گزارش‌های روزانه بازدید:477 تاریخ نشر:2020-03-19

پیام کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به مناسبت آغاز سال نو

پیام کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به مناسبت آغاز سال نو

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، فرارسیدن نوروز و سال نو خورشیدی را به تمام مردم افغانستان صمیمانه شادباش می‌گوید‌.
جشن نوروز، به عنوان یک سنت کهن ملی، پیام‌آور صلح، آشتی و احترام متقابل برای همه افراد جامعه بشری است. نیکوداشت نوروز برای مردم افغانستان، که هنوز درگیر منازعات مسلحانه و جنگ‌های ویرانگر‌اند، ‌نویدبخش آشتی، صلح و آرامش واقعی ‌است.
سال نو خورشیدی 1399، به دلیل پیش‌برد روند صلح و آغاز گفتگوها برای ختم جنگ و دست‌یابی به صلحی پایدار، واقعی و عادلانه، سالی مهم و سرنوشت‌ساز برای مردم و کشور است.

با توجه به تجارب جهانی و داخلی، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تأمین حقوق بشر را شرط اساسی برای تأمین عدالت، و تأمین عدالت را مبنایی استوار برای برقراری صلح و ثبات در کشور می‏داند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ‌در‌‏ حالی که ‌تلاش‏های جاری برای رسیدن به صلح را مثبت می‌داند، ‌تأکید ویژه دارد که در این تلاش‏ها، باید نگرانی‏های مردم افغانستان ‌در مورد نقض عدالت و حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان، جوانان و قربانیان جنگ، جدی گرفته‌ شود‌. صلح بدون عدالت و حقوق بشر، نه‌تنها نمی‏تواند پایدار باشد، بلکه می‏تواند زمینه استمرار جنگ‏ها و خشونت‏های‌ بیشتر‌ را فراهم کند.

هیأت رهبری کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان سال ‌نو ۱۳۹۹ خورشیدی را، ‌سال برقراری صلح و امنیت، حکومت‌داری خوب، حاکمیت قانون، مبارزه با فساد، حفظ و تقویت دستاوردهای سیاسی‌ـ‌مدنی و حقوق بشری و تقویت نهادهای دموکراتیک آرزو می‌کند. نیز با توجه به گسترش ویروس کرونا در جهان و تهدید مردم ما، از هم‌وطنان شریف می‌خواهد که به توصیه‌های بهداشتی و طبی در این زمینه عمل کنند تا سالم بمانند و بر این تهدید پیروز شوند.

 


بازنشر این مطلب