گزارش‌های روزانه بازدید:256 تاریخ نشر:2019-07-04

تجلیل و گرامی داشت از سالروز تأسیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولایت غور

 

بخش تعلیمات و مطبوعات

از هفدهمین سالروز تأسیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به تاریخ 1 سرطان 1398 توسط دفتر ولایتی غور کمیسیون در قریه شینیه سفلی ولسوالی لعل و سر جنگل ولایت غور با حضور  184 تن(  136 زن و 48 مرد) از اقشار مختلف به شمول رؤسای شوراهای قریه، معلمین و متعلمین مکاتب، فارغ التحصیلان و خانم های خانه تجلیل و گرامی داشت به عمل آمد.

این برنامه بمنظور ارج گزاری به ارزشهای حقوق بشری و فعالیت های ارزشمند کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان که طی 17سال انجام یافته و نتایج مثمر را در زمینه­های حمایت، توسعه و نهادینه ساختن ارزشهای حقوق بشری در کشور به همراه داشته  تدویر یافت.

محفل با تلاوت آیات از قرآن مجید آغاز یافت. سپس عبدالصمد امیری سرپرست دفتر ولایتی غور کمیسیون ضمن عرض خوش آمدید به اشتراک کننده­گان، هفدهمین سال روز تأسیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را تبریک گفته و در مورد مفهوم حقوق بشر، ضرورت ایجاد، مسئولیت ها و اهداف کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان صحبت نمود. وی گفت، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در یک شرایط حساس و پس از تحولایت ویرانگر که نقض های فراون حقوق بشری را به همراه داشته اند، هفده سال قبل تأسیس گردید تا مرهمی باشد برای التیام رنج­ها و زخم­های شهروندان کشور. وی افزود، علی رغم تلاش­های متداوم رهبری و کارمندان کمیسیون، هنوز هم چالش­های فراوان در برابر تحقق ارزشهای حقوق بشری در افغانستان وجود دارد و رسیدن به وضعیت مطلوب حقوق بشری نیازمند تلاش­های بیشتر می­باشد. سرپرست دفتر ولایتی غور هم چنان در مورد اینکه چه زمان مردم می­توانند برای رسیدگی به قضایای شان به کمیسیون مراجعه کنند معلومات داده و علاوه نمود که کارمندان کمیسیون با توجه به حوزه صلاحیت و مسئولیت کمیسیون همیشه برای دفاع از ارزش های حقوق بشری در خدمت مردم قرار دارند.

استاد رفیعی یک تن از اساتید مکتب شینیه که در مورد وضعیت حقوق بشر در این ساحات صحبت میکرد، افزود" مردم تلخک راهای مواصلاتی درست به ولسوالی ندارند، دسترسی به صحت ندارند، در یک ساحه و دره کلان فقط یک مرکز BHC (مرکز صحی فرعی) وجود دارد که امکانات لازم را ندارد. به دلیل نبود راهای مواصلاتی و دوری شفاخانه مردم به اثر امراض عادی جان خود را از دست میدهند. تعلیم و تربیه در این ناوه بحد آخر شکسته و نابسامان است بطور مثال مکتب متوسطه قریه شینیه تعمیر و حتی خیمه ندارد و دانش آموزان در فضای باز و تحت شعاع مستقیم آفتاب درس می خوانند، کتاب درسی ندارند وسایر امکانات ممد درسی نیست. مردم نهایت فقیر است دختران تا تکمیل متوسطه یا لیسه در مکاتب مختلط درس میخوانند اما به دلیل مشکلات اقتصادی وعدم امنیت راهای مواصلاتی به طرف مرکز کشور و ولایات، نمی توانند ادامه تحصیل نمایند.

آقای عرفانی رئیس شورای قریجات اطراف شینیه نیز سخنان استاد رفیعی را تأئید کرد و از دولت خواست تا در این موارد توجه داشته باشد.

آقای محمد رحیمی فارغ دانشگاه تعلیم و تربیه غور با ارائه معلومات جامع در مورد حقوق بشر صحبت کرد و از کمیسیون مستقل حقوق بشر به عنوان یگانه نهاد ملی حامی حقوق بشر اظهار قدردانی کرده و از دولت خواست که به خواسته ها و مطالبات حقوق بشری مردم لبیک بگوید و حد اقل خدمات ابتدایی را در عرصه های راهای مواصلاتی، تعلیم و تربیه و دسترسی مردم به صحت را برای مردم ناوه تلخک ارائه نماید.

نجیبه رحیمی، حبیبه و جواد از فارغان صنف 12 مکتب، با مقالات زیبای شان پیام شان را با محتوای که این مردم عدالت می خواهند و از تحمل زندان جغرافیای به ستوه آمده اند، دولت حقوق اقلیت ها را در کشور احترام و رعایت کنند، زنان کشور دیگر مورد تبعیض جنسیتی قرار نگیرند، امنیت شهروندان تأمین و تمام مردم بصورت یکسان از حقوق تعلیم و تربیه و صحت برخوردار شوند.

در اخیر سجاد ساحل آمر تعلیمات دفتر ولایتی غور در مورد نقش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در استقرار عدالت و همچنان فقر و محرومیت به عنوان یک مانع و چالش حقوق بشری و رابطه فقر با تبعیض و تأثیرات فقر بر حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی صحبت نمود. وی از ارجاع پیشنهادات حقوق بشری مردم  توسط کمیسیون به مراجع مربوطه برای مردم اطمینان داد.


بازنشر این مطلب