنامه همکاری امضا نموده است که یکی از آنها دانشگاه چراغ می‌باشد. مطابق این تفاهمنامه‌ها دانشگاه های همکار علاوه بر اینکه مضمون حقوق بشر را در صنوف مختلف دانشگاه تدریس می‌نمایند، در تدویر سمینارهای حقوق بشری نیز همکاری می‌نمایند.»

رئیس دفتر ساحوی کابل در ادامه افزود:« تدریس حقوق بشر و سمنارها سبب می‌شود تا سطح آگاهی محصلین در زمینه حقوق بشر ارتقا یابد و از این طریق ما شاهد بهبود وضعیت حقوق بشر در کشور خواهیم بود. سمینار حق دسترسی به خدمات صحی با کیفیت که امروز برگزار شده است نمونه‌ی از این نوع سمینارها می‌باشد.»

وی همچنان گفت:« یکی از اهداف این سمینار اینست که همه ما و شما به فهم مشترک از حقوق بشر دست یابیم. هدف دیگر این سمینار ارتقای سطح آگاهی محصلین در زمینه حقوق بشر و حق دسترسی به خدمات صحی با کیفیت بدون تبعیض می‌باشد. توجه به حق صحت می‌تواند در تأمین حق زندگی ما را کمک نماید. یعنی تا وقتی حق صحت تآمین نشود ما شاهد تدمین حق حیات هم نخواهیم بود. بنابرین لازم است تا محصلین دانشگاه چراغ با قوانین و اسناد حقوق بشر آشنا شده و حق بر صحت را به عنوان یکی از حقوق بشری انسانها در رفتار و امور خویش به صورت جدی رعایت نمایند. چون مریضانی که به مراکز صحی مراجعه می‌کنند مددجویانی هستند که نیاز به همکاری و کمک دارند به این خاطر آگاهی از حقوق بشر به ما کمک می کند تا ما مددرسانان خوبی برای مریضان و مراجعین خود باشیم.»

محترم داکتر حمیرا فرهنگیار رئیس دانشگاه چراغ در ابتدای سخنان خویش از ریاست دفتر ساحوی کابل و همکاران این دفتر در تدویر این سمینار تشکری نموده و آشنایی با حقوق بشر را مهم دانست. او گفت: «انسان موجود شریفی است که از یکطرف بر اساس ذات و طبیعت خود و از جانب دیگر به مقتضای اجتماعی بودنش دارای حقوق و آزادی‌های است که باید هم به صورت فرد و هم به صورت جمعی باید از آن برخوردار شود. چون این حقوق و آزادی‌ها در رشد و تکامل شخصیت انسان نقش مهم و اساسی دارد. بدون این حقوق و آزادی‌ها انسان مصؤونیت نداشته و نمی‌تواند با کرامت و حیثیت زندگی نماید. حقوق بشر در ادامه پیکارهای مداوم انسانها علیه ظلم و استبداد در تاریخ بشریت شکل گرفته و در قرن حاضر به صورت یک مجموعه کامل و ارزشمند به دست ما رسیده است. به این خاطر انسان از هرجایی که باشد و با هرزبانی که تکلم می‌کند و با هر دینی که زندگی می‌کند دارای حقوق یکسان و برابر می‌باشند. اما متاسفانه با وجود پیشرفت‌های که ما امروز در جامعه بشریت هستم در کشورهای مثل افغانستان، انسانها از حقوق بشری خود محروم هستند. ما تا هنوز شاهد برخوردهای تبعیض آمیز در کشور هستیم. در حالیکه ماده 22 قانون اساسی کشور هرنوع تبعیض و امتیاز را ممنوع قرار داده و همه اتباع افغانستان اعم از زن و مرد را در برابر قانون دارای حقوق و وجایب مساوی دانسته است.»

معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

محترم خالد ایثار آمر بخش آمبودزمن دفتر ساحوی کابل کمیسیون در زمینه عرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بر مبنای حقوقی، صلاحیت‌ها، وظایف، اهداف و دستاوردهای آن تاکید نموده و گفت: «کمیسیون بر مبنای اصولنامه پاریس، ماده 58 قانون اساسی، توافق نامه بن، فرمان رئیس جمهور کرزی ایجاد گردیده است. انکشاف، نظارت و حمایت از حقوق بشر از اهداف بنیادین کمیسیون می‌باشد. این نهاد دارای 14 دفتر ساحوی و ولایتی در سطح کشور بوده که در هر دفتر بخش‌های آموزش، نظارت و بررسی، حمایت از حقوق زنان، حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت، حمایت از حقوق اطفال و آمبودزمن به عنوان بخش‌های کاری برای رسیدن به این اهداف فعالیت می‌نمایند.»

