گزارش‌های روزانه بازدید:955 تاریخ نشر:2019-10-17

به مناسبت روز جهانی عصای‌سفید؛ سمینار بررسی حقوق اشخاص دارای معلولیت بینایی برگزار شد

دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان به مناسبت روز جهانی عصای سفید، سمینار «بررسی حقوق اشخاص دارای معلولیت بینایی» را روز چهارشنبه (24 میزان)، در مؤسسه تحصیلات عالی شرق برگزار کرد.

این سمینار با حضور خانم بنفشه یعقوبی و پوهندوی محمد‌ایوب یوسفزی، کمیشنران کمیسیون حقوق‌بشر، عبدالاحد فرزام، رئیس دفتر ساحوی کابل، معاون علمی و استادان مؤسسه تحصیلات عالی شرق و تعداد 77 دانشجو (‌12زن و 65 مرد)، در تالار همایش مؤسسه تحصیلات عالی شرق برگزار شد.

نگرش منفی به اشخاص دارای معلولیت بینایی

در ابتدای این سمینار، خانم بنفشه یعقوبی، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان، قسمتی از مشکلات موجود درباره افراد دارای معلولیت را، نتیجه ذهنیت و نگاه نادرست جامعه دانست و از ضرورت اصلاح این ذهنیت و نگاه منفی سخن گفت. خانم یعقوبی گفت که «‌افراد دارای معلولیت، توانا و مستعد‌ند و باید از سوی جامعه‌ مورد حمایت قرار گیرند.»

کمیشنر کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان افزود که افراد دارای معلولیت بینایی، بخشی از جامعه‌اند و باید مانند دیگران از تمام حقوق‌بشری و به‌ویژه حق تحصیل و کار برخودار باشند.

حقیقت تلخ

عبدالاحد فرزام، رئیس دفتر ساحوی کابل کمیسیون حقوق‌بشر، روز جهانی عصای سفید را فرصتی برای شروع روندی دانست که در نتیجه آن، حقوق اشخاص دارای معلولیت و به‌ویژه افراد دارای معلولیت بینایی تأمین شود.

رئیس دفتر ساحوی کابل، از افراد دارای معلولیت بینایی به عنوان یکی از «آسیب‌پذیرترین گروه‌های اجتماعی» یاد کرد و یکی از دلایل آن را نیز وجود «نگرش منفی و آسیب‌رسان» نسبت به این بخش از جامعه دانست.

آقای فرزام گفت که افزایش آگاهی نسبت به حقوق افراد دارای معلولیت می‌تواند در اصلاح نگاه و رفتار منفی در جامعه مؤثر باشد. رئیس دفتر ساحوی کابل افزود که‌ «همه با هم باید برای تأمین حقوق اشخاص دارای معلولیت بینایی دادخواهی کنیم و در روند افزایش آگاهی درباره توانایی‌های این بخش از جامعه، سهیم شویم.»

او در  ادامه افزود: «‌جامعه ما زمانی انسانی‌تر می‌شود، که یک جامعه فراگیر و همه‌شمول باشد و تمام اصناف و گروه‌های جامعه، به شمول اشخاص دارای معلولیت در آن از عزت، کرامت و حقوق برابر برخوردار باشند. ما برای رسیدن به چنین جامعه‌ای دادخواهی و مبارزه می‌کنیم و تا تحقق آن از پای نمی‌نشینیم.»

نیاز به گام‌های عملی

در ادامه این سمینار، پوهندوی محمد‌ایوب یوسفزی کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان درباره «حقوق اشخاص دارای معلولیت در اسناد ملی و بین‌المللی» سخن گفت.

آقای یوسفزی به قوانین مختلف بین‌المللی درباره افراد دارای معلولیت اشاره کرد و گفت که دولت‌ها با توجه به این قوانین باید برای تأمین حقوق افراد دارای معلولیت، اقداماتی عملی انجام دهند و از آنها حمایت کنند.

کمیشنر کمیسیون حقوق‌بشر سپس به قوانین موجود در افغانستان درباره افراد دارای معلولیت اشاره کرد و از تأمین عدالت، حفظ کرامت انسانی، منع تبعیض، حق آموزش، حق داشتن خدمات صحی، حق کار و ایجاد مراکز بازتوانی به عنوان مواردی نام برد که برای حمایت از این بخش از جامعه ذکر شده است.

آقای یوسفزی تأکید که برای تأمین حقوق افراد دارای معلولیت در کشور تاکنون اقداماتی شده است، اما نیاز است که دولت و نهادهای مربوطه، گام‌های عملی و جدی‌تری بردارند تا همه افراد دارای معلولیت بتوانند به تمام حقوق‌بشری خود دست یابند.

در بخش‌های دیگر این سمینار، زین‌الله صافی، معاون علمی مؤسسه تحصیلات عالی شرق، بازمحمد آموزگار، آمر بخش تعلیمات حقوق بشر دفتر ساحوی کابل و حبیب الرحمان ملکزاده، آمر بخش حمایت از افراد دارای معلولیت دفتر ساحوی کابل، به ترتیب در مورد «ضرورت تأمین حقوق افراد دارای معلولیت»، «کمیسیون حقوق‌بشر؛ مکانیزم ملی حمایت از حقوق‌بشر» و «کارکردهای بخش حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت» برای دانشجویان حاضر در این سمینار سخنرانی کردند.

 

 

 


بازنشر این مطلب