گزارش‌های روزانه بازدید:213 تاریخ نشر:2018-08-06

تاکید بر سهم‌گیری زنان در جرگه‌های محلی

دفتر ساحوی مزارشریف

طی نشست های آگاهی بخشی در گذر نورخدای شهر مزارشریف، هفتاد تن از زنان و مردان این گذر با حقوق خانواده و قانون منع خشونت علیه زنان آگاهی عمیق تری به دست آوردند. در نشست اول در روز 24 سرطان، 35 تن از بانوان این گذر پس از دریافت معلومات در باره صلاحیت های کمیسیون مستقل حقوق بشر با طرح پرسش هایی، نگرانی ها و خواست های خود را در میان گذاشتند. یکی از آنها گفت وقتی مشکل داریم و به یک اداره دولتی مراجعه می کنیم هم در اداره تحقیر می شویم، و هم در خانواده از سوی مردان و باقی خانواده بازخواست می شویم. ترس از این وضعیت سبب شده که جرأت نکنیم برای حل مشکل خود به یک اداره دولتی رجوع کنیم.

هدیه ارمغان آمر بخش حمایت از حقوق زنان در دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر و برگزار کننده این نشست در پاسخ گفت که مراجعه به اداره های دولتی حق شما است و اگر در این زمینه با کدام مشکلی روبرو شدید، دروازه دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر بر روی شما باز است.

در این نشست گروهی از بانوان خواهان نشست مشابهی برای مردان گذر شان شدند که بر این اساس چهار روز بعد در 28 سرطان نشستی برای 36 تن از مردان به شمول ملاامام و کلانتر کوچه دایر شد.

در این نشست محمد اشرف شراف کلانتر کوچه گفت جلسه های اینچنینی سبب شده که سخت گیری نسبت به آموزش زنان کاهش پیدا کند. کلانتر کوچه گفت ما معمولا مشکلات فامیلی خود را از راه جرگه های قومی حل و فصل می کنیم و اگر این جرگه ها نتیجه نداد، به محکمه رجوع می کنیم.

هدیه ارمغان آمر بخش حمایت از حقوق زنان فیصله جرگه های قومی را در قضایای خشونت، مردسالارانه دانسته و گفت بهتر است که در این موارد، به دیدگاهها و خواست های زنان توجه بیشتری صورت گیرد. او دستاوردهای این دو نشست را مفید دانست و گفت چنین نشست هایی مکمل یکدیگرند و می توانند به شکل موثرتری سبب تحول در یک گذر شوند.


بازنشر این مطلب