کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان: شش ماه نخست سال 1398، خونین‌ترین ماه‌ها برای افراد ملکی بوده است

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان با انتشار گزارش میزان تلفات افراد ملکی در شش ماه نخست سال جاری خورشیدی، از افزایش بی‌سابقه تلفات افراد ملکی در این مدت خبر داده و می‌گوید که «شش ماه نخست سال 1398، خونین‌ترین ماه‌ها برای مردم ملکی در افغانستان بوده است.»

آقای محمدنعیم نظری، معاون کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان، روز دوشنبه (29 میزان)، یافته‌های این کمیسیون در مورد «تلفات افراد ملکی در شش ماه نخست سال 1398» را در یک کنفرانس خبری اعلام کرد.

معاون کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان گفت که در شش ماه نخست سال جاری خورشیدی، 6487 تن از مردم ملکی به شمول زنان و اطفال، قربانی جنگ و منازعات مسلحانه در کشور گردیدند که از این میان، 1611 تن کشته و 4876 تن دیگر زخمی شدند.

آقای نظری افزود که این گزارش در مقایسه با شش ماه نخست سال گذشته، افزایش ۸.۳۶ درصدی تلفات افراد ملکی را نشان می‌دهد.

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان نشان می‌دهد که «استفاده از شیوه‌های جدید جنگی و بی‌توجهی به موازین حقوق بشردوستانه بین‌المللی» از سوی طرفین درگیر جنگ، موجب افزایش تلفات ملکی شده است.

زنان و کودکان

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در این گزارش، میزان تلفات زنان و اطفال در شش ماه نخست سال 1398 را با مدت مشابه در سال گذشته مقایسه کرده است. این یافته‌ها نشان می‌دهد که میزان تلفات در میان زنان، ۱۶.۸ درصد و میزان تلفات در میان کودکان ۲۶.۴۷ درصد افزایش یافته است.

در این گزارش آمده است که در شش ماه نخست سال 1398، مجموع تلفات زنان به 578 تن رسیده که از این میان، 163 زن کشته و 415 زن دیگر نیز زخمی شده‌اند. مجموع تلفات کودکان نیز، 1634 تن بوده که در این بین، 233 کودک کشته و 1401 کودک دیگر نیز زخم برداشته‌اند.

عاملان

معاون کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در این کنفرانس گفت که تمامی طرف‌های منازعه در افغانستان، به حقوق بشردوستانه بین‌المللی پابند نبوده و هر کدام به سهم خود موجب ایجاد تلفات ملکی شده‌اند.

این گزارش نشان می‎دهد که از مجموع تلفات افراد ملکی در شش ماه نخست سال جاری خورشیدی، 75 درصد توسط گروه طالبان، 3 درصد توسط گروه داعش و 11 درصد توسط نیروهای حامی دولت صورت گرفته است. هم‌چنین، عامل 10 درصد دیگر تلفات ملکی نامعلوم بوده و 1 درصد باقی‌مانده تلفات ملکی نیز به دلیل شلیک راکت‌های نیروهای پاکستانی در ولایت کنر رخ داده است.

نوع حوادث

بیش‌ترین تلفات افراد ملکی در این مدت، در نتیجه انفجار ماین‌های کنار جاده، جنگ‌های زمینی، حملات انتحاری، حملات راکتی، حملات هوایی، ترور و کشتارهای سیستماتیک، هدف‌مند و عملیات‌های شبانه بوده است.

در گزارش کمیسیون آمده است «ادامه‌دادن به شیوه‌های جنگی گذشته، رعایت‌نکردن تناسب در استفاده از وسایل نظامی، کشاندن دامنه جنگ به محلات مسکونی، به‌ویژه در شهرها، بدون توجه به آسیب‌پذیرشدن مردم ملکی، از عوامل افزایش تلفات افراد ملکی در این مدت بوده است.

پیشنهادها

آقای محمدنعیم نظری، معاون کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در پایان این کنفرانس، پیشنهادهای این کمیسیون برای حفاظت از افراد ملکی را ارائه کرد.

رعایت موازین حقوق بشردوستانه بین‌المللی در جریان منازعات، آتش‌بس و آغاز گفتگوهای صلح، آسیب نرسیدن به افراد ملکی، خودداری از جنگ در مناطق مسکونی، استفاده نکردن از مردم به عنوان سپر انسانی، پیگرد عدلی مرتکبان نقض حقوق بشردوستانه بین‌المللی و اقدامات بیشتر برای تأمین امنیت مردم از سوی دولت، از جمله مواردی است که به عنوان پیشنهاد کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان برای حفاظت از افراد ملکی در جریان منازعات مسلحانه، مطرح شد.

 

 

 

 


بازنشر این مطلب