آقای ایثار ضمن تشریح صلاحیت‌های کمیسیون علاوه کرد: «بعداز وزارت‌های معارف و تحصیلات، کمیسیون دومین نهادی است که بیشترین افراد را در کشور آموزش داده است. آموزش بیش از هفتصدهزار نفر به عنوان یکی از دستاوردهای کمیسیون دلیل روشنی بر این امر می‌باشد.» او با تشریح سایر دستاوردهای کمیسیون بحث خود را به پایان رساند.

حقوق بشر و صحت

حقوق بشر و صحت مبحث دیگری بود که توسط محترم بازمحمد آموزگار آمر بخش آموزش حقوق بشر دفتر ساحوی کابل کمیسیون ارائه گردید. ایشان ضمن تشریح مفاهیم، اصول و مصادیق حقوق بشر حق صحت را به عنوان یکی از مصادیق مهم حقوق بشری انسان‌ها مطرح نمود. آقای آموزگار در این زمینه گفت: «حق صحت یکی از حقوق بنیادین شهروندان افغانستان است که در ماده 52 قانون اساسی و ماده 25 اعلامیه جهانی حقوق بشر تضمین شده است. موجودیت، قابلیت دسترسی، قابلیت پذیرش و کیفیت از عناصر مهم حق صحت می‌باشد که هم وزارت صحت عامه و هم مراکز صحی باید آن را به صورت جدی در نظر گیرند. همچنان این حق دارای اجزای حقوقی نظیر؛ حق دسترسی به عالی‌ترین معیارهای قابل حصول صحت جسمی و روان، حق آزادی از تبعیض، حق دسترسی به مراقبت‌های صحی مساویانه، حق کنترول صحت و جسم، حق دسترسی به آب آشامدنی، محیط زیست سالم، سرپناه مناسب، دسترسی به تعلیم و تربیه، محیط کار سالم نیز می‌باشد که با رعایت و تحقق آن حق صحت تأمین می‌شود.»

آقای آموزگار فساد اداری، پایین بودن کیفیت خدمات صحی در کشور، نبود امنیت، عدم آگاهی کافی، فقر و سوء تغذی را چالش و موانع عمده دسترسی شهروندان به حق صحت دانسته و بر اخلاق کاری در مراکز صحی تأکید نمود. او گفت: «ما با رعایت حقوق بشر و ارائه خدمات صحی با کیفیت می‌توانیم میان شهروندان اعتماد را تقویت نموده و انرژی مثبت را به مراجعین خود منتقل سازیم. و این امر زمانی میسر است که ما با مریضان و شهروندان برخوردهای حقوق بشری داشته باشیم. رسیدگی به مریضان بدون تأخیر و منت، برخورد محترمانه با مریضان، پرهیز از خشونت، در دسترس بودن، دوست داشتن مردم و امثال آن مصادیق مهمی اند که یک داکتر حقوق بشری در برخورد خود با مریضان آنها را رعایت می‌کند.»

در اخیر طی پرسش و پاسخی که انجام شد به تمام سوالات اشتراک کنندگان پاسخ‌های قناعت بخش ارائه شده و برنامه به این ترتیب به پایان رسید.

این سمینار خوشبختانه پیامدها و نتایج مثبت و خوبی را درپی داشته است؛ سه نفر از اشتراک کنندگان این سمینار در اخیر به همکاران بخش آموزش حقوق بشر مراجعه نموده و به عنوان مدافع حقوق بشر ثبت نام کردند و یکی از اشتراک کنندگان دیگر این برنامه با ارسال یادداشتی به آمریت بخش تعلیمات حقوق بشر از کیفیت و مؤثریت این برنامه ابراز رضایت و اینگونه فعالیت‌ها را شایسته تحسین و تقدیر دانسته‌است.

بااحترام

دفتر ساحوی کابل

 

 

 


بازنشر این مطلب