گزارش‌های روزانه بازدید:598 تاریخ نشر:2017-12-20

کنفرانس حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت در ولایت کاپیسا برگزار شد

حسین سیرت

به مناسبت روز جهانی اشخاص دارای معلولیت کنفرانس محلی توسط دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز سه شنبه ۲۱ قوس ۱۳۹۶ در تالار ولایت کاپیسا دایر شد. در این کنفرانس مقامات محلی ولایت کاپیسا و حدود ۱۵۰ تن از اشخاص دارای معلولیت، محصلین و استادان دانشگاه و فعالان حقوق بشر و جامعه مدنی شرکت کرده بوند. هدف از برگزاری این کنفرانس بررسی وضعیت حقوق اشخاص دارای معلولیت و حمایت از حقوق آنان  در ولایت کاپیسا بود.

کنفرانس روز جهانی اشخاص دارای معلولیت با سخنان عبدالطیف مراد، والی کاپیسا آغاز گردید. آقای مراد با استقبال از این اقدام دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت که اداره محلی کاپیسا آماده است تا براساس قانون، حقوق اشخاص دارای معلولیت را مدنظر گیرد و از آنان حمایت نماید.

حمایت‌های قانونی از اشخاص دارای معلولیت

مولوی عبدالرحمان هوتک، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این کنفرانس گفت که حقوق اشخاص دارای معلولیت در قانون اساسی، قانون حقوق و امتیازات اشخاص دارای معلولیت و کنوانسیون‌هایی که حکومت افغانستان به آن‌ها الحاق کرده‌اند، تضمین شده است. آقای هوتک تاکید کرد که حکومت مکلف است تا براساس قوانین داخلی و کنوانسیون‌هایی که به آن ملحق کرده، به نیازمندی‌های اشخاص دارای معلولیت توجه جدی نماید.

کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با قرائت آیات و احادیث تاکید کرد که اشخاص دارای معلولیت در دین اسلام جایگاه ویژه‌ای دارند و مسلمانان مکلف‌اند تا علاوه بر امتیازات دولتی به این اشخاص احترام قایل شوند و از هرگونه کمک به آن‌ها ابا نورزند.

عزیزالرحمان تواب، معاون والی کاپیسا در این کنفرانس تاکید کرد که دین اسلام به اشخاص دارای معلولیت با دید احترام می‌نگرد و حقوق مشخصی را برای آن‌ها قایل شده است. آقای تواب افزود که اشخاص دارای معلولیت مانند سایر افراد از حقوق بشری همسان برخوردار اند و دارای کرامت و وقار انسانی هستند. معاون والی کاپیسا گفت که اداره محلی این ولایت تلاش می‌کند تا با تطبیق قانون حقوق و امتیازات اشخاص دارای معلولیت، زمینه زندگی بهتر را برای این اشخاص فراهم نماید.

معلولیت ناتوانی نیست، یک نوع محدودیتِ قابل رفع است

عبدالاحد فرزام، رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این کنفرانس با سپاسگزاری از مقامات محلی ولایت کاپیسا برای همکاری در برگزاری این کنفرانس، گفت که اشخاص دارای معلولیت از جمله اصناف و گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه است؛ زیر پاره ای از افراد در جامعه اشخاص دارای معلولیت به دلیل محدودیت های خاص جسمانی، ناتوان و قابل ترحم فکر می کنند، آقای فرزام تاکید کرد که معلولیت، ناتوانی نیست، بلکه یک نوع محدودیت قابل رفع است که می تواند به فرصتی برای شکوفایی و آشکارسازی استعدادها تبدیل شود. او گفت که اشخاص دارای معلولیت علاوه بر این‌که از تمام حقوق و امتیازات، یکسان با سایر شهروندان برخوردارند، حقوق و امتیازات خاص خودرا نیز دارند که در قانون اساسی، قانون حقوق و امتیازات اشخاص دارای معلولیت و کنوانسیون‌های بین‌المللی شناسایی و تعریف شده‌اند.

