گزارش‌های روزانه بازدید:251 تاریخ نشر:2018-06-12

گرامیداشت از شانزدهمین سالروز تأسیس کمیسیون در ولایت هرات

دفتر ساحوی هرات

از شانزدهمین سالروز تأسیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، با برگزاری مراسمی تحت عنوان (کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان؛ وظایف، صلاحیت‌ها و دستاوردها) در دفتر ساحوی هرات تجلیل و گرامیداشت بعمل آمد.

در این مراسم مسئولین و نمایندگان ادارات دولتی و غیردولتی، مسئولین و اعضای نهادهای جامعه مدنی، اساتید دانشگاه و محصلین اشتراک نموده بودند.

مراسم با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد. در شروع محفل، سیدعبدالقادر رحیمی رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در غرب کشور، به ایراد صحبت پرداخت. وی با اشاره به برخی دستاوردهای کمیسیون در عرصه حقوق بشر، نمونه‌ها و مثال‌های مستندی از فعالیت‌های کمیسیون را نیز یادآوری کرد. وی گفت این دستاوردها با پیگیری کمیسیون و همکاری و هماهنگی  ادارات ذیربط دولتی و موسسات همکار، بدست آمده و به این ترتیب مشکلات موجود برطرف شده است. آقای رحیمی در مورد چگونگی تأسیس کمیسیون با توجه به شرایط مختلف سیاسی و رژیم‌هایی که به شدت باهم منتاقض بودند صحبت کرد و گفت: ما فعلآ در شرایطی زندگی می‌کنیم که ناخواسته با هم درگیر جنگ هستیم، از همین خاطر صلح و آرامش، آرزوی همه مردم افغانستان است؛ بخاطر تأمین عدالت و حاکمیت قانون، کمیسیون مستقل حقوق بشر در سال 1381 تأسیس شد که اولین هسته مرکزی آن در کابل و به تعقیب آن اولین دفتر ساحوی در کشور، در ولایت هرات تأسیس شد و بعدآ دفاتر دیگری در مزارشریف، قندهار، جلال آباد و ... تأسیس گردید. آقای رحیمی همچنان به برخی مشکلات دیگر از جمله قاچاق اطفال به خارج از کشور اشاره نموده و گفت با آنکه توجهات به این مسئله معطوف شده اما باز هم این مشکل همچنان ادامه دارد. کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز با فعالیت ناظرین سرحدی خود در دو مرز اسلام قلعه و نیمروز، سعی در مستندسازی بیشتر این موضوع و ارجاع آن به مقامات ذیربط جهت حل این مشکل دارد. آقای رحیمی در اخیر صحبت‌های خود تأکید کرد: «طی شانزده سال، هم فعالیت‌های کمیسیون و هم کارکرد همکاران کمیسیون و نهادهای جامعه مدنی موثریت و مثمریت خود را داشته است.»

در ادامه مراسم، خانم مریم دانش معاون بخش تعلیمات دفتر ساحوی هرات، پرزنتشنی درمورد کمیسیون و فعالیت‌های آن برای حاضرین ارائه کرد. وی در این پرزنتشن، مهم‌ترین وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون، دستاوردهای کمیسیون طی شانزده سال گذشته، فعالیت‌های آموزشی، توسعه و آموزش حقوق بشر در بخش‌های مختلف آگاهی‌دهی، برگزاری کارگاه‌ها و سیمینارها، نشرات چاپی، برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و نیز چگونگی رسیدگی به شکایات در کمیسیون را برای اشتراک کنندگان ارائه نمود.

