گزارش‌های روزانه بازدید:903 تاریخ نشر:2018-09-04

برگزاری کنفرانس روز بین‌المللی یادبود قربانیان تروریسم در ولایت کاپیسا

دفتر ساحوی کابل

دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کنفرانس روز بین‌المللی یادبود و گرامیداشت از قربانیان تروریسم را روز پنجشنبه  ۸ سنبله ۱۳۹۷ در تالار ولایت کاپیسا برگزار کرد. این کنفرانس با اشتراک ۱۳۲ تن از مقامات و مسئولین حکومت محلی، نمایندگان سازمان‌های جامعه مدنی، فعالان حقوق بشر، نمایندگان رسانه‌ها و قربانیان تروریسم  برگزار شد.

هدف برگزاری کنفرانس گرامیداشت از حقوق قربانیان تروریزم!

محترم احمد ضیا لنگری کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در جریان سخنرانی افتتاحیه کنفرانس گرامیداشت از روز جهانی قربانیان تروریزیسم، ضمن  خوش آمدگویی به اشتراک کنندگان کنفرانس، گفت که جنگ خانمان‌سوز ۴۰ ساله در افغانستان هزاران شهید و معلول بجا گذاشته و ساختارهای ملی، اجتماعی و حتا دینی ما را تخریب نموده است. آقای لنگری افزود که چند ماه قبل مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را صادر کرد که به اساس آن از ۲۱ اگست در سراسر جهان به عنوان روز جهانی یادبود و گرامیداشت قربانیان تروریسم تجلیل و گرامیداشت به عمل می‌آید.

کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر در رابطه به  هدف برگزاری این برنامه گفت  گردهمایی امروز ما جهت جلب توجه بیشتر مسؤلین به حمایت از بازماندگان قربانیان تروریسم که در وضعیت بسیار بدی قرار دارند، می‌باشد؛ بنا براین «وظیفه ما است تا با بازماندگان و قربانیان مبارزه راه آزادی کمک نماییم و امروز یک فرصت خوبی است تا طرح‌ها و نظریات خود را در رابطه به حمایت از بازماندگان شهدای تروریسم اظهار و راه‌حل‌هایی را در این عرصه جستجو نماییم.»

مکلفیت‌های دولت در امر رعایت حقوق قربانیان تروریسم

محترم عزیزالرحمان تواب معاون والی کاپیسا ضمن سپاسگزاری از اعضای کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان جهت برگزاری این کنفرانس، در رابطه به مکلفیت های دولت در امر حمایت دولت از قربانیان تروریسم صحبت کرد.

معاون والی کاپیسا افزود براساس ارزش‌های شرعی و انسانی هیچ گروهی حق کشتن، ضرر رساندن و صدمه زدن به انسان‌ها را ندارد و دین اسلام همه را به رعایت عدالت توصیه کرده است. آقای تواب گفت قتل یک انسان به مثابه قتل تمام جمعیت بشری است. و انسان‌ها باید لاش نمایند تا دست آن‌هایی را که نیازمند هستند بگیرند و به آنها کمک نمایند. او تاکید کرد که همه مردم به خصوص دولت باید از حقوق قربانیان جنگ و تروریسم حمایت کنند.

تأکید بر تامین حقوق قربانیان تروریسم

محترم عبدالاحد فرزام، رئیس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در آغاز این کنفرانس، از همکاری مقامات ولایت کاپیسا برای میزبانی ازکنفرانس، سپاسگزاری کرد.

آقای فرزام گفت طبق تحقیق ملی کمیسیون حقوق بشر در ۹ سال گذشته در جریان مخاصمات مسلحانه جاری در کشور، بیش از ۶۴ هزار نفر از افراد ملکی تلف شده و این رقم حاکیست که مردم افغانستان قربانی‌های زیادی داده‌اند: «این یک عدد نیست؛ بلکه هر عدد انسانی است که در نتیجه حملات تروریستی تلف شده و درد و رنج زیادی برای خانواده‌های شان بجا گذاشته‌اند. از این میان ۲۳ هزار نفر شهید و بیش از ۴۰ هزار نفر دیگر زخمی گردیده‌اند که این آمار صرف نشان دهنده تلفات غیر نظامیان بوده و متاسفانه آمار دقیقی از قربانیان نظامی در دسترس نیست.»

