گزارش‌های روزانه بازدید:335 تاریخ نشر:2019-07-11

کارگاه سه‌روز آموزش حقوق بشر و حق دسترسی به اطلاعات در غور برگزار شد

 

سجاد ساحل

دفتر ولایتی غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کارگاه سه‌روزه آموزشی حقوق بشر را با عنوان‌ «حقوق بشر و حق دسترسی به اطلاعات» با اشتراک 32 تن (10 خانم و 22 مرد) از خبرنگاران رسانه‌های محلی و فعالان نهاد‌های جامعه مدنی غور در مرکز این ولایت از تاریخ 11 تا 13 سرطان 1398 بر گزار کرد.

هدف از برگزاری این کارگاه ارتقای ظرفیت سطح معلومات حقوق بشر خبرنگاران و فعالان سازمان‌های جامعه مدنی به منظور توسعه و گسترش حقوق بشر از طریق این اقشار بود.

معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، مأموریت‌ها و صلاحیت‌ها، فعالیت‌ها و دستاوردهای عمده کمیسیون، مفهوم حقوق بشر شامل اصول و ویژگی‌های حقوق بشر و مصادیق حقوق بشر، اسناد بین‌المللی و میکانیزم‌های حمایتی حقوق بشر در سطح ملی و بین‌المللی،  قانون بشر دوستانه بین‌المللی حقوق بشر، آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات، آزادی اجتماعات و اهداف توسعه پایدار در این مدت به صورت اوقات کامل روز ارائه شد.

بعضی اشتراک‌کنندگان درباره جزای اعدام بحث و پرسش داشتند که چرا کمیسیون مانع اعدام می‌شود و بعضی می‌گفت که اگر یک قضیه جرمی که یکی از جزاها‌ی پیش‌بینی‌شده آن در قانون اعدام باشد اگر دولت یا محکمه جزای اعدام را در این قضیه صادر نکند چرا کمیسیون به اعدام شدن عامل پافشاری نمی‌کند. اشتراک‌کننده دیگر در مورد تخطی‌های انتخاباتی و اینکه چرا کمیسیون مستقل حقوق بشر در پیگیری مرتکبان تخطی‌های انتخاباتی مداخله نمی‌کند و آنها را به کیفر نمی‌رسانند، سؤالاتی مطرح کردند.

در پاسخ، تحریک دعواهای قضایی و صدور فیصله‌ها از صلاحیت سارنوالی و محکمه بیان شد و کمی و کیفی مجازات مطابق قانون از صلاحیت محکمه و اجرای آن کار سارنوالی.‌ نقش حمایتی کمیسیون از حقوق بشر در تطبیق پروسیجر‌ها مطابق با قوانین در صورت نقض حقوق بشری توضیح داده شد. اهداف و تیوری‌های مجازات چه به شکل پیشگیرانه جرم، یا حالت تنبیهی، کیفری و اصلاحی هرکدام  برای اشتراک‌کنندگان شرح داده شد و تأکید شد که دیدگاه مجازات  در دکترین حقوقی امروزی دیدگاه اصلاحی است و مجازات اعدام اصلاح مجرم را در پی ندارد و فقط زندان است که برای مجرم فرصت فکرکردن و اصلاح شدن را ارائه می‌کند.

قطعاً اعدام‌ها از صلاحیت قوه قضائیه به شمول شخص رئیس جمهور است، اما موضع کمیسیون در برابر اعدام‌ها مطابق با قوانین حقوق بشری مشخص است و کمیسیون تلاش دارد تا از تطبیق قانون اجراآت جزایی که قانون بیگناهان است حمایت شود تا اگر کسی به جرم اعدام هم مجازات شود پروسیجر قانونی تطبیق شود و انسان بیگناه اعدام نشود.‌ اسناد بین‌المللی حقوق بشر از جمله جزء دوم ماده ششم میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی بیان می‌دارد‌: «در کشورهایی که مجازات اعدام لغو نشده است، حکم اعدامُ فقط باید برای مهمترین جنایات، آنهم بنا بر قانون لازم الاجرا در زمان ارتکاب جرم توسط دادگاه صالح صادر شود و (نیز این حکم) نباید با مقررات این میثاق و میثاق منع و مجازات کشتار جمعی (ژنوساید) منافات داشته باشد.»

در مورد رسیدگی به تخلفات انتخاباتی که ساختارها و میکانیزم‌های مشخص در زمینه توسط دولت ساخته شده است که در این مورد عملاً قضا یا زیر کار ارگان‌های عدلی و قضایی است و از طرف دیگر تداخل کاری یک نهاد در حیطه صلاحیت نهادهای دیگر خلاف قانون است. برای اشتراک‌کنندگان روشن شد که هر عمل جرمی نقض حقوق بشر نیست و صرف آن عده قضایای جرمی به نقض حقوق بشر مبدل می‌شود که دولت برای رسیدگی به آن قضایا اقدام نمی‌کند، در این صورت است که کمیسیون صلاحیت دارد قضایای نقض حقوق بشری را به مراجع قانونی راجع سازد و در حمایت از قربانیان نقض حقوق بشر مبادرت ورزد. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مورد قضایای نقض حقوق بشر، با ارائه کنفرانس‌ها، راه‌اندازی تحقیقات ملی، پیشنهاد تعدیل و تصویب قوانین با دولت کار کرده و تصویرهای روشن را از وضعیت حقوق بشر برای مردم افغانستان و نهاد‌های حمایت‌کننده ملی و بین‌المللی ارائه کرده است.

اسدالله سدید، نماینده نهاد کاروان نور ‌گفت: «بسیار به مباحث این کارگاه علاقه دارم و کاش مدت این کارگاه ده روز می‌بود تا بیشتر آگهی می‌یافتیم.»

محمد‌علم حماس، نماینده مجتمع جامعه مدنی، عبدالقدوس ثاقب، گزارشگر رادیو فیروزکوه و احمد شهرانی آمر نشرات رادیو تلویزیون ملی غور هر کدام به ترتیب در روز ختم کارگاه به نمایندگی از بقیه‌ روی اهمیت و تأثیرگزاری کارگاه صحبت کردند و کارگاه را بسیار مفید خواندند و از کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز ابراز سپاس و قدردانی کردند.


بازنشر این مطلب