در قسمت بعدی مراسم، عبدالرشید فردانی فعال جامعه مدنی و استاد دانشگاه به ایراد صحبت پرداخت. وی جایگاه حقوق بشر و احترام به انسان و کرامت انسانی را از دیدگاه اندیشمندان و شعرای نامدار برجسته ساخت. وی در صحبت‌های خود به ضرورت تأسیس و ایجاد کمیسیون اشاره نمود و گفت: «در گذشته‌ها ما کدام نهاد مستقلی را نداشتیم که اگر نقض حقوق بشری صورت می‌گرفت به آن رسیدگی نماید که خوشبختانه کمیسیون مستقل حقوق بشر بمنظور حمایت، بهبود و نظارت از حقوق بشر در افغانستان ایجاد گردید.» آقای فردانی در ادامه صحبت‌هایش گفت: هماهنگی و همکاری نزدیکی بین کمیسیون مستقل حقوق بشر و نهادهای جامعه مدنی وجود دارد و این همکاری سبب تطبیق بهتر فعالیت‌های حقوق بشری در ولایت هرات گردیده است.

سخنران دیگر این مراسم، محمدانور متین کارشناس فرهنگی مقام ولایت بود. وی در ابتدا گفت: جا دارد تا از همه همکاران کمیسیون مستقل حقوق بشر اظهار سپاسگزاری داشته باشیم که طی سال‌های سپری شده کارهای زیادی را در جهت تحقق حقوق بشر انجام دادند. آقای متین در ادامه صحبت‌هایش با اشاره با اسناد ملی و بین‌المللی حقوق بشر گفت: «حقوق بشر در کشور ما با چالش‌های عدیده‌ای روبرو بوده و هنوز این مشکلات از فراروی مردان، زنان و کودکان برداشته نشده است؛ حقوق بشر تمام ابعاد زندگی انسان‌ها را در برمی‌گیرد؛ ما تا زمانیکه به یک کشور توسعه یافته تبدیل نشویم حقوق بشر در کشور ما با چالش‌های زیادی روبرو خواهد بود و تا زمانیکه مردم از حقوق خود آگاهی نداشته باشند نقض حقوق بشر کماکان ادامه خواهد داشت، بناً ما باید کار و تلاش بیشتری بخاطر رشد، پیشرفت، ترقی و تأمین حقوق بشر در افغانستان انجام دهیم.» کارشناس فرهنگی مقام ولایت همچنان گفت: دفتر ساحوی کمیسیون در هرات، در عرصه دادخواهی و آموزش‌های حقوق بشری کارهای زیادی انجام داده ولی هنوز هم نیاز است تا فعالیت‌های بیشتر و وسیع‌تری در این راستا صورت گیرد.

در اخیر مراسم سیداشرف سادات مسئول مجما (مجتمع جامعه مدنی افغانسان) در هرات صحبت‌های خود را پیرامون موضوع مراسم ایراد نمود. وی گفت: خوشبختانه که طی شانزده سال فعالیت کمیسیون، کارها و فعالیت‌های مثبتی در عرصه حقوق زنان، حقوق اطفال، حقوق معلولین، حقوق کارگران و ... توسط کمیسیون صورت گرفته است. کمیسیون در قبال خیلی از مسایل موضع‌گیری مشخصی و معینی داشته و در زمینه موضوعات حقوق بشری دادخواهی نموده است؛ اما با توجه به همه این مسایل برخی چالش‌هایی نیز در این زمینه وجود دارد، از جمله اینکه خیلی‌ها حتی با تأسیس کمیسیون هم مخالف بودند، برخوردهای سیاسی با کمیسیون انجام شد، فشارهای مختلف روی کمیسیون موجود بود اما ما خوشحالیم که یک نهاد حقوق بشری در افغانستان ایجاد شد تا موضوعات حقوق بشری را در سطح ملی و بین‌المللی برجسته نماید. وی در اخیر صحبت‌هایش تأکید کرد: من بعنوان یک فعال مدنی از ایجاد کمیسیون و فعالیت‌های آن در کشور اظهار خرسندی نموده و از آن حمایت می‌نمایم. در اخیر، مراسم (تجلیل از شانزدهمین سالروز تأسیس کمیسیون) با قرائت دعائیه به پایان رسید.


بازنشر این مطلب