گزارش‌های روزانه بازدید:384 تاریخ نشر:2018-05-17

برنامه‌ آشنایی با کمیسیون با اشتراک ۱۹۴ محصل در دفتر ساحوی کابل برگزار شد

دفتر ساحوی کابل

در ادامه سلسله برنامه‌های آشنایی محصلان با کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، به تعداد ۱۹۴ نفر( ۷ مرد و ۱۸۷ زن) از محصلان پوهنتون مریم و انستیتوت مسلم از دفتر ساحوی کابل، در روزهای دوشنبه و سه شنبه(۲۴ و ۲۵ ثور ۱۳۹۷) بازدید نمودند. به این مناسب دو محفل جداگانه برگزار گردید.

دفترساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از آغاز سال مالی ۱۳۹۷ در هفت دوره تا کنون میزبان بازدید ۴۸۱ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف شهر کابل از طریق برنامه رهبری زنان (پروموت) بوده است. این برنامه‌ها از چند لحاظ برای کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان دارای اهمیت می‌باشد. نخست، تعدادی زیادی از اشتراک کنندگان در زمان کوتاه به نحو موثر از مفهوم و اصول، مصادیق حقوق بشر آگاهی حاصل نموده و با اهداف، صلاحیت‌ها، وظایف، تشکیلات و دستاوردهای کمیسیون آشنا شده‌اند و دو، از این رهگذر سوء تفاهم‌ها و برداشت‌های ابهام‌آلود که نسبت مفهوم حقوق بشر و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان موجود بود، رفع گردیده و این مهم در امر گسترش حقوق بشر نقش مهم و موثر خواهد داشت.

در تمام این برنامه‌ها، از جمله در برنامه بازدید محصلان دانشگاه مریم و انستیتوت مسلم، ابتدا در یک محفل کوتاه اشتراک نموده و در مورد مفهوم، اصول، ویژگی‌ها و مصادیق حقوق بشر و مبانی حقوقی، اهداف، صلاحیت‌ها، وظایف، فعالیت‌ها و دستاوردهای پانزده ساله کمیسیون آگاهی حاصل کرده‌اند  و در قسمت دوم برنامه، همه اشتراک کنندگان به صورت عملی و حضوری از بخش‌های برنامه‌ای دفترساحوی کابل بازدید نموده اند. در جریان برگزاری این جلسات (ارائه پریزنتیشن و دیدار حضوری) به تعدادی زیادی از سوالات اشتراک کنندگان پاسخ‌های قناعت بخش ارائه گردیده است.

هردو برنامه متذکره با سخنرانی افتتاحیه محترم عبدالاحد "فرزام"، رئیس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان افتتاح گردید. ایشان در سخنان افتتاحیه خویش ضمن سپاسگزاری از اشتراک اشتراک کنندگان و خوش آمدگویی به آنان، عنوان نمود: « ارزش‌های حقوق بشر ریشه در آموزه‌های دینی و ارزشهای فرهنگی ما دارد. در یک‌ونیم دهه گذشته با تلاشهای مستمر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و سایرنهادهای فعال دراین حوزه، وضعیت حقوق بشر بهبود یافته‌است. از جمله سطح آگاهی مردم در زمینه حقوق بشر ارتقاء پیدا کرده است. اما تا نهادینه شدن و تحقق یافتن حقوق بشر در کشور خود راه درازی در پیش‌رو داریم و چالش‌های فراوانی دراین راه وجود دارد.»

رئیس دفتر ساحوی کابل در ادامه افزود: «دولت افغانستان تا هنوز به هفت کنوانسیون مهم سند بین‌المللی حقوق بشر الحاق نموده و متعهد به رعایت مفاد این اسناد است. آنکه دولت مخاطب اصلی کنوانسیون‌ها و معاهدات بین المللی است، اما براساس دیدگاه برخی حقوق دانان و تفسیر برخی از کمیته‌های بین المللی ناظر براجرای کنوانسیون‌ها، تمام شهروندان افغانستان نیز در قبال رعایت حقوق بشر و احترام گذاشتن به آن تعهدات و مکلفیت‌های واضح دارند و از جمله متعهد اند که در روند تعمیم و گسترش حقوق بشر سهم شایسته و فعالانه بگیرند.»

وی در ادامه عنوان نمود: «سهمگیری و مشارکت در روند تعمیم و گسترش حقوق بشر از آشنایی با کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به عنوان نهادملی شروع می‌شود و امید دارم که سر از امروز شما نیز در جمع فعالان و مدافعان حقوق بشر بپیوندید. این مهم از چند شیوه ممکن و میسر است. یکی از این شیوه‌ها این است که آموخته‌ها و آگاهی‌های خویش را به دیگران انتقال دهید. کار دوم که می‌توانید انجام دهید این است که شما قربانیان نقض حقوق بشر تشویق و ترغیب نمایید تا در صورت نقض حقوق بشری خود به دفاتر کمیسیون مراجعه کنند. ثبت و رسیدگی به شکایات تاثیرات بسیار مثبت در زمینه کاهش خشونت‌ها علیه زنان و موارد نقض حقوق بشر خواهد داشت.»

دیدگان محصلان در مورد برنامه

منیژه یک تن از اشتراک کنندگان نظر خود را در مورد این برنامه چنین عنوان نمود: «این برنامه یک برنامه عالی بود و من توانستم نکات و مفاهیم زیادی را در مورد حقوق بشر بیاموزم. یکی از مکلفیت‌های من به عنوان یک شهروند خوب و فعال این است که این آگاهی‌ها را به اعضای خانواده خود و دیگران انتقال ‌بدهم.»

نجیلا یکی دیگر از اشتراک کنندگان در مورد برنامه چنین گفت: «یک برنامه مفید بود و کمیسیون یک نهاد موثر است و می‌تواند تغییرات مهم و عمده را در زمینه وضعیت حقوق بشر و به خصوص حقوق زن‌ها بوجود بیاورد. من یک معلم هم هستم و مکلفیت دارم تا داشته‌ها و آگاهی خویش از این برنامه را به سایر متعلمین شریک سازم. کمیسیون یک نهادملی است و بر مبنای قوانین افغانستان فعالیت می‌نماید و بر این مبناء روی این نهاد اعتماد دارم.»

در ادامه برنامه تمام محصلان در هردو برنامه از شعبات کاری و بخش‌های برنامه‌ای دفتر ساحوی کابل به صورت حضوری بازدید نمودند. آمران و معاونان بخش‌های برنامه‌ای دفتر ساحوی کابل ضمن تشریح وظایف و فعالیت‌های بخش‌های کاری، شیوه‌های اجرای فعالیت‌ها را توضیح دادند و به سؤالات اشتراک کنندگان نیز پاسخ قناعت بخش ارائه نمودند.


بازنشر این مطلب