گزارش‌های روزانه بازدید:389 تاریخ نشر:2018-03-11

گرامی‌داشت از روزجهانی زن در ولایت بدخشان

از روز جهانی زن ( هشت مارچ)، در ولایت بدخشان تجلیل به عمل آمد. این محفل از جانب ریاست امور زنان در همکاری و هماهنگی با نهادهای دولتی و غیر دولتی این ولایت، برگزار گردید.

این همایش به روز پنچ‌شنبه، ۱۷ برج حوت سال روان، در صحن باغ زنان، در مرکز ولایت بدخشان برگزار گردید. در این همایش، والی این ولایت، رئیسان نهادهای دولتی و غیر دولتی، عالمان دین، خبرنگاران، شخصیت‌های فرهنگی، متنفذان و جمعی کثیری از زنان از ولسوالی‌های دور و نزدیک،  شرکت ورزیدند.

احمد فیصل بیگ‌زاد، والی ولایت بدخشان، در ادامۀ سخنرانی، حمایت وپشتیبانی خود را نسبت به زنان اعلام  داشت، او از تمام مقامات مسئوول خواست تا زمینه‌ای‌ مشارکت و حضور زنان را در نهادهای دولتی و غیر دولتی این ولایت فراهم سازند، و نیز با رعایت اصل تبعیض مثبت، در استخدام‌ به زنان بیش‌تر اولویت دهند.

والی بدخشان، اسلام را یگانه دینی می‌داند که بیش‌تر از ادیان دیگر به حقوق تمام انسان‌ها از جمله زنان توجه نموده وجوابگویی تمام نیازمندی‌های بشر می‌باشد. وی همچنین گفت که قانون اساسی و دیگر قوانین نافذه کشور بهترین تضمین برای تحقق حقوق زنان است، بنااً تطبیق قانون و رعایت اصل مساوات و برابری از مسایل‌اند که باید به آن توجه جدی صورت گیرد.

عارفه نوید، رئیس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق‌بشر بدخشان، ضمن خوش آمدگویی و تبریک روزجهانی زن گفت:  « این روز، از اهمیت خاصی برخوردار است، روز جهانی زن؛ در واقع، روز قدردانی از دستاوردهای اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی زنان به شمار می‌رود.»

بانو نوید گفت، با آنکه در طی چند سال اخیر تلاش‌های زیادی در جهت حمایت و انکشاف حقوق زنان، از جانب دولت و نهادهای غیر دولتی صورت گرفته، اما مشکلات و چالش‌های فراوانی، هنوزهم در برابر زنان این ولایت وجود دارد. عواملی چون؛ فقر، عـــدم حاکمیت قانون، پایین بودن سطح آگاهی مردان نسبت به حقوق زنان، رواج‌های نادرست، برخوردهای مصلحتی دولــــت، عــــدم تطبیق قانون و رهایی عامــــلان خشونت، باعث تداوم و افزایش خشونت علیه زنان گردیده است. 

رئیس دفتر ولایتی کمیسیون، با اشاره بر آمارهای خشونت علیه زنان گفت: « در جریان سال روان ( ۱۳۹۶) به تعداد ۶۵ مورد خشونت علیه زنان در دفتر ولایتی کمیسون به ثبت رسیده است. این موارد شامل؛ لت و کوب، عدم پرداخت نفقه، درخواست طلاق، فسخ نامزادی و ازدواج‌های اجباری می‌باشند.»

رئیس دفتر ولایتی کمیسیون، با ابراز نگرانی از افزایش قتل زنان در این ولایت گفت: « در سال جاری ۱۳۹۶، به تعداد ۱۱ زن در این ولایت به شکل بی‌رحمانه به قتل رسیده است. وی با اظهار این مطلب از مراجع ذی ربط خواست تا هر چه عاجل، عاملان اینگونه قضایا را دستگیر و مورد مجازات قرار دهند.

خانم نوید هم‌چنان حضور و مشارکت زنان را در نهادهای دولتی و غیردولتی این ولایت محدود می‌داند. وی هم‌چنان ازدولت می‌خواهد تا در تمام تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ها، با در نظرداشت قوانین ملی و بین‌المللی، به حقوق و جایگاهی واقعی زنان توجه نمایند.

