گزارش‌های روزانه بازدید:592 تاریخ نشر:2019-10-06

نشست هماهنگی برای بررسی «روند شامل‌سازی ارزش‌های حقوق‌بشری در نصاب تعلیمی جدید» برگزار شد

«روند شامل‌سازی ارزش‌های حقوق‌بشری در نصاب تعلیمی جدید» در یک نشست مشترک میان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و وزارت معارف، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این نشست ‌روز شنبه (13 میزان)، با حضور شکرالله مشکور، کمیشنر و سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان و لیلا مرجان متین، معین انکشاف نصاب تعلیمی وزارت معارف در دفتر مرکزی کمیسیون برگزار شد.

در آغاز‌ شکرالله مشکور از پیشینه همکاری مشترک میان کمیسیون حقوق‌بشر و وزارت معارف افغانستان یاد کرد و افزود که افزایش همکاری میان این دو نهاد، برای ترویج ارزش‌های حقوق‌بشری در جامعه بسیار مهم و ارزشمند است.

آقای مشکور‌ امضای تفاهم‌نامه همکاری میان کمیسیون حقوق‌بشر و وزارت معارف به منظور شامل ساختن ارزش‌های حقوق‌بشری در کتاب‌های درسی معارف در سال‌های گذشته را، نمونه خوبی از همکاری این دو نهاد دانست و خواهان اجرایی‌شدن بهتر این تفاهم‌نامه در نصاب تعلیمی جدید وزارت معارف شد.

کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان تأکید کرد که آموزش ارزش‌های حقوق‌بشری از طریق معارف، یکی از راه‌های مؤثر برای نهادینه‌کردن ارزش‌های حقوق‌بشری در جامعه است.

پیشنهادها

در ادامه نشست آقای رحمان‌علی جاوید، هماهنگ‌کننده بخش تعلیمات کمیسیون حقوق‌بشر، موضوعاتی مانند پیشینه همکاری میان این دو نهاد، یافته‌های بررسی وضعیت فعلی نصاب تعلیمی و پیشنهادهای کمیسیون را در قالب یک پرزنتیشن عرضه کرد.

یافته‌های بخش تعلیمات کمیسیون حقوق‌بشر نشان می‌دهد که در موارد مختلفی، ارزش‌های حقوق‌بشری در نصاب تعلیمی به‌خوبی رعایت نشده و نیاز به تجدید نظر و اصلاحات دارد.

اصلاحات و تجدید نظر در نصاب تعلیمی معارف با تأکید بر ارزش‌های حقوق‌بشری، حضور نمایندگان کمیسیون حقوق‌بشر در نشست‌های رهبری وزارت معارف درباره نصاب تعلیمی و توجه ویژه به ترویج همدیگر‌پذیری از طریق نظام آموزشی در میان دانش‌آموزان، از مهم‌ترین پیشنهادهایی‌ بود که ‌کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان مطرح کرد و مورد استقبال معین وزارت معارف قرار گرفت.

تلاش‌های مشترک

خانم لیلا مرجان متین، معین انکشاف نصاب تعلیمی وزارت معارف هم از تلاش‌های وزارت معارف برای ایجاد تغییرات در سیستم آموزشی، هم‌چنین تدوین نصاب تعلیمی جدید خبر داد.

خانم متین، تدوین نصاب تعلیمی جدید را اقدامی مهم و در عین حال بسیار پیچیده و زمان‌بر دانست و افزود که «نقش و همکاری نهادهای غیردولتی، به‌ویژه کمیسیون حقوق بشر در این مورد، بسیار ضروری و مهم است.»

معین وزارت معارف در پایان نشست، آموزش مفاهیم حقوق‌بشری از طریق شامل‌ساختن این ارزش‌ها در نصاب تعلیمی را یکی از اهداف وزارت معارف دانست و خواهان افزایش تلاش‌های مشترک میان کمیسیون حقوق بشر و وزارت معارف شد.

 

 


بازنشر این مطلب