پیشنهادات برای بهبود وضعیت حقوق بشری اشخاص دارای معلولیت

عبدالاحد فرزام، رییس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان پیشنهاداتی را به حکومت محلی کاپیسا ارایه کرد تا با عملی کردن آن به بهبود وضعیت اشخاص دارای معلولیت در این ولایت کمک کنند. آقای فرزام گفت که دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان قبلا وضعیت اشخاص دارای معلولیت در  این ولایت را مورد ارزیابی و نظارت قرار داده است و برای احقاق حقوق اشخاص دارای معلولیت این پیشنهادات را مطرح کرد:

۱.برای اصلاح نگرشهای منفی و آسیب رسان نسبت به اشخاص دارای معلولیت باید آگاهی‌دهی گسترده صورت گرفته و مردم با حقوق بشری اشخاص دارای معلولیت آشنایی حاصل کنند.

۲. زمینه‌های دسترسی عملی اشخاص دارای معلولیت به اماکن عمومی فراهم شود. در این زمینه از ریاست محترم شهرسازی ولایت کاپیسا تقاضا به عمل می آید تا از روند ساخت تعمیرهای دولتی نظارت کند و در هر تعمیر رمپ، تشناب‌های خاص و غیره تسهیلات برای اشخاص دارای معلولیت در آن در نظر گرفته شود.

۳. به ریاست محترم معارف ولایت کاپیسا پیشنهاد می گردد که زمینه های دسترسی اشخاص دارای معلولیت به حق آموز‌ش‌های خاص را فراهم نماید.

۴. حق کار و اشتغال افراد دارای معلولیت باید تأمین شود. زیرا حق کار از حقوق بنیادین اشخاص دارای معلولیت است. کار به آنان اعتماد به نفس و امید به زندگی می‌بخشد. قانون حقوق و امتیازات معلولین، مقرر می دارد که باید حداقل سه فیصد سهمیه استخدام به معلولین اختصاص داده شود.

۵. آموزش حرفه به اشخاص دارای معلولیت می تواند آنان را به کارگران حرفه ای تبدیل کند و زمینه ورود آنان به بازارکار را مساعد می سازد. بنابر این،  توجه ریاست محترم کار و امور اجتماعی را در این زمینه خواهانیم.

رییس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکید کرد که کمیسیون آماده است تا با ادارت محلی حکومت در عرصه‌های آموزش و آگاهی‌دهی از حقوق اشخاص دارای معلولیت و دادخواهی در سطح ملی همکاری نماید.

رییس شورای ولایتی کاپیسا در این کنفرانس تاکید کرد که اشخاص دارای معلولیت از جان شان  برای آزادی افغانستان مایه گذاشته اند و قابل احترام‌اند. او گفت که حکومت هنوز به حقوق اشخاص دارای معلولیت به درستی رسیدگی نکرده و آن‌ها همه روزه «در پشت دروازه‌ها سرگردانند.» رییس شورای ولایتی کاپیسا از کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برای دادخواهی، حمایت و آگاهی دهی از حقوق اشخاص دارای معلولیت سپاسگزاری کرد و خواهان افزایش چنین برنامه‌ها شد.

هشت هزار شخص دارای معلولیت در کاپیسا

رئیس کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین ولایت کاپیسا با ارایه آمار و ارقام اشخاص دارای معلولیت گفت که این ریاست آماده است تا به حقوق قانونی این اشخاص رسیدگی نماید. آقای همت گفت که در حال حاضر ۳۰۰۰ شخص دارای معلولیت ناشی از جنگ و ۵۰۰۰ شخص دارای معلولیت طبیعی یا مادرزاد در این ولایت زندگی می‌کنند. در حال حاضر برای معلولان قسمی سالانه ۳۰ هزار افغانی و برای معلولان شدید سالانه ۶۰ هزار افغانی پرداخته می‌شود. براساس معلومات رئیس کار و امور اجتماعی کاپیسا، در حال حاضر تنها سه تن از اشخاص دارای معلولیت به عنوان کارمند فعالیت می‌کنند. به گفته وی امتیازاتی که برای معلولان جنگی در نظر گرفته شده برای معلولان مادرزادی در نظر گرفته نشده است و این یک مشکل است.

