گزارش‌های روزانه بازدید:634 تاریخ نشر:2019-09-29

یافته‌های ابتدایی نظارت بر روند برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام شد

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز یک‌شنبه (۷ میزان)، یافته‌های ابتدایی خود از روند برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۸ را اعلام کرد.

شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در یک کنفرانس خبری گفت که ناظران کمیسیون مستقل حقوق بشر، در ۲۳ ولایت کشور بر روند برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری نظارت کرده‌اند که گزارش نهایی آن نیز در چند روز آینده در اختیار مردم و رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

خانم اکبر گفت، یافته‌های ابتدایی از نظارت کمیسیون حقوق‌بشر بر روند برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، نشان می‌دهد که در بخش‌های مختلف روند رأی‌دهی مشکلاتی وجود داشته است.

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان افزود که نظارت کمیسیون حقوق بشر بر روند برگزاری انتخابات تا مرحله اعلام نتایج نهایی ادامه خواهد یافت. خانم شهرزاد اکبر گفت که نظارت بر انتخابات، بر میزان شفافیت آن می‌افزاید و اعتبار و مشروعیت آن را بالا می‌برد.

رئیس کمیسیون حقوق‌بشر از شهروندان کشور که با وجود تهدیدهای امنیتی به پای صندوق‌های رأی رفته و در انتخابات شرکت کردند، تشکر کرد. او هم‌چنین به نیروهای امنیتی، رسانه‌ها و ناظران انتخاباتی اشاره کرد و گفت که هر‌کدام تلاش کردند‌ انتخابات ریاست‌جمهوری، به صورت بهتر و با شفافیت بیشتر برگزار شود.

خانم ‌اکبر از نامزدان انتخاباتی و شهروندان کشور خواست که شکایات خود را در کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی ثبت کنند و منتظر اعلام نتایج از سوی این کمیسیون‌ها باشند.

مکانیزم نظارت

خانم شبنم صالحی، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، نظارت بر انتخابات را یکی از وظایف اساسی کمیسیون حقوق ‌بشر دانست و گفت: «اشتراک مردم در انتخابات، یکی از حقوق اساسی آنان است. اما نظارت بر روند انتخابات، موجب افزایش شفافیت و مشروعیت انتخابات می‌گردد و کمیسیون نیز در همین راستا صلاحیت دارد که بر روند برگزاری انتخابات نظارت کند.»

خانم صالحی، مکانیزم نظارتی کمیسیون حقوق بشر بر روند برگزاری انتخابات را دارای ۵ مرحله دانست که شامل نظارت بر مراحل ثبت‌نام نامزدان انتخاباتی و مردم، تبلیغات انتخاباتی، روز رأی‌دهی، شمارش رأی‌ها و اعلام نتایج انتخابات می‌شود.

کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افزود که ۲۲۰ ناظر این کمیسیون در ۲۳ ولایت کشور بر روند برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری نظارت داشتند. ناظران کمیسیون، از آغاز رأی‌دهی تا پایان شمارش رأی‌ها در مراکز حضور داشته و چگونگی انجام مراحل رأی‌دهی را از نزدیک مشاهده و ثبت کردند.

کمیشنر کمیسیون حقوق بشر هم‌چنین افزود که این کمیسیون، مراحل بعدی روند برگزاری انتخابات را نیز به صورت جدی نظارت خواهد کرد تا از حقوق سیاسی شهروندان کشور به‌خوبی محافظت شود.

یافته‌های نظارتی

یافته‌های ابتدایی کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان از روند برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ۶ میزان ۱۳۹۸، نشان می‌دهد که این روند با مشکلاتی در بخش‌های مختلف همراه بوده است.

رویدادهای امنیتی، تأخیر در آغاز رأی‌دهی، مشکلات تکنیکی،  حضور نداشتن کارمندان کمیسیون انتخابات در زمان تعیین‌شده، دقیق نبودن فهرست رأی‌دهندگان، کم‌رنگ‌بودن حضور رأی‌دهندگان، به‌ویژه زنان، نبودن تسهیلات لازم برای افراد دارای معلولیت، نبودن مراکز رأی‌دهی در محابس و توقیف‌خانه‌ها، محروم‌شدن بیجاشدگان داخلی و دانشجویان از مواردی است که در گزارش کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر افغانستان به آن اشاره شده است.

در این گزارش به رویدادهای امنیتی در روز برگزاری انتخابات اشاره شده که در نتیجه ۶۸ حمله صورت گرفته، ۳۶ تن از شهروندان کشته شده (شامل ۲ زن و یک کودک) و ۸۰ تن دیگر (شامل ۵ کودک) نیز زخمی شدند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این گزارش گفته است که «حضور مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۸، نسبت به دوره قبلی کمتر بوده اما با توجه به چالش‌های امنیتی و خطرات ناشی از حملات مسلحانه و انتحاری، حضور مردم تا این سطح نیز قابل قدر بوده و نشان از علاقه‌مندی و احترام آنان به دموکراسی و مایه امیدواری به حساب می‌آید.»


بازنشر این مطلب