گزارش‌های روزانه بازدید:322 تاریخ نشر:2018-06-11

تجلیل از شانزدهمین سالروز تأسیس کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در ولایت بدخشان

دفتر ولایتی بدخشان

از شانزدهمین سالروز تأسیس کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان، طی محفلِ در ولایت بدخشان گرامی‌داشت به عمل آمد.

این محفل به روز چهارشنبه، ۱۶ ماه جوزا سال ۱۳۹۷، با حضور مسؤولان دوایر دولتی، فعالان مدنی و حقوق‌بشر، اساتید و دانشجویان دانشگاه، منسوبین نیروه‌های دفاعی و امنیتی، خبرنگاران و علمای این ولایت برگزار گردید.

عارفه نوید، رئیس دفتر ولایتی بدخشان در سخنان آغازین خود گفت که کمیسیون به عنوان یگانه نهاد ملی حقوق‌بشر در شانزده سالِ گذشته، فعالیت‌های مؤثری در زمینۀ حمایت و ترویج حقوق‌بشر انجام داده است. وی ضمن صحبت در بارۀ اهداف، وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون، گفت که این نهاد با اجرای فعالیت‌های مستمِر، برای ایجاد یک جامعه عادلانه، مردم سالار و توسعه یافته تلاش ورزیده تا تمام ارزش‌های حقوق‌بشر مورد حمایت، احترام و رعایت قرار گیرد.

اختر محمد، معاون مقام ولایت بدخشان، شانزدهمین سالروز تأسیس کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان را برای شهروندان کشور تبریک گفت. وی در بارۀ تأسیس کمیسیون گفت که این نهاد بر مبنای قانون اساسی کشور تأسیس شده و صلاحیت‌هایش را نیز در عرصۀ حقوق‎بشر اِعمال می‌دارد.

این مقام محلی می‌گوید، در شرایط نه چندان مساعد، هیئت رهبری و کارمندان کمیسیون با ارادۀ قوی و عزم راسخ، فعالیت‌های بس بزرگ و ارزشمندی را در راستای حمایت، ترویج و انکشاف حقوق‌بشر انجام داده‌اند.

معاون مقام ولایت بدخشان گفت که بر بنیاد احکام قانون، یکی از تعهدات حکومت کنونی حمایت، احترام و رعایت حقوق‌بشر می‌باشد. وی با ابراز این مطلب گفت که حکومت محلی خود را مکلف و متعهد می‌داند تا از ارزش‌های حقوق‌بشر به گونۀ جدی حمایت و پشتیبانی نماید.

سید عمر باهر، منشی مجمتع جامعه مدنی ولایت بدخشان ضمن صحبت در بارۀ پیامدهای کار کمیسیون، به خاطر تعمیم و انکشاف حقوق‌بشر به این پیشنهادها اشاره نمود: گسترش برنامه‌های دادخواهی، افزایش برنامه‌های آگاهی‌دهی، شامل ساختن مضمون حقوق‌بشر در نصاب آموزشی معارف و تحصیلات عالی و برگزاری سمینارهای علمی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی.

امام محمد ساعی، فعال حقوق‌بشر می‌گوید که هنوزهم برای ترویج حقوق‌بشر، راهی طولانیتری در پیش است. به باور وی، با طرح برنامه‌های مؤثرتر و انجام کارهای بیش‌تر می‌توان به این اهداف رسید.


بازنشر این مطلب