گزارش‌های روزانه بازدید:256 تاریخ نشر:2018-05-14

دیدار دوصد کارآموز زن از دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در مزار شریف

تقی واحدی

دوصد تن از کارآموزان برنامه جوانه ضمن دیدار از دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر، طی نشست آموزشی با بخش های برنامه یی، اهداف و دستاوردهای کمیسیون مستقل حقوق بشر آشنایی عمیق تری پیدا کردند. این کارآموزان زن که از سوی موسسه تحصیلات عالی کاوون در مزار شریف آموزش های سه ماهه رهبری را فرامی گیرند، در قالب دو گروه صدنفری در قبل و بعد از چاشت روز نوزدهم ثور به دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر مراجعه کردند و پس از شرکت در جلسه آموزشی، شماری از آنان از کتابخانه و شعبه های برنامه یی این دفتر دیدار کردند و از نزدیک در جریان چگونگی کار در این شعبه ها قرار گرفتند.

گیتی اکبری محصل سال سوم دانشکده طب و یکی از کارآموزان برنامه جوانه می گوید، در یک ماهی که در این برنامه شامل شده ام نکات مفیدی را در باره رهبری و فن سخنوری آموخته ام. کیفیت برنامه ها بالاتر از توقع من است و لذا علاقمندی ام افزوده شده است. راجع به تصورش از کمیسیون مستقل حقوق بشر، او می گوید قبلا همینقدر می دانستم که کمیسیون حقوق بشر در باره مسایل حقوق بشری رسیدگی می کند، اما امروز در باره فعالیت این کمیسیون برای معلولان آگاهی پیدا کردم و اینکه معلولان چطور آموزش داده می شوند و جایگاه شان در کجا است. او خواهان توجه جدی تر کمیسیون حقوق بشر به آموزش زندانیان گردید و تاکید کرد توجه به این موضوع باعث می شود وقتی زندانی رها می گردد به مجرم خطرناکتری مبدل نشده باشد.

سهیلا سبحانی دانشجوی زبان و ادبیات ترکی در دانشگاه بلخ و دیگر اشتراک کننده برنامه کارآموزی جوانه نیز مانند گیتی اکبری آگاه شدن از فعالیت کمیسیون در زمنیه حمایت از معلولان را برایش جالب خواند. سهیلا سبحانی می گوید من در یکی از دیوارهای شهر اطلاعیه جوانه را خواندم و شیفته آن شدم. حالا خوشحالم که یکی از کارآموزان آن هستم. چون که به اشتراک کنندگان سهم زیادی در پیشبرد مباحث و برنامه ها می دهد و همچنین در باره اهمیت برابری زن و مرد و مهارت های رهبری آگاهی و آموزش می دهد. سهیلا سبحانی می گوید این نوع معلومات و مهارت ها را در شرایطی به دست می آورم که فکر می کنم بسیاری از خانم ها در فضای عمومی جامعه خود را راحت احساس نمی کنند و اکثر خانواده ها از ترس، به دختران شان اجازه نمی دهند به تنهایی از خانه بیرون شوند.

اورانوس نصیری دیگر اشتراک کننده برنامه جوانه نیز باور مشابهی دارد. وقتی از او به عنوان یک فعال زن پرسیدم مهمترین مشکل سر راهش چه می باشد، گفت؛ مردم و جامعه. نامزادم می گوید مردم و جامعه خراب است، فکر خود را بگیر. نامزادم می گوید اگر شرایط همینطور خراب باشد، تو را نمی مانم بیرون از خانه وظیفه اجرا کنی.

وقتی از اورانوس در باره راه حل می پرسم، می گوید جواب دادن به این سئوال مشکل است. تغییر مردم، وقت بسیاری را دربر می گیرد. اورانوس برعکس باور رایج معتقد است در حالی که مردان شهر پشت زنان زیاد گپ می زنند، در روستاها چنین آزارهای کلامی کمتر می باشد.«در قالب برنامه صلح پروری تاکنون چندین بار به روستا ها رفته ام. در آنجا احساسم این بوده که مردان احترام زیادی به کار ما قایل هستند. هیچگاه کلمه ناخوشایندی نشیندم.»

او که دانشجوی رشته زراعت است، می گوید، من شیفته ی برنامه های مدنی ام. صنف 9 مکتب بودم که به تدریس کودکان پرداختم و بعدش هم شامل یک گروه صلح خواه پانزده نفری شدم. کار ما دیوار نویسی و شرکت در برنامه های رسانه یی برای ترویج صلح بود. حالا خوشحالم که در برنامه دلچسب جوانه می توانم کارهای عملی داشته باشم. می توانم یک فرد تاثیرگذار باشم.

آگاهی او نیز در کمیسیون مستقل حقوق بشر کلی و سطحی بوده است و لذا معلومات جلسه آموزشی برایش نکات تازه یی داشته؛ «امروز در کمیسیون حقوق بشر برایم جالب بود که آگاه شدم این کمیسیون برای اطفال و زنان برنامه های ویژه حمایتی دارد. همینطور جالب بود که شنیدم برای ظرفیت کارمندانش اهمیت قایل است و توانمندسازی را یکی از اهدافش قرار داده است.»


بازنشر این مطلب