گزارش‌های روزانه بازدید:269 تاریخ نشر:2018-05-13

نشست مشترک رئیس و اعضای دفتر ساحوی هرات با معاون دوم ریاست جمهوری پیرامون موضوعات حقوق بشری

دفتر ساحوی هرات

رئیس دفتر ساحوی هرات به همراه اعضای جلسه جی بی وی (کمیته فرعی خشونت مبتنی بر جنسیتGBV Sub Cluster) با  سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان که جهت گشایش نمایشگاه تولیدات داخلی در ولایت هرات حضور داشت، دیدار و گفتگو نمودند.

در این دیدار که با هماهنگی دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در هرات و در سالن کنفرانس‌های هوتل بین‌المللی ارگ هرات صورت گرفت پیرامون موضوعات مختلف حقوق بشری از جمله وضعیت مراکز حمایوی زنان و نظارت خانه‌های زنانه بحث و گفتگو صورت گرفت.

در بعضی از ولایات کشور برای حمایت از زنانی که از محبس رها می‌گردند و جایی برای رفتن و یا سرپناهی ندارند و هم برای زنانی که به دلایل مختلف خانه خود را ترک می‌کنند و دیگر نمی‌توانند در کنار فامیل باشند محلات امنی تآسیس شده که آن را سرپناه زنان می‌نامند و در ماده 16 قانون سرپناه آمده است که «زنان به شکل داوطلبانه این محل را ترک کرده نمی‌توانند» از اینرو بعضی از خانم‌ها سال‌ها در این مکان باقی می‌مانند و اجازه برآمدن از آن را ندارد که این دست کمی از محبس ندارد.

مخصوصآ خانم‌هایی که یا ردمرزی بوده و اقاربش نامعلوم اند و یا خانم‌هایی که اقارب شان آنها را تسلیم نمی‌شوند، بلا تکلیف در سرپناه بسر می‌برند که ما شاهد فرار چند خانم از این مراکز حمایوی بودیم. در این زمنیه بخش حمایت از حقوق زنان دفتر ساحوی هرات، قضایای این خانم‌ها را مستندسازی نیز نموده است.

به همین منظور اعضای جلسه کمیته فرعی خشونت مبتنی بر جنسیت تصمیم گرفتند تا این موضوع را با مقامات بلند پایه دولتی مطرح نموده و در این راستا دادخواهی کنند، به همین منظور جلسهای با محترم سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری تنظیم و برگزار شد.

در این جلسه سیدعبدالقادر رحیمی رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر در حوزه غرب به نمایندگی از اعضای GBV صحبت نموده و موارد مهم موضوعات حقوق بشری را به معاون دوم رئیس جمهور و هئیت همراه یادآوری نمود. آقای رحیمی پیشنهاد نمود که ماده ۱۶ مقرره مراکز حمایوی بازنگری شده تا مستفیدین سرپناه تحت شرایط خاص بتوانند داوطلبانه این مرکز را ترک نمایند. وی گفت: «با توجه به اینکه این موضوع بارها توسط کمیسیون در جلسات مختلف مطرح گردیده اما تا حال نتیجه‌ای به دست نیامده است. در این جلسه همچنان موضوع نظارتخانه زنانه در ولایت هرات و کمبود امکانات در نظارت خانه‌های مردانه نیز مطرح بحث قرار گرفت.

در ادامه جلسه، معاون دوم ریاست جمهوری، ضمن اظهار امتنان از بیان موضوعات حقوق بشری توسط رئیس دفتر ساحوی هرات، گفت: «خوشبختانه قانون خانواده در پارلمان کشور به تصویب رسیده و در آن موضوعات حمایتی از خانم‌ها در نظر گرفته شده است، اما متأسفانه بعضی از قوانین حمایتی از زنان، در تطبیق به مشکل برمی‌خورد که نمونه بارز آن قانون منع خشونت علیه زنان است.» وی گفت مقرره مراکز حمایوی زنان نیاز به بازنگری دارد و باید در این قسمت توجه صورت گیرد.

معاون دوم رئیس جمهور در قسمت دیگری از صحبت‌هایش گفت: «با توجه به این مسایل، متأسفانه نقش وکلای زن در پارلمان نیز کمرنگ است و آنها در این زمینه توجه و فعالیتی ندارند، امیدواریم در دور بعدی، زنانی به پارلمان کشور راه پیدا کنند تا مشکلات زنان را بیشتر مورد توجه قرار داده و در این زمینه دادخواهی نمایند.»

جلسه مشترک اعضای جلسه جی بی وی با سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری با قرائت دعائیه‌ای به پایان رسید.


بازنشر این مطلب