گزارش‌های روزانه بازدید:364 تاریخ نشر:2018-03-11

داکتر سیما سمر: از افزایش محاکمه‌های صحرایی نگرانیم

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان سه گزارش مهم در رابطه به وضعیت زنان را نشر کرد. گزارش‌های «وضعیت حقوق بشری زنان در دهات»، «گزارش آزار و اذیت زنان» و «گزارش سالانه خشونت علیه زنان» روز شنبه ۱۹ حوت ۱۳۹۶ نشر شد.
 

داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در یک کنفرانس خبری که به مناسبت نشر این گزارش‌ها برگزار شده بود گفت از آزار و اذیت زنان در جاده‌ها، خانه‌ها و شهر و شهر و بازار ابراز نگرانی کرد.

 

«ما خواستیم که یک سروی کنیم و آن را در اختیار مردم قرار دهیم. ما تاکید می‌کنیم که اگر فضا برای دختران و زنان مصوون نباشد، همه افراد ساکن در یک جامعه مصوونیت ندارند و در نتیجه ما به سوی انکشاف پایدار و صلح و ثبات نمی‌رویم.»

 

در این سروی با ۱۵۳۰ نفر گفتگو شده و از این میان ۱۳۰۷ تن اذعان کرده‌اند که به شکلی از اشکال مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

 

براساس این سروی ۸۵.۴ درصد زنان که در این سروی با آن‌ها مصاحبه شده، به شکلی از اشکال مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. داکتر سمر گفت که آزار و اذیت تکان دهنده است: «این بسیار تکان دهنده است. اگر قرار باشد که خانم‌ها برای کار، درس خواندن و موارد دیگر از خانه بیرون شوند و در هیچ جای احساس مصوونیت نکنند، این بسیار نگران کننده است.»

 

سروی حاکی از آن است که زنان با ۳۸۸۸ نوع آزار و اذیت در خانه، جاده‌ها و در مجموع جامعه روبرو هستند. در مجموع زنان گفته‌اند که با ۱۵ نوع آزار و اذیت در جامعه روبرو هستند که مهم‌ترین آن‌ها جوک و پرزه گفتن، در خواست رابطه جنسی، دشنام و توهین، شانه زدن و لمس کردن بدن زنان می‌باشد.

 

 

 

خشونت علیه زنان

 

براساس این گزارش در سال جاری خورشیدی ۴۳۴۰ نوع خشونت ثبت شده است. اما داکتر سمر گفت که این تمام خشونت‌ها نیست زیرا آمار کلی خشونت به مراتب بیشتر از این می‌باشد. در ۲۰۴۶ مورد شاکی‌ها خود به کمیسیون مراجعه کرده‌ و شکایات شان را ثبت کرده‌اند. در برخی موارد یک زن با چهار نوع خشونت نیز روبرو بوده‌اند.

 

براساس این گزارش، شمار زنانی که به کمیسیون شکایت کرده، ۱۱.۷ درصد افزایش یافته است. داکتر سمر گفت که اکثر زنانی که به کمیسیون مراجعه کرده‌ در شهرها زندگی می‌کنند به این معنا که این زنان دسترسی به دفاتر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان دارند.

 

براساس گزارش کمیسیون، ۳۲.۷ درصد خشونت فزیکی، ۵.۳ درصد خشونت جنسی، ۳۰.۳ درصد خشونت لفظی، ۱۷.۳ درصد خشونت اقتصادی، ۱۴.۴ درصد سوء استفاده از فرهنگ و عنعنات می‌باشد. در ۲۴ مورد زنان یا خود دست به آتش زدن خود زده و یا هم از سوی دیگر آتش زده شده است. قتل زنان ۴۰ مورد و ۸۰ درصد زخمی شدن زنان در این گزارش ثبت شده است.

 

افزایش محاکمه‌های صحرایی

 

یکی از نگرانی‌های اصلی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان محاکم صحرایی است. داکتر سمر گفت: «کمیسیون بسیار به تشویش است زیرا متاسفانه میزان محاکم صحرایی بجای این که کاهش یابد، افزایش یافته است و این نشان می‌دهد که قانون در افغانستان تطبیق نمی‌شود.» براساس گزارش کمیسیون ۱۲ تن در نتیجه محاکم صحرایی جان شان را از دست داده‌اند. عاملان اکثر این قتل‌ها گرفتار نشده‌اند.

 

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این کنفرانس از فرهنگ معافیت انتقاد کرد و گفت عاملان محاکم قتل‌های صحرایی باید به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شوند.

 

موضوع دیگر این گزارش مصوون نبودن زنان در داخل خانواده‌ها است. این گزارش نشان می‌دهد که در ۳۴ مورد زنان مجبور به فحشا شده‌اند و ۹۰.۳ درصد این خشونت‌ها از سوی مردان صورت گرفته است. داکتر سمر گفت: «یک خانم اگر در خانواده مصوونیت نداشته باشد، در هیچ جای دیگر احساس مصوونیت نمی‌کند. خانمی که در خانه مصوونیت نداشته باشد در بیرون احساس مصوونیت نمی‌کند.»

 

وضعیت زنان در دهات

 

در سه سال گذشته ۲۲۲۵ زن در سه سال گذشته از روستاهای افغانستان به دفاتر کمیسیون شکایت کرده‌اند. داکتر سمر گفت که این رقم آمار واقعی خشونت علیه زنان را در دهات نشان نمی‌دهد زیرا دسترسی زنان به دفاتر کمیسیون محدود است.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در چهارده ولایت دفتر دارد به این دلیل همه زنان در افغانستان به این دفاتر دسترسی ندارند. تعداد زنانی که در قریه‌ها زندگی می‌کنند دسترسی شان به نهادهای حقوق بشری زیاد نیست.

 

شعار امسال روز جهانی زن «تقویت زنان و دختران در دهات» است. داکتر سمر گفت در صورتی که زنان و دختران در دهات مصوونیت داشته باشند، مصوونیت اجتماعی تقویت می‌شود.» او تاکید کرد که اگر فقر زدایی و بیکاری در دهات از بین برود در آن صورت زمینه تامین صلح و ثبات در افغانستان بیشتر می‌شود.

 

داکتر سمر گفت: «زمینه‌سازی زندگی مصوون و با کرامت در دهات زندگی مصوون در دیگر مناطق را مساعد می‌سازد. شورشگری متاسفانه از دهات شروع می‌شود و چهل سال اخیر شورشگری نیز همین موضوع را نشان داده است.»

 

داکتر سمر در این کنفرانس گفت که میزان خشونت‌ها افزایش نیافته بلکه میزان مراجعه زنان قربانی به کمیسیون بیشتر شده است. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بر مصوونیت و حمایت از زنان در دهات و قریه‌های افغانستان تاکید کرد و گفت تامین صلح و ثبات در صورتی ممکن است که زنان در دهات مصوونیت داشته باشند.

 

 

 

 


بازنشر این مطلب