گزارش‌های روزانه بازدید:373 تاریخ نشر:2018-03-11

گزارش جلسه ربعوار با خبرنگاران و مسولین رسانه ها در دفتر ساحوی هرات

جلسه ربعوار با خبرنگاران و مسولین رسانه ها جهت استماع مطالبات حقوق بشری شان ،  با شرکت 40 نفر از مسولین و نمایندگان رسانه های محلی ، ملی و بین المللی در دفتر ساحوی هرات برگزار شد .

در ابتدای جلسه سیدعبدالقادر رحیمی رئیس دفتر ساحوی هرات ، ضمن خوش آمدید به اشتراک کنندگان درسخنان افتتاحیه جلسه گفت: کار خبرنگاران موازی با کار کمیسیون مستقل حقوق بشر است . اینکه خبرنگاران چقدر در تطبیق حقوق بشر موثریت دارند و دولت را تحت فشار قرار میدهند تا به تعهدات حقوق بشری خود عمل نماید دقیقآ کار کمیسیون مستقل حقوق بشر است ، اما در این راستا یک سلسله چالش ها وجود دارد . آقای رحیمی ضمن مطرح نمودن یک تعداد از مشکلات ، احضار یک تن از بانوان خبرنگار را به کمیسیون عالی منع خشونت علیه زنان ، تهدیدی علیه آزادی بیان دانست و گفت : آیا هر اداره صلاحیت دارد که خبرنگاران را اینگونه تحت فشار قرار دهد و در مورد پخش یک خبر یا گزارش، خبرنگار را استجواب و استنطاق نماید ؟  آقای رحیمی تآکید کرد : کمیسیون مستقل حقوق بشر از ادامه این روند نگران است و آنرا تهدیدی برای آزادی بیان می داند.

سپس عبدالقیوم پدرام قاضی زاده مسول مرکز حمایت از خبرنگاران در حوزه غرب به ایراد صحبت پرداخت . وی ضمان بیان چالش هایی که بر سر راه خبرنگاران در ولایت هرات وجود دارد گفت : عدم دسترسی به اطلاعات یکی از چالش های کلی خبرنگاران در ولایت هرات است . در کنار آن عدم مصونیت شغلی خبرنگاران از دغدغه های دیگر آنهاست ، نبود بیمه صحی و بیمه کاری نیز افزون بر مشکلات این قشر است . همچنان بر اثر مشکلات امنیتی و حوادث جنگی که ممکن است برای خبرنگاران اتفاق بیفتد هیچ کمکی برای خبرنگاری که از این سبب مشکلی برای وی بوجود آمده صورت نمیگیرد . وی گفت ما بارها این مشکلات را با نیروهای امنیتی و دفاعی در میان گذاشتیم اما هنوز اقدام عملی در این راستا صورت نگرفته است .  نماینده مرکز حمایت از خبرنگاران در قسمت دیگری از صحبت هایش گفت : متآسفانه والیان ولایات حوزه غرب ، به آزادی بیان باور ندارند و هیچ پاسخگویی به رسانه ها ندارند ، امروزه ما آزادی بیان که چند سال قبل نداشتیم را نداریم حتی خبرنگاران در صفحه فیس بوک شخصی خود نیز ، آزادی بیان ندارند و بنابر وضعیت موجود ، خودسانسوری میکنند. وی گفت این ها گوشه از مشکلات و چالش هایی است که بر سر راه خبرنگاران در ولایت هرات موجود است و امیدوارم که کمیسیون مستقل حقوق بشر در حوزه صلاحیت کاری خویش ، این موارد را پیگیری نموده و عملآ در راستای حمایت از خبرنگاران و رسانه ها ، اقدامات موثری را انجام دهد.

