گزارش‌های روزانه بازدید:170 تاریخ نشر:2018-07-08

مظاهره کنندگان در مزار شریف خواهان رسیدگی به خواست‌های شان شدند

دفتر ساحوی مزارشریف

صدها تن از هواداران شورای عالی ائتلاف ملی برای نجات افغانستان صبح روز شنبه 16 سرطان با گردهمایی در مقابل دروازه دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در شهر مزار شریف، خواهان پایان یافتن سیاست های تبعیض آمیز قومی از سوی رئیس جمهور شدند. آنها با سردادن شعارهایی همچون «مرگ بر اشرف غنی» خواهان رهایی هرچه سریع تر نظام الدین قیصاری از فرماندهان خیزش مردمی ولایت فاریاب و رسیدگی به موارد جدی نقض حقوق بشریی گردیدند که به گفته آنها طی روزهای اخیر از سوی حکومت علیه خانواده و هوادران نظام الدین قیصاری صورت گرفته است.

مظاهره کنندگان در پایان، قطعنامه 14 ماده یی را قرائت کردند که در ماده 2 آن امده است؛ «دستگاه اداری کشور در دست حلقه خاص درون حکومتی بوده که باعث تضعیف جدی اعتماد مردم از نظام و ساختار سیاسی شده است.» در ماده 14 این قطعنامه، مظاهره کنندگان خواهان رسیدگی هرچه عاجل به خواسته های برحق تحصن کنندگان در فاریاب شدند.

پس از قرائت قطعنامه، شماری به نمایندگی از مظاهره کنندگان به ریاست دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر رفته و ضمن تسلیمی نسخه یی از قطعنامه به قاضی سید محمد سامع رئیس این دفتر، خواهان آن شدند که پیام آنها به طور عاجل به رهبری کمیسیون مستقل حقوق بشر و ملل متحد رسانده شود تا در این راستا دادخواهی های لازم صورت گیرد.

داکتر محمد افضل حدید رئیس شورای ولایتی بلخ، عزیزالله کارگر معاون حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان ، سیدقاسم سالار نماینده حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و چند تن دیگر از نمایندگان احزاب عضو شورای عالی ایتلاف ملی برای نجات افغانستان با ایراد سخنانی، بر اهمیت توجه رهبری دولت به خواست های شهروندی مظاهره کنندگان تاکید کردند و افزودند که در غیر آن و در صورت تداوم سیاست های تبعیض امیز رئیس جمهوری علیه اقوام، مردم صبر شان تمام خواهد شد که پیامدهای آن برای افغانستان غیر قابل پیش بینی و خطرناک خواهد بود.

انها دستگیری قوماندان نظام الدین قیصاری و لت وکوب را توسط نیروهای دولتی، و همچنین تلاشی خانه و قتل محافظان او را از مصداق های نقض حقوق بشری دانستند، و خواهان بررسی این موارد از سوی نهادهای ملی و بین المللی حقوق بشری گردیدند.

قاضی سید محمد سامع رئیس دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر ضمن تشکر از اینکه مظاهره را به صورت مسالمت برگزار کرده اند و به اموال عمومی زیانی نرسید، قول داد که به زودترین فرصت، پیام های مظاهره کنندگان را به رهبری کمیسیون مستقل حقوق بشر منتقل خواهد کرد.


بازنشر این مطلب