گزارش‌های روزانه بازدید:588 تاریخ نشر:2019-10-09

معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان: دسترسی به اطلاعات یک حق مهم بشری است

محفل گرامی‌داشت ‌روز جهانی دسترسی به اطلاعات روز  چهارشنبه (‌17 میزان)، با حضور آقای محمد‌نعیم نظری، معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مرکز رسانه‌های حکومت برگزار شد.

در این محفل، افزون بر آقای نظری، معاون کمیسیون حقوق بشر، سید حسین فاضل سانچارکی، معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ، توبی لنزر، معاون نماینده خاص سازمان ملل در افغانستان، مسئولان کمیسیون دسترسی به اطلاعات، سخنگویان نهادهای حکومتی، خبرنگاران و فعالان جامعه مدنی حضور داشتند.

معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سخنان خود، روز جهانی دسترسی به اطلاعات را به همه شهروندان کشور تبریک گفت و افزود برای اینکه مردم بتوانند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند، اقداماتی انجام شده، اما نیاز است که در این بخش توجه بیشتری صورت گیرد.

آقای نظری، دسترسی به اطلاعات را یک حق مهم بشری دانست و افزود که «اطلاعاتی که در اختیار نهادهای حکومتی قرار دارد، مربوط به مردم است و مردم باید به این اطلاعات به‌خوبی دسترسی داشته باشند.»

معاون کمیسیون حقوق بشر، دسترسی مردم به اطلاعات را از آن جهت بسیار مهم دانست که با تحقق آن، مردم می‌توانند با آگاهی کامل بر کارکردهای حکومت نظارت کنند، هم‌چنین، حق دسترسی به اطلاعات فرصتی را برای تحقق سایر حقوق‌بشری شهروندان فراهم می‎‌سازد.

آقای نظری گفت که نظارت شهروندان و برخی نهادها و ساختارهای دیگر مانند کمیسیون حقوق‌بشر، وقتی می‌تواند معنادار باشد که در قدم نخست، فرصت دسترسی به اطلاعات به صورت واضح و کامل از سوی حکومت برای‌شان فراهم شود.

او در ادامه از کارکرد برخی از سخنگویان حکومتی برای همکاری با رسانه‌ها و دادن اطلاعات به آنان قدردانی کرد و گفت که «هنوز هم برخی رسانه‌ها شکایت دارند از اینکه گاهی اوقات، در زمینه دسترسی به اطلاعات با مشکلاتی مواجهند که باید مورد توجه و رسیدگی قرار گیرد.»

معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ابراز امیدواری کرد که با تلاش، حمایت‌ و نظارت بیشتر، ساختارهای حکومتی در آینده نزدیک بتوانند فرصت دسترسی به اطلاعات را به صورت سریع و کامل در اختیار همه شهروندان قرار دهند.

 

توجه ویژه

معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان هم در این محفل به اقدامات و توجه ویژه حکومت وحدت ملی به رسانه‌ها و فراهم‌سازی زمینه‌ها و امکانات لازم برای دسترسی به اطلاعات اشاره کرد.

آقای سید حسین فاضل سانچارکی، معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور، توشیح قانون دسترسی به اطلاعات، ایجاد کمیسیون دسترسی به اطلاعات، دفاع از حقوق خبرنگاران، رسیدگی به پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران و بخشیدن جرایم مالیاتی رسانه‌ها را بخشی از تلاش‌های حکومت در جهت تسهیل دسترسی به  اطلاعات در کشور دانست.

با این حال، معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ از وجود مشکلات فراوان در این عرصه خبر داد و گفت که «متأسفانه تابحال در 60 نهاد حکومتی نتوانستیم که مراجع دسترسی به اطلاعات را به صورت معیاری ایجاد کنیم.»

آقای سانچارکی، توجه و رسیدگی بیشتر به امر دسترسی به اطلاعات را یکی از اولویت‌های این وزارت دانست.

اعتمادسازی

در بخش دیگر این محفل، آقای توبی لنزر، معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان، از تأثیر و اهمیت دسترسی مردم به اطلاعات برای «ایجاد شفافیت و اعتماد» در جامعه سخن گفت.

آقای لنزر با تأکید بر اینکه همه مردم باید به صورت واضح به اطلاعات دسترسی داشته باشند، افزود که تمامی نهادها مسئولیت دارند تا در این زمینه، با مردم همکاری خوب داشته باشند و اطلاعات مورد نیاز را در اختیارشان قرار دهند.

معاون نماینده خاص سازمان ملل در افغانستان گفت که با قراردادن اطلاعات در اختیار مردم، شفافیت بیشتری نسبت به کارکردهای حکومت ایجاد می‌شود که در نهایت می‌تواند موجب ایجاد اعتماد میان مردم و حکومت شود.

 

 

 

 


بازنشر این مطلب