گزارش‌های روزانه بازدید:476 تاریخ نشر:2019-09-15

برگزاری مراسم یادبود ‌شهید عبدالصمد امیری در دفتر ساحوی بامیان

 

دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بامیان، ‌شهادت سرپرست دفتر ولایتی غور را گرامی ‌داشت‌.

عبدالصمد امیری، پس از فراغت از رشته حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل، فعالیت‌های حقوق بشری‌اش را به منظور تأمین حقوق سیاسی شهروندان، از دفترساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان آغاز کرد، سپس به عنوان آمر بخش اطفال در دفتر ولایتی غور گماشته شد. او در این اواخر به عنوان سرپرست آن دفتر ایفای وظیفه می‌کرد. افراد مسلح مربوط به گروه طالبان آقای امیری را در بازگشت از کابل به ولایت غور (۱۲ سنبله ۱۳۹۸) در منطقه جلریز از مربوطات ولایت میدان‌وردک ‌از موتر پایین کردند و بعد از دو روز اسارت، تیربارانش کردند.

محفل یادبود از شهادت عبدالصمد امیری‌ به تاریخ ۱۲ سنبله ۱۳۹۸ ‌با حضور کارمندان دفتر ساحوی بامیان، شماری از فعالان مدنی و حقوق بشر  برگزار شد. شرکت‌کنندگان ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطرۀ شهید امیری، کارکردها و تلاش‌های صادقانه‌ی او‌ را‌ برای ترویج ارزش‌های حقوق بشر ستودند و شهادتش را ‌ضایعه‌‌‌ای بزرگ دانستند. آنان از حکومت و نهادهای امنیتی و دفاعی خواستند که مسئولیت خویش را در‌ تأمین امنیت شهروندان و به‌خصوص مدافعان حقوق بشر انجام دهند.

شرکت‌کنندگان این مراسم تأکید کردند که ادامه‌دهنده راهی است که شهید امیری در آن جانش را قربانی کرده و برای یک جامعه عادلانه و مردم‌سالار که در آن حقوق بشر رعایت و احترام شود، تلاش خواهند کرد.

 


بازنشر این مطلب