گزارش‌های روزانه بازدید:658 تاریخ نشر:2020-10-05

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مورد کشتار هدف‌مند غیرنظامیان نگران است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مورد کشتار هدف‌مند غیرنظامیان نگران است
 
با ادامه خشونت‌ها و حملات خونین، که در مغایرت کامل با روند جاری گفتگوهای صلح قرار دارد، باتأسف قتل‌ها و ترورهای هدف‌مند نیز روبه‌افزایش بوده است:
بر اساس یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان فقط در ولایت قندهار و نواحی و ولسوالی‌های آن از تاریخ 30/11/1398 تا 30/6/1399 دراثر ترورهای هدفمند تعداد 122 تن از افراد غیرنظامی (شامل 7 تن زن) جان خود را از دست داده‌اند و 72 تن دیگر زخمی شده‌اند.
یافته‌های کمیسیون هم‌چنین نشان می‌دهد که در طی شش ماه نخست سال میلادی در سراسر کشور، در مجموع 945 تن از افراد ملکی‌ قربانی ترورهای سیستماتیک و هدف‌مند شده‌اند؛‌ که از آن جمله 533 تن جان‌ باخته و 412 تن دیگر زخمی شده‌اند.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بار دیگر از تمامی طرف‌‌های جنگ در افغانستان می‌خواهد که با رعایت اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه‌، به خواست‌های مکرر این نهاد برای کاهش تلفات غیرنظامیان در کشور پاسخ عملی دهند.
هم‌چنین از حکومت خواسته می‌شود که برای تأمین امنیت بهتر ‌تمامی شهروندان کشور، به‌ویژه اقلیت‌های مذهبی، عالمان دین، مدافعان حقوق بشر و فعالان مدنی، اقدام‌های عملی، نتیجه‌بخش و دوام‌دار کند‌.

 


بازنشر این مطلب