گزارش‌های روزانه بازدید:475 تاریخ نشر:2019-09-14

کنفرانس علمی ‌‌‌مبارزه با خشونت علیه زن در ریاست دارالمعلمین عالی فاریاب برگزار شد

آقای ذبیح‌الله جواد، رئيس دفتر ولایتی فاریاب به تاریخ ۱۰ سنبله ۱۳۹۸ به دعوت محترم شهیالی احمدالله ‌عرب، رئیس دارالمعلمین عالی فاریاب، در کنفرانس علمی ‌مبارزه با خشونت علیه زن‌ که با حضور استادان و دانشجویان در تالار همایش آن نهاد برگزار شده بود، شرکت کرد.

نخست رئیس دارالمعلمین عالی فاریاب‌ ‌خوش آمد‌ گفت‌ ‌و‌ از رئیس دفتر ولایتی فاریاب خواست که یافته‌های خود را در‌باره خشونت علیه زن در ولایت فاریاب در میان بگذارد.

سپس آقای جواد ‌خواهان همکاری‌های بیشتر بین این دو نهاد شد، و افزود، نقش چنین کنفرانس‌هایی در ‌ترویج و نهادینه‌سازی ارزش‌های حقوق بشری مؤثر و ارزنده است. او با ابراز نگرانی درباره افزایش خشونت علیه زن در ولایت فاریاب ‌گفت: با وجود منابع قانونی و فعالیت نهاد‌های مختلف به منظور حمایت از حقوق زنان، در وضعیت زنان بهبود چشم‌گیری دیده نمی‌شود. بررسی‌های اخیر این دفتر نشان می‌دهد که میزان خشونت علیه زنان در جریان شش ماه سال جاری نسبت به شش ماه سال گذشته  ۲۸ درصد افزایش یافته ‌و علت مهم آن رسیدگی به قضایای خشونت و ‌مجازات نشدن عاملان آن است. نیز محل وقوع بیشتر قضایای خشونت با زن در مناطق نا‌امن است و مسئولان نتوانسته‌اند عاملان آن را ‌دستگیر کنند. از طرف دیگر شماری از متنفذان محلی و اعضای خانواده متهمان، قربانیان خشونت علیه زن را مجبور می‌سازند که از ادعای خویش منصرف شوند؛ امری که برای رسیدگی به قضایای خشونت علیه زن و به محاکمه کشانیدن عاملان آن، مشکل‌ساز بوده است. هم‌چنین آقای جواد گفت: افزایش محاکمه صحرایی زنان (‌شلاق و تیرباران) یکی دیگر‌ از نگرانی‌های مهم دفتر ولایتی فاریاب است که در جریان سال جاری، در این دفتر ولایتی کمیسیون ‌تعداد ‌۱۰‌ مورد محاکمه صحرایی و ‌۱۸‌ مورد قتل زنان ثبت و پیگیری شده است.

در فرجام رئیس دفتر ولایتی، به پرسش‌های شرکت‌کنندگان پاسخ داد‌ و کنفرانس را جمع‌بندی کرد.


بازنشر این مطلب