گزارش‌های روزانه بازدید:404 تاریخ نشر:2019-09-16

یادبود شهید عبدالصمد امیری در دفتر ولایتی غور برگزار شد‌

محفل یادبود شهید عبدالصمد امیری، سرپرست دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در غور با اشتراک والی ولایت غور، رئیس و اعضای شورای ولایتی، اعضای جامعه مدنی، استادان دانشگاه و دانشجویان در تالار همایش این دفتر برگزار شد.

در آغاز، پس از تلاوت قرآن کریم، فریده ناصری، مسئول بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان و سرپرست دفتر ولایتی غور اعلامیه مطبوعاتی کمیسیون را درباره شهادت امیری قرائت کرد. سپس والی غور، ضمن محکوم کردن طالبان به دلیل شهید کردن عبدالصمد امیری، ‌این جنایت را نابخشودنی خواند. والی در ادامه شهید امیری را یکی از نخبگان این ولایت برشمرد‌ و فقدان او را ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر برای ولایت غور دانست. نیز ‌تأکید کرد که باید ‌از جوانان و نخبگان خود در زمان حیات‌شان قدردانی کنیم.

در ادامه رئیس شورای ولایتی ‌غور، ضمن ابراز تسلیت به همکاران و محکومیت طالبان، از دولت خواست ‌عاملان این حادثه را به سزای اعمال‌شان برساند. او هم‌چنین از دولت خواست که به تأمین امینت شاهراه کابل‌ـ‌غور توجه جدی کند تا افراد ملکی بیشتر از این قربانی نشوند.

حسن حکیمی به نمایندگی از فعالان جامعه مدنی، ضمن ابراز همدردی با همکاران، شهادت عبدالصمد امیری ‌را مصداق بارز جنایت جنگی خواند. او اضافه کرد که دشمنان مردم و نظام باید بدانند با شهید کردن امیری نمی‌توانند مانع فعالیت‌های حقوق بشری ما شوند‌. پس از او آقای نصرالله نصرتیار، وکیل مدافع و مسئول ولایتی «ندای زن» نیز شهادت امیری را جنایت جنگی دانست و از دولت خواست که به تأمین امنیت مدافعان حقوق بشر توجه جدی کند. همچنین آقای غلام ربانی دهزاد، استاد دارالمعلین ولایت غور نیز در مورد شخصیت و کارنامه‌های شهید عبدالصمد امیری صحبت کرد و شهادت  او را ضایعه جبران‌ناپذیر برای کشور دانست‌.

 

در پایان ‌به پاس گرامیداشتِ خدمات شهید عبدالصمد امیری، کتابخانه دفتر ولایت غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به نام «کتابخانه شهید عبدالصمد امیری» نام‌گذاری شد‌ و ‌والی و سایر شرکتکنند‌گان آن را بازگشایی کردند‌.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


بازنشر این مطلب