شایسته امین کوهستانی، رئیس امور زنان ولایت کاپیسا با اشاره به عوامل معلولیت در این ولایت گفت این اشخاص به حقوقی که قانون تضمین کرده دسترسی ندارند. او از همه ادارات دولتی و سکتورها خواست تا در هنگام استخدام، جذب اشخاص دارای معلولیت را در اولویت قرار دهند تا آن‌ها نیز در جامعه ادغام شوند و صاحب درامد گردند.

مولوی عبدالله عابد، رئیس حج و اوقاف ولایت کاپیسا گفت که وزارت حج و اوقاف سالانه سهم مشخصی را برای  اشخاص دارای معلولیت در نظر گرفته و در ولایت کاپیسا نیز این سهم برای آن‌ها داده می‌شود.

سهم اشخاص دارای معلولیت در شهرک‌های رهایشی

خواجه منصور صدیقی، رئیس امور شهرسازی ولایت کاپیسا با تشریح ساختمان‌سازی در این ولایت گفت در تمام شهرک‌ها و ساختمان‌هایی که برای دولت اعمار می‌شود، سهولت‌های رفت و آمد برای اشخاص دارای  معلولیت در نظر گرفته شده است. آقای صدیقی گفت که این سهولت در تفریحگاه صیاد که در ولایت کاپیسا موقعیت دارد نیز در نظر گرفته شده است تا اشخاص دارای معلولیت هنگام تفریح با مشکل روبرو نشوند. به گفته آقای صدیقی در هر شهرک ۷ درصد برای اشخاص دارای معلولیت سهم داده شده است.

عادل عزیز، نماینده اتحادیه اشخاص دارای معلولیت در ولایت کاپیسا گفت که معلولین در این ولایت به حاشیه کشیده شده‌اند و به حقوق قانونی آن‌ها رسیدگی نمی‌شود. آقای عزیز افزود که تنها ماده‌ها ۴ و ۷ قانون حقوق و امتیازات اشخاص دارای معلولیت در این ولایت عملی می‌شود در حالی که سایر ماده‌های این قانون فراموش شده و عملی نمی‌شوند.

نماینده اشخاص دارای معلولیت گفت که براساس قانون مکاتب و نهادهای تحصیلات عالی خصوصی باید ۷ درصد تخفیف را برای اشخاص دارای معلولیت در نظر گیرند ولی وقتی این اشخاص به نهادهای خصوصی تحصیلی مراجعه می‌کنند، این ماده قانون تطبیق نمی‌شود. به گفته آقای عزیز اشخاص دارای معلولیت در عرصه‌های دسترسی به خدمات صحی و استخدام در نهادهای دولتی و غیردولتی نیز با مشکلات زیادی روبرو هستند.

علی محبتی، هماهنگ کننده بخش اشخاص دارای معلولیت این کنفرانس را جمع بندی کرد و گفت که روز جهانی اشخاص دارای معلولیت در اکثر کشورهای جهان تجلیل می‌شود و شعار امسال: گذار به سوی جامعه پایدار و انعطاف پذیر برای همه است.

آقای محتبی تاکید کرد که هدف از تجلیل روز جهانی اشخاص دارای معلولیت این است تا حکومت‌ها تمام برنامه‌های خودرا طوری عیار کنند که دسترسی اشخاص دارای معلولیت را سهل سازد و آنان بتوانند در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی فعال باشند. 


بازنشر این مطلب