رئیس امور زنان ولایت بدخشان ضمن به خوانش گرفتن پیام وزارت امور زنان کشور، برهماهنگی و همبستگی هر چه بیش‌تر زنان این ولایت تاکید نموده، گفت: « زنان کشور، به ویژه زنان ولایت بدخشان با استفاده از فرصت به میان آمده، باید در جهت خود شکوفایی و توانمندسازی خود تلاش نمایند.»

نمایندۀ مجتمع جامعه مدنی ولایت بدخشان در همایش روز جهانی زن؛ حاکمیت قانون، تطبیق عدالت، برابری و احترام به ارزش‌های انسانی را در جهت محوخشونت علیه زنان، اثرگذار می‌داند.

تجلیل از روزجهانی زن در ولسوالی خاش ولایت بدخشان

     بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان دفتر ولایتی بدخشان به مناسبت روز جهانی زن، کنفرانسی را به روز چهارشنبه، ۱۶ برج حوت سال ۱۳۹۶، در سالن اجتماعات ادارۀ ولسوالی خاش برگزار نمود. در این کنفرانس،  به تعداد ۳۰ زن و ۱۳۰ مرد شرکت ورزیدند.

این کنفرانس با سخنان مسئوول بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان آغاز شد، وی هدف از  برگزاری این کنفرانس را تاکید دولت بر شامل سازی زنان روستایی در اهداف توسعه پایدار و تقدیر از دستاوردهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی زنان دانست.

 او هم‌چنان پیشنهاد نمودکه، در خصوصن حق حیات، حق آموزش، حق صحت، استخدام زنان مسلکی و ورزیده در بست‌های بلند حکومتی، تقویت نهادهای جامعه مدنی، دولت باید با توجه به وظایف خود طبق قانون اساسی عمل نماید.

عبدالمعرووف خیرخواه، ولسوال ولسوالی خاش با اظهار قدردانی از دفتر ولایتی کمیسیون، روزجهانی زن را به تمام زنان افغانستان، به ویژه زنان بدخشان مبارک باد گفت. او اسلام را  اولین دین و آیینی تلقی کرد که، در مقابل بی‌عدالتی‌ها و محرومیت‌ها مبارزه نموده است.

سپس محبوب الله، قوماندان امنیه ولسوالی خاش، روزجهانی زن را به تمام زنان افغانستان تبریک گفت، و بیان داشت که زنان نیمی از نفوس جامعه را تشکیل می‌دهند، زنان هم باید مانند مردان در جهت آوردن امنیت و پیشرفت کشور تلاش نمایند، و از خانواده‌های که به دختران‌شان اجازه دادند تا در صفوف پلیس بپیوندند، اظهار سپاس و قدردانی نمود، و درخواست نمودکه خانواده‌ها باید به دختران‌شان اجازه بدهند تا در صفوف پلیس به کشور خود خدمت نمایند.

مولوی سراج‌الدین، یک تن از عالمان دین، در ارتباط به جایگاهی  زنان در اسلام صحبت نمود، او اظهار داشت که یکی از عالی ترین برنامه‌های که اسلام را سرآمد سایر ادیان قرار داد، از بین بردن تبعیضات و بی‌عدالتی‌ها علیه زنان بود ، وی بیان داشت که معیار برتری انسان‌ها نسبت به همدیگر، تقوا و طهارت است که، قبل از اسلام زنان به شکل اموال منقول در بازار به فروش می‌رسید و حتا در عبادات برای زنان سهمی داده نمی‌شد، دین مقدس اسلام برای زنان و مردان، حقوق مساوی داده است.

شکرانه نوری، به نمایندگی از زنان ولسوالی خاش،  ضمن قدر دانی از دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر، بیان داشت که زنان در بدخشان به ویژه در ولسوالی خاش در محرومیت به سر می‌برند، با توجه به اینکه وضعیت زنان نسبت به سال‌های قبل بهبود یافته است، اما هنوز هم، زنان در ولسوالی خاش از تعلمیات مسلکی، عدم دسترسی به خدمات صحی، استخدام در بست‌های دولتی، ممانعت از حق انتخاب همسر، ازدواج‌های اجباری، ممانعت از حق کار در بیرون از خانه ، ممانعت از تعلیم وتحصیل در مرکز ولایت، با چالش‌ها و محرومیت‌هایی دچارند.


بازنشر این مطلب