سپس همایون نظری مسول کمیته مصونیت خبرنگاران در حوزه غرب صحبت کرد . وی در صحبت های خود که در راستای ایجاد توازن بین آزادی بیان و محدودیت های قانونی بود گفت : رسانه ها که همواره کارکرد دولت را نقد و یا انتقاد میکنند نه بعنوان دشمن ، بلکه بعنوان دوست و همکار دولت هستند و میخواهند از این طریق مشکلات موجود برطرف گردیده و شرایط به نوع بهتر ، تغییر نماید . وی گفت : محدودیت قانونی شناخت بایدها و نبایدهاست ، آزادی بیان و محدودیت قانونی لازم و ملزوم یکدیگراند، هر گاه ما بخواهیم که آزادی بیان را پیاده نماییم باید به یک سری اصول و قوانین نیز احترام بگذاریم ، ما می بینیم که برخی خبرنگاران ذاتآ مخالف دولت اند ، وقتی که خبرنگاران خود را در مقابل نظام قرار دهند متآسفانه شرایط بدتری بوجود خواهد آمد. وی در اخیر صحبت های خود گفت که خبرنگاران باید محدودیت قانونی را مد نظر داشته و در همه حال منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح دهند.

در ادامه جلسه نوراحمد کریمی آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات در مورد مشکلات رسانه ها و اقدامات ریاست اطلاعات و فرهنگ در جهت حل آنها صحبت نمود . وی گفت : ما می پذیریم که یک سلسله مشکلاتی وجود دارد اما در پهلوی آن یک سری کارهای مثبتی نیز انجام یافته ، دسترسی به اطلاعات از جمله حقوق اصلی خبرنگاران است و باید به این حق دسترسی کامل داشته باشند . ریاست اطلاعات و فرهنگ نیز در این رستا همیشه تلاش هایی را انجام داده ، چنانچه فورمه های اخذ اطلاعات که بر مبنای قانون دسترسی به اطلاعات باید آماده و به دسترس همگان قرار گیرد به زودی آماده خواهد شد و به اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت . وی یادآور شد که موضوعات مطرح شده در جلسه را به رئیس اطلاعات و فرهنگ انتقال خواهد داد .

سپس محسن کریمی نماینده دفتر نی حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان به ایراد صحبت پرداخت . وی ضمن بیان اینکه نهادهای حامی رسانه ها چه اقداماتی را برای حل مشکلات رسانه ها انجام داده اند گفت : رسانه ها یک بازوی توانمند برای حفظ آزادی بیان هستند ، اما در این اواخر شکایات نسبت به عدم حق دسترسی به اطلاعات زیاد شده است ، دفتر نی در این زمینه چندین دادخواهی را راه اندازی نموده است ، مشکلات خبرنگاران در قسمت نبود قرارداد ، نبود بیمه ، عدم پرداخت بموقع معاشات خبرنگاران ، عدم ترفیع شغلی خبرنگاران ، عدم مصونیت جانی در داخل رسانه و بیرون و مداخله مسولین در قسمت برنامه های سیاسی از مشکلاتی است که بر سر راه خبرنگاران در ولایت هرات وجود دارد . متآسفانه کاهش کمک ها به رسانه ها یکی دیگر از مشکلات رسانه هاست ، امروز ما تعدد رسانه ها را شاهد هستیم ولی مشکلات مالی رسانه ها بیشتر شده و برخی رسانه ها در آستانه تعطیل شدن قرار دارند. ما امیدواریم که رسانه های موجود به نحوی حمایت شوند و ما شاهد بسته شدن رسانه ها نباشیم .  وی در قسمت دیگری از صحبت هایش گفت : دفتر نی برنامه های آموزشی را برای خبرنگاران و فعالین مدنی در هرات و ولایات حوزه غرب بخاطر بلند بردن ظرفیت ، کار حرفه ای و برخورد حرفه ای خبرنگاران برگزار میکند .

