گزارش‌های روزانه بازدید:367 تاریخ نشر:2018-03-14

گرامیداشت از روز همبستگی زنان در ولسوالی خلم

دفتر ساحوی مزار

با حضور بیش از صد تن از باشندگان ولسوالی خلم ولایت بلخ، از روز جهانی همبستگی زنان در یکی از تالارهای شهرستان خلم گرامیداشت صورت گرفت. در این محفل که با عنوان شعار همه با هم در مسیر توسعه زنان روستایی به روز 16 حوت از سوی بخش حمایت از حقوق زنان دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر دایر شد، حضور بانوان روستایی چشمگیر بود.

قاضی سید محمد سامع رئیس دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر به عنوان نخستین سخنران محفل، ضمن خجسته باد این روز جهانی به زنان حاضر در محفل ابراز امیدواری کرد که تجلیل از این روز بهانه یی گردد برای اینکه زمینه های کاهش خشونت علیه زنان و به خصوص خشونت زنان علیه زنان بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

او گفت در حالی که بردن نام زن هنوز یک تابوی اجتماعی است اما کاربرد القاب توهین آمیز نسبت به زنان هنوز رایج است. قاضی سامع با اشاره به گام های مثبت برای پیشرفت زنان در یک و نیم دهه اخیر گفت ما نیار داریم که فرصت های بیشتری را برای سهم گیری و مشارکت زنان فراهم کنیم.

سید ابرار هاشمی ولسوال خلم دیگر سخنران این همایش بود که گفت خوشبختانه تمام حقوق زن  در اسلام و قرآن درج شده و توجه به این منابع می تواند در راستای بهبود وضع زنان ثمربخش باشد. او مدعی شد که در ولسوالی خلم هیچ دختری از تعلیم و مکتب محروم نمانده است. او همچنین از کمیسیون مستقل حقوق بشر خواست برنامه های اگاهی بخشی بیشتری برای ارتقای سطح آگاهی خلمیان روی دست گیرد.

جمیل صمدی آمر معارف ولسوالی خلم حضور زنان در عرصه معارف را در مرکز این ولسوالی نسبت به مردان چشمگیرتر دانست اما گفت در قریه های این ولسوالی هنوز زنان با مشکلاتی در عرصه آموزش مواجه می باشند. او خواهان توجه کمیسیون مستقل حقوق بشر برای راه اندازی یک کمپین آگاهی دهی در سطح قریه های این ولسوالی شد تا زنان از مزایای آموزش، کار و حضور اجتماعی آگاهی پیدا کنند.

استاد ماه جان نماینده ریاست امور زنان در این ولسوالی نیز خواهان همکاری کمیسیون مستقل حقوق بشر در این کمپین آگاهی رسانی شد. استاد ماه جان خواهان توجه و رسیدگی به خشونت ها علیه مردان نیز شد و گفت مشکلات مردان کمتر مورد توجه قرار می گیرد. او گفت در ولسوالی خلم وضعیت زنان به مراتب بهبود یافته و فرصت های خوبی برای حضور زنان در جامعه مهیا گردیده است که باید زنان از این فرصت ها برای رشد و ترقی خویش بهره گیرند.

مولوی عبدالاحد موحد نماینده ریاست حج و اوقاف در ولسوالی خلم با تاکید بر اینکه زن و مرد از دیدگاه قرآن لباس و مکمل همدیگر می باشند، از کاهش ازدواج های زیر سن قانونی در افغانستان ابراز خرسندی کرد. او تلویحا از حساسیت ها در برابر بکارت و عدم بکارت زنان انتقاد کرد و گفت برخی از زنان ممکن است از ابتدا چنین خصوصیتی نداشته باشند.

در این محفل استاد عبدالله خانزاده به نمایندگی از نهادهای مدنی خلم از برنامه های خود برای توسعه زنان خبر داد و گفت در حالی که شش سال پیش شمار اندکی از زنان تمایل به فعالیت های اجتماعی داشتند، امروز از میان پنجصد همکار ما، سه صد تن آنان را زنان تشکیل می دهند. او گفت هدف برنامه سه ساله ما در ولسوالی خلم دسترسی بیشتر زنان به آموزش، عدالت و کار می باشد.

بخش دیگر از کنفرانس به تدویر میزگردی راجع به دسترسی زنان روستایی به توسعه اختصاص داشت. در این میزگرد انیسه واثق مدیر یکی از لیسه های خلم، اسدالله خان مدیر اداری قوماندانی امنیه خلم، نجیب الله صمدی نماینده نهادهای مدنی خلم و داکتر ملیحه آمر شفاخانه خلم به سئوالات گرداننده و اشتراک کنندگاه میزگرد پاسخ دادند. انیسه واثق دستاوردهای خود را به عنوان یک زن خلمی بیان داشت و گفت پانزده سال پیش من در گوشه خانه خیاطی می کردم اما امروز حضور تاثیرگزار در عرصه اجتماع دارم. اسد الله خان مدیر اداری قوماندانی امینه خلم گفت؛ رعایت حقوق بشر به خصوص رعایت حقوق زنان و اطفال در اولویت کاری ما قرار دارد. او افزود خوشبختانه در ولسوالی خلم نسبت به حقوق زنان بی اعتنایی احساس نمی گردد. نجیب الله صمدی نماینده نهادهای مدنی در خلم گفت ما یک بانک معلومات از تحصیلکرده های خلم زیر دست داریم که یک گام مفید برای دریافت توانایی های انسانی ما می باشد. او گفت یکی دیگر از اقدامات ما بازاریابی برای تولیدات خانم ها می باشد.

داکتر ملیحه آمر شفاخانه خلم از تلاش برای ایجاد سهولت های بیشتر صحی برای بانوانی سخن گفت که از راه های دور به مرکز ولسوالی می ایند. او گفت در این راستا ما در نظر داریم خانه های قابله در نقاط دوردست به وجود بیاوریم. داکتر ملیحه در عین حال گفت در ارائه خدمات به موقع صحی برای خانم های نقاط دوردست عاجز می باشیم زیرا که تیم های سیار نداریم و مریض ها نیز به موقع رسیده نمی توانند. او خواهان همکاری برای رفع این مشکل شد. در این میزگرد چند تن از بانوان اشتراک کننده از نحوه ارائه خدمات صحی به مراجعان شفاخانه ملکی خلم انتقاد کردند و خواهان رفع کمبود و اصلاح رویه ها شدند. داکتر ملیحه ضمن سپاسگزاری از انتقادهای مطرح شده، برخی از انتقادها را وارد ندانست از جمله گفت که ما به هیچ وجه دوای تاریخ تیر شده به مریض نداده ایم و در این زمینه اماده پاسخگویی می باشیم.


بازنشر این مطلب