گزارش‌های روزانه بازدید:221 تاریخ نشر:2018-03-14

داکتر ثریا صبحرنگ: معلولان ذهنی باید مورد حمایت قرار گیرند

 

محفل بزرگداشت از روز جهانی زن تحت عنوان «بزرگداشت از روز جهانی مبارزه زنان بخاطر عدالت‌خواهی» با حمایت کمیسیون مستقل حقوق بشر و میزبانی موسسه اورتوپیدیک کابل برگزار شد. مسوولان کمیسیون در این محفل بر حمایت از حقوق بشری اشخاص دارای معلولیت تاکید کردند و گفتند که همه افراد جامعه به شمول اشخاص دارای معلولیت باید از حقوق بشری خود برخوردار شوند. 

مکی سیاوش رییس موسسه اورتوپیدیک کابل گفت که هدف اصلی‌اش کاهش معلولیت در جامعه است و همواره تلاش کرده تا از طریق بازتوانی اشخاص دارای معلولیت آن‌ها را به عنوان اشخاص مفید به جامعه تقدیم کند. او گفت: «وقتی یک شخص دارای معلولیت این‌جا تداوی می‌شود و لبخند می‌زند، من خرسند می‌شوم. زیرا فکر می‌کنم که توانسته‌ام خوشی و لبخند را برای یک انسان هدیه بدهم.»

خانم سیاوش افزود کودکانی که دارای پاهای کج هستند و یا از مرض دیگگ رنج می‌برند، در این موسسه تداوی می‌شوند: «این اطفال وقتی مراجعه می‌کنند و تداوی می‌شوند، کاملا از جامعه معلولیت فارغ می‌شوند.» این موسسه همه ساله از ۳۰۰ تا ۵۰۰ طفل را که دارای معلولیت می‌باشد تداوی می‌کند. خانم سیاوش گفت با کاهش کمک‌های جهانی فعالیت این موسسه نیز اندکی کاهش یافته زیرا تا چند سال پیش تا هزار نفر در این موسسه تداوی می‌شد.

ظرفیت سازی افراد دارای معلولیت فعالیت دیگر این موسسه است. چنانچه در پانزده سال گذشته ده تن از اشخاص دارای معلولیت تا سطح لیسانس و ماستری تحصیل کنند.

تاکید بر حمایت از حقوق بشری اشخاص دارای معلولیت

داکتر ثریا صبحرنگ کمیشنر بخش حمایت از اطفال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این محفل گفت کمیسیون همواره تلاش می‌کند تا با حمایت از نهادهایی که در عرصه بازتوانی اشخاص دارای معلولیت فعالیت دارند، زمینه را برای بهبود وضعیت حقوق بشری این افراد مساعد سازد. داکتر صبحرنگ تاکید کرد که اشخاص دارای معلولیت زمانی می‌توانند از حقوق اساسی شان مانند حق تعلیم، تحصیل، مسکن و کار بهره‌مند شوند که زمینه برای بازتوانی آن‌ها مساعد گردد.

داکتر صبحرنگ با تقدیر از کارکردهای و فعالیت‌های بشردوستانه موسسه اورتوپیدیک کابل گفت که این موسسه به اشخاص دارای معلولیت «زندگی دوباره می‌دهد» و توانسته است تا بهترین خدمات را برای بازتوانی اشخاص دارای معلولیت انجام دهد؛ زیرا این موسسه کودکانی را که با معلولیت به دنیا می‌آیند تداوی می‌کند و با ساختن دست‌ها و پاهای مصنوعی برای اشخاص دارای معلولیت آن‌ها را قادر می‌سازد تا مانند سایر افراد به فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی بپردازند.

کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکید کرد که فعالیت‌های موثر موسسه اورتوپیدیک کابل سبب می‌شود تا اشخاص دارای معلولیت از کرامت انسانی برخوردار شوند و به عنوان افراد فعال در جامعه عرض اندام کنند: «فعالیت این موسسه سبب می‌شود تا اشخاص دارای معلولیت پس از بازتوانی تبدیل به انسان‌هایی شوند که هیچگونه وابستگی و نیازی به دیگران ندارند، خود می‌توانند زندگی کنند، درس بخوانند و برای جامعه مفید باشند. مدیریت چنین موسسه‌ای قابل قدر است.»

نبود حمایت از معلولان ذهنی

نبود میکانیزم‌های حمایتی برای معلولان ذهنی یکی از نگرانی‌هایی بود که در این محفل مطرح شد. داکتر صبحرنگ گفت افرادی که معلولیت‌های ذهنی دارند مورد حمایت قرار نمی‌گیرند و هیچ مرجعی برای حمایت و نگهداری آن‌ها وجود ندارد. کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با ارایه مثال‌هایی از زندگی رقت‌بار معلولان روانی گفت زنان و دخترانی که از معلولیت روانی رنج می‌برند نه تنها مورد حمایت قرار نمی‌گیرند؛ بلکه مثال‌هایی وجود دارد که آن‌ها به صورت وحشیانه‌ای مورد تجاوز قرار می‌گیرند، کرامت انسانی‌شان پایمال می‌شود و همواره در معرض سوء استفاده جنسی قرار دارند.

کمیشنر بخش حمایت از حقوق اطفال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که در حال حاضر هیچ نهاد دولتی به شمول وزارت کار شهدا و معلولین، سره میاشت، وزارت زنان مکان مشخصی برای نگهداری معلولان روانی ندارد به این دلیل حقوق بشری این اشخاص نقض می‌شود. خانم صبحرنگ تاکید کرد: «حکومت باید احساس مسوولیت کند.»

فعالیت‌های موسسه اورتوپیدیک

ماه پیکی صدیقی معاون موسسه اورتوپیدیک کابل که این موسسه در بخش‌های بازتوانی اشخاص دارای معلولیت فعالیت می‌کند. افرادی که به هر دلیلی دست یا پای شان در نتیجه جنگ یا حوادث طبیعی قطع می‌شود به این موسسه مراجعه می‌کنند، تداوی می‌شوند و برای شان دست یا پای مصنوعی ساخته می‌شود تا بتوانند دوباره به عنوان افراد فعال در جامعه ادغام شوند.

خانم صدیقی افزود موسسه ارتوپیدیک کابل همچنین زمینه آموزش افرادی را فراهم می‌کند که می‌خواهند در بخش بازتوانی اشخاص دارای معلولیت فعالیت کنند و با ساخت دست‌ها و پاهای مصنوعی زمینه بازتوانی آن‌ها را فراهم نمایند. خانم ماه پیکی گفت که صدها تن از اشخاص دارای معلولیت پس از تداوی و بازتوانی صاحب کار و حرفه شده‌‌اند.  

نجیب الله زدران ببرکزی هماهنگ کننده بخش اطفال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این محفل گفت که موسسه اورتو پیدیک کابل خدمات ارزشمندی را انجام می‌دهد و فعالیت‌های این موسسه سبب می‌شود تا کودکان از حقوقی که در کنوانسیون جهانی طفل بر آن تاکید شده، مستفید شوند.

آقای ببرکزی گفت: «من هیچ نهاد دولتی را ندیده ام که طفلی را که دو پایش قطع شده باشد، چنین کودکانی را شامل مکتب بسازد بعدا زمینه تحصیل لیسانس و ماستری اش را فراهم کند. اما موسسه اورتوپیدیک کابل این خدمات را انجام داده است.» آقای ببرکزی گفت که با این خدمات کودکانی که دارای معلولیت هستند از حقوق بشری شان برخوردار می‌شوند.


بازنشر این مطلب