سپس در بحث آزاد یک تعداد دیگر از خبرنگاران و مسولین رسانه ها پیرامون مشکلات و چالش های موجود صحبت نمودند. طارق پیمان نماینده تلویزیون آسیا گفت : متآسفانه مسولین رده اول حاضر به مصاحبه نیستند و نماینده شان را به برنامه ها و میزگردها میفرستند . وی گفت: متاسفانه تهدیدات مستقیم و غیر مستقیم علیه خبرنگاران وجود دارد که باید جدی گرفته شود ونهادهای مسول در این زمینه حمایت خود را از خبرنگاران نشان دهند. وی همچنان عدم حضور رئیس اطلاعات و فرهنگ در این نشست را نشانه بی توجهی وی به خبرنگاران و رسانه ها عنوان کرد و آن را غیرقابل توجیه دانست . وی در قسمت دیگر صحبت هایش گفت : متآسفانه رادیوهای محلی جایگاه مناسبی ندارند و مسئولین دولتی محلی ، اهمیت چندانی به رادیوها نمیدهند.

ولی محمد حدید خبرنگار رادیو بی بی سی نیز در این جلسه صحبت های خود را رابطه به مشکلات رسانه ها مطرح کرد . وی گفت : متآسفانه نهادهای حامی خبرنگاران کار عملی را در این راستا انجام نداده اند ، برخی نهادهای حامی رسانه ها ، مانند کمیته مصونیت خبرنگاران ، مرکز حمایت از از خبرنگاران و دفتر نی ، نظرسنجی هایی پیرامون وضعیت خبرنگاران و رسانه ها انجام داده اند و این گزارشات به دسترس تمام نهادها قرار گرفته است اما به این گزارش ها جامه عمل پوشیده نشده و کار عملی در این راستا صورت نگرفته است . وی پیشنهاد نمود تا این گزارشات که حاوی مهمترین مشکلات و چالش های حوزه خبرنگاری است جدی گرفته شود .

اسدالله تیموری نماینده رادیومردم نیز صحبت هایی پیرامون موضوع جلسه ایراد نمود . وی ضمن تشکر از نهادهای حامی رسانه ها ، تضمین امنیت شغلی برای خبرنگاران را از اهم موضوعات مرتبط به خبرنگاران دانست و تآکید کرد که باید به این مسئله توجه جدی و اساسی صورت گیرد. وی در قسمت دیگری از صحبت هایش گفت : داشتن بخش روابط عمومی در داخل سازمان ، یکی از اصول کاری اداری است و این بخش میتواند تسهیل کننده روند تبادل اطلاعات میان خبرنگارن و سازمان باشد ولی بنابرتحقیقی که من انجام دادم متآسفانه غیر از دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر و دانشگاه هرات ، هیچ اداره دولتی و غیر دولتی دارای بخش روابط عمومی نیست . این مشکل باید جدی گرفته شود و تمام ادارات در تشکیل خود روابط عمومی را بگنجانند.

در اخیر جلسه دادمحمد واحدی مسول بخش تعلیمات دفتر ساحوی هرات به جمع بندی و نتیجه گیری این جلسه پرداخت . آقای واحدی با ارائه موارد کلیدی ومهم صحبت های سخنرانان جلسه ،  گفت : هدف از تدویر این جلسه این بود که چطور از رسانه ها حمایت شود و اصل آزادی بیان رعایت گردد. ما در این جلسه خیلی از مشکلات و چالش های رسانه ها را شنیدیم و باید همه با هم برای حل مشکلات همکاری کنیم و راه حل هایی برای رفع آنها پیدا نماییم . آقای واحدی تاکید کرد: ما زمینه تبادل نظر را ایجاد میکنیم تا با حضور همه اهل رسانه ، مشکلات آنها را بشنویم و در این راستا با هماهنگی هم تلاش کنیم تا مشکلات برطرف شود. وی در اخیر صحبت هایش تآکید کرد : کمیسیون مستقل حقوق بشر در حوزه صلاحیت کاری و وظیفوی خود ، تلاش هایی را در جهت رفع مشکلات و چالش های خبرنگاران و رسانه ها انجام خواهد داد.

جلسه ربعوار با خبرنگاران و مسولین رسانه ها با قرائت دعاییه ای به پایان رسید .بازنشر این مطلب