گزارش‌های روزانه بازدید:446 تاریخ نشر:2018-04-04

دفتر ساحوی کابل با شش دانشگاه و مؤسسه تحصیلات عالی تفاهم‌نامه همکاری امضاء کرد

دفتر ساحوی کابل

به ابتکار دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تفاهمنامه تدریس مضمون حقوق بشر و همکاری‌های علمی، با شش دانشگاه و موسسه تحصیلات عالی امضا شد. این تفاهمنامه‌ها روز چهارشنبه ۱۵ حمل ۱۳۹۷ در سالون کنفرانس‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر بین رییس دفتر ساحوی کابل کمیسیون و رؤسا و نمایندگان دانشگاه‌های خصوصی به امضا رسید.  براساس این تفاهمنامه قرار است مضمون حقوق بشر در این مراکز تحصیلی از اول تا پایان سال تحصیلی ۱۳۹۷ تدریس شود. در نتیجه امضای این تفاهمنامه قرار است حداقل ۱۲۰۰ دانشجو در شش موسسه تحصیلات عالی مضمون حقوق بشر را فراگیرند.

این تفاهمنامه‌ها بین دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و پوهنتون باختر، موسسه تحصیلات عالی گوهرشاد، دانشگاه کاتب، پوهنتون مشعل، پوهنتون زاول و موسسه تحصیلات عالی استقلال امضا شد.

محترم داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مراسم امضای این تفاهمنامه بر نقش و اهمیت تدریس حقوق بشر در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت شانزده سال پیش مردم افغانستان با واژه حقوق بشر ناآشنا بودند و حتا سخن گفتن از حقوق بشر خطرناک بود ولی پس از شانزده سال کار برای حقوق بشر حالا مردم با ارزش‌های حقوق بشری آشنا شده‌اند.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت شانزده سال زمان زیادی برای فعالیت‌های حقوق بشری است اما به دلیل ادامهه جنگ و نبود زمینه تطبیق قانون، حقوق بشری مردم افغانستان هنوزهم نقض می‌شود و به دلیل تهدیدهای امنیتی کمیسیون مستقل حقوق بشر به تمام مناطق افغانستان دسترسی ندارد.

جایگاه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سطح بین‌الملل موضوع دیگری که بود که رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به آن اشاره کرد. بانو سمر گفت کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در رده «A» کمیسیون‌های حقوق بشری در سطح جهان قرار دارد. جایگاه کمیسیون در سطح کشورهای منطقه در بهترین موقعیت قرار دارد؛ چنانچه کشورهای آسیای میانه خواهان همکاری کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بخش آموزش حقوق بشر در این کشورها شده است.

داکتر سیما سمر با اشاره به اهمیت آموزش حقوق بشر گفت که کمیسیون تلاش کرده است تا محتوای نصاب تعلیمی در وزارت معارف افغانستان مطابق با ارزش‌های حقوق بشر باشد چنانچه همین تلاش‌ها سبب شده است تا محتوای نصاب تعلیمی وزارت معارف عاری از خشونت شود و تعصب مذهبی و جنسیتی در آن وجود نداشته باشد. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکید کرد هر زمانی که اصل کرامت انسانی انسان‌ها احترام شود دیگر جایی برای تبعیض و برتری‌جویی باقی نمی‌ماند.

تاکید بر حضور دختران

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از نمایندگان دانشگاه‌هایی که در این محفل حضور داشتند خواست تا دختران بیشتری را برای حضور در صنف‌های حقوق بشر تشویق کنند؛ زیرا حقوق بشری دختران بیشتر از پسران در معرض تخطی قرار دارد و در این زمینه کار بیشتری لازم است.

به باور رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تا زمانی زنان از حقوق بشری شان آگاه نشوند، نمی‌توانند از سایر حقوق خود دفاع کنند. داکتر سمر نقش حقوق بشر را در همه عرصه‌ها با اهمیت خواند و تاکید کرد که زنان باید در تصمیم‌گیری‌ها و پروژه‌سازی‌ها سهیم باشند در غیرآن پروژه‌های انکشافی طوری تطبیق می‌شوند که نیازمندی‌های زنان در آن مدنظر گرفته نمی‌شود.

استادان و نمایندگان دانشگاه‌ها از تصمیم کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برای امضای این تفاهمنامه‌ها استقبال کردند و تاکید کردند که حقوق بشر حقوق ذاتی انسان‌ها است و همه باید از این حقوق آگاه شوند. آن‌ها تاکید کردند که با وجود افزایش آگاهی مردم از حقوق بشر، هنوزهم عناصری وجود دارند که با حقوق بشر مخالفند و در پی تخریب آن می‌باشند.

نمایندگان مراکز تحصیلی گفتند که حاضرند زمینه را برای آموزگاران کمیسیون مستقل حقوق بشر فراهم کنند تا از نزدیک در رابطه به مسایل حقوق بشری دانشجویان را تدریس کنند و در این مورد آگاهی دهند.

عبدالاحد فرزام، رییس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مراسم امضای این تفاهمنامه از همکاری شش مرکز تحصیلی برای تدریس مضمون حقوق بشر سپاسگزاری کرد و گفت که در سال گذشته نیز شماری از مراکز تحصیلی مضمون حقوق بشر را برای دانشجویان تدریس می‌کردند.

آقای فرزام با ارایه گزارشی از تدریس مضمون حقوق بشر در پنج دانشگاه در سال تحصیلی ۱۳۹۶ گفت که در این سال ۸۲۲ دانش آموز در پنج موسسه تحصیلات عالی حقوق بشر را فراگرفته‌ که ۳۰ درصد آن‌ها را زنان تشکیل می‌دهند. آقای فرزام گفت که تدریس مضمون حقوق بشر نتایج قابل ملاحظه‌ای داشته است چنانچه ۹۸ درصد محصلین در امتحانات این مضمون کامیاب شده و ۶۲  درصد آن‌ها بیش از ۸۵ درصد نمره به دست آورده‌اند.

رییس ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که علاوه بر تدریس حقوق بشر در دانشگاه‌ها، کمیسیون زمینه را برای اشتراک دانشجویان در کنفرانس‌ها، سمینارها و گردهمایی‌هایی که به مناسبت‌های حقوق بشری در دفتر مرکزی کمیسیون برگزار می‌شوند، فراهم کرده است. او از استادان دانشگاه‌ها خواست تا تدریس مضمون حقوق بشر را جدی بگیرند و در امتحان آخر سمستر از جزییات نمرات دانشجویان به کمیسیون گزارش دهند. آقای فرزام گفت ۲۷ تن از دانشجویان دانشگاه‌های خصوصی موضوع پایان نامه‌های شان را حقوق بشر انتخاب کرده و با تحقیق در این عرصه‌ پایان‌نامه‌های شان را تکمیل کرده‌اند.

عبدالاحد فرزام افزود که مرکز منابع کمیسیون کتاب‌ها، جزوه‌ها و گزارش‌های کافی در عرصه حقوق بشر را دارد و دانشجویان می‌توانند از داشته‌های مرکز منابع به دانش حقوق بشری شان بیفزایند و از این منابع برای تکمیل پایان‌نامه‌های شان استفاده کنند.


بازنشر این مطلب