گزارش‌های روزانه بازدید:307 تاریخ نشر:2018-03-13

وقت آن رسیده که فعالان روستایی و شهری زندگی زنان را متحول سازند

دفتر ساحوی کندز

امسال هشتم مارچ روز جهانی زن تحت شعار «وقت آن رسیده که فعالان روستایی و شهری زندگی زنان را متحول سازند» از طرف دفتر ساحوی کندز، در ولایت بغلان با شرکت 142 تن از زنان نخبه، روسای ادارات، استادان دانشگاه‌ها، متفذین محل، علما، اعضای جامعه مدنی، دانشجویان و جمعی از خبرنگاران و رهبران رسانه‌ای در تالار دانشگاه رویان واقع در شهر پلخمری، طی محفلی برگزار گردید.

محفل با خوانش آیاتی ملکوتی، پخش سرود ملی و خوانش پیام تصویری رئیس مجمع نهادهای ملی حقوق بشر و رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان داکتر سیما سمر آغاز گردید. داکتر سیما سمر در پیام ویدیویی خویش هشتم مارچ روز همبستگی زنان را حضور زنان جهان و بخصوص زنان شجاع ولایت‌های زون شمال‌شرق تبریک و تهنیت عرض نموده و از ادامه خشونت‌هاعلیه زنان بخصوص محکمه صحرایی که یک عمل غیرانسانی و غیر قانونی است اظهار تشویش و نگرانی نموده و از حکومت افغانستان مجدانه خواست تا عاملین قضایای خشونت علیه زنان را مورد پیگرد قانونی قرار دهد.

ابتدا فخریه فروغ مسئول بخش آموزش‌های دفتر ساحوی کندز به نمایندگی کمیسیون هشتم مارچ روز همبستگی زنان را حضور زنان کشور تبریک و تهنیت عرض نموده و در مورد فعالیت‌های کمیسیون و چگونگی اجراأت آنها در راستای بهبود وضعیت حقوق بشری زنان و نقش زنان در عرصه‌های مختلف بحث نمود و از همکاری ریاست دانشگاه و نهادهای همکار در راستای تجلیل این روز جهانی قدردانی بعمل آورد.

سنجر رضایی رئیس دانشگاه رویان ضمن قدردانی از کمیسون مستقل حقوق بشر افغانستان در راستای همکاری و برگزاری این روز خجسته، هشتم مارچ روز همبستگی زنان را حضور اشتراک کننده‌ها تبریک و تهنیت عرض نموده و در مورد تاریخچه این روز معلومات ارائه نمود. رضایی خشونت‌های روز افزون جامعه را علیه زنان غیراسلامی، ناانسانی و غیر قانونی دانسته و از حکومت و ادارات عدلی و قضایی خواست تا عاملین این جنایت‌ها را محکوم به جزا نمایند و تحت پیگرد قانونی قرار بدهند.

نفس جهید یک تن از فعالین جامعه مدنی و فعال امور زنان ضمن اینکه روز جهانی زن را حضور زنان ولایت بغلان خیر مقدم عرض نمود و در مورد نقش زنان در تمام عرصه‌ها و بخصوص صحت، تعلیم و تربیه، تحصیلات، آموزش و پرورش بحث نمود و از دولت خواست تا زنان را در امور دولت داری سهم بیشتر بدهد و همچنان خانم جهید از شهروندان کشور خواست از آزار و اذیت زنان بپرهیزند و احترام زیاد به زن و کرامت انسانی زن قایل شوند.

شکریه اصیل رئیس اطلاعات و فرهنگ و فعال جامعه مدنی و امور زنان از خشونت‌ها بد رفتاری‌ها و شخصیت کشی‌های زنان لب به سخن گشود و از عدم نقش زنان در ادرات دولتی و غیردولتی و آزار و اذیت در ادارات بحث نمود. خانم اصیل، می‌گوید: «نقش زن در جامعه بالاتر از نقش مرد است، برای این که زنان، بانوان، علاوه بر این که خودشان یک قشر فعال در همه ابعاد هستند، قشرهای فعال را در دامن خودشان تربیت می‌کنند.»

زهرا اسلامی استاد دانشگاه و آمر جندر دانشگاه رویان ضمن ستودن فداکاری‌های زنان، گفت: «مردان ما مرهون شجاعت‌های شما زن‌های شیر دل هستند. ما بسیاری از موفقیت‌ها را مرهون خدمت‌های شما بانوان می‌دانیم. خدمت مردها هم، بسیارش مرهون خدمت زن‌ها است.»

محفل با خوانش اشعار، ارائه سوالات، توزیع تحایف و تحسین نامه‌ها و سخنان خیرالله روستایی سرقونسل کمیسیون ملی دفتر آغا خان به پایان رسید.


بازنشر این مطلب