رییس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان افزود که در نتیجه حملات تروریستی شمار زیادی ایتیم و بیوه شده که در این مورد آمار و ارقام در دست نیست.  آقای فرزام افزود تحقیقات کمیسیون بیانگر آن است که حمایت لازم از قربانیان صورت نگرفته چنانچه  ۵۹ درصد افرادی که با آن‌ها مصاحبه شده،  گفتند که هیچگونه حمایت را در یافت نکرده‌اند.

به گفته آقای فرزام، نبود میکانیزم‌های موثر حمایتی چالش دیگری است که سبب می‌شود قربانیان مورد حمایت قرار نگیرند. رئیس دفتر ساحوی کابل حمایت از قربانیان طبق قوانین ملی و بین المللی، ارتقاء آگاهی مردم از حقوق قربانیان و ابراز همدردی با قربانیان و خانواده‌های آنان، ایجاد مکانیزم‌ها برای کمک و حمایت از قربانیان، جلب توجه اقشار مختلف جامعه، مسئوولین دولتی و رسانه‌ها به حقوق و نیازمندی‌های قربانیان و بلند بردن حساسیت جامعه در مقابل تروریست‌ها را از اهداف اصلی برگزاری این کنفراس برشمرد.

آقای فرزام بر حق دسترسی به اطلاعات، حق جبران خسارات و حق سترسی موثر، برابر و بدون تبعیض به عدالت، شناسایی و تعقیب عدلی مرتکبین جنایات و مجازات تروریست‌ها نیز تاکید کرد و گفت که این موارد از جمله حقوق مسلم قربانیان است.

اتخاذ اقدامات لازم برای حمایت از قربانیان تروریسم

محترم عبدالاحد فرزام، در پایان سخنرانی خویش موارد زیر را به عنوان پیشنهادات و راهکارهای لازم برای حمایت از حقوق  قربانیان تروریسم مطرح کرد و از نهادهای مربوطه خواست که به این پیشنهادات توجه نمایند:

  • در چارچوب احکام قوانین نافذه و با رعایت اسناد بین‌المللی حقوق بشر، باید مرتکبان جرایم تروریستی شناسایی  گردیده و مورد تعقیب عدلی قرار گیرند.
  • برای بازماندگان قربانیان تروریسم فرصت‌های تعلیمی و تحصیلی فراهم گردید تا آنان نیز مانند سایر اشخاص جامعه بتوانند از این حقوق انسانی شان برخوردار شوند.
  • از جذب و شکار اطفال قربانیان توسط تروریست‌ها، خصوصاً اطفالی که قربانی تروریسم اند، جلوگیری به عمل آید.
  • برای قربانیان حوادث تروریستی فرصت‌های شغلی و کار فراهم شود تا قربانیانی که سرپرست خانواده‌ّهای خود را از دست داده‌اند، دوباره سر پای خود بایستند.
  • لازم است برای قانونمند شدن ارائه کمک‌ها به قربانیان، قانون جبران خسارت طرح و تدوین شده و زمینه‌های جبران برابر، فوری و مؤثر خسارات وارده بر قربانیان فراهم شود.
  • اشخاصی که در نتیجه وقوع حوادث تروریستی زخم برداشته‌اند، باید تداوی شده و زمینه‌های بازپروری آنان فراهم شود.
  • زمینه‌های مشارکت و سهم‌گیری قربانیان در روند گفتگوهای صلح و مذاکره با مخالفان مسلح دولت فراهم گردد، تا به این ترتیب رعایت حقوق قربانیان و عدالت در روند صلح تضمین گردد.

توقعات قربانیان حوادث تروریستی

در این کنفرانس، ۲ تن از قربانیان تروریسم صحبت کردند و خواستار حمایت جدی از دولت افغانستان شدند. محترم سید عالم به نمایندگی از قربانیان ولایت کاپیسا خواهان توجه جدی به خانواده‌های قربانیان تروریسم و معلولین و  نیز خواهان فراهم‌سازی زمنیه تعلیم، تحصیل، ترانسپورت و کاریابی برای خانواده‌ها و معلولین حادثات تروریستی گردید.

محترم آقا مسجدی قربانی دیگر که در اثر یک حمله تروریستی معلول گردیده بود نخست روز بین‌المللی قربانیان تروریسم را به همه مردم افغانستان تسلیت  گفت و خواستار احترام به قربانیان تروریسم گردید. او از دولت افغانستان خواستار حمایت از افراد ملکی در جریان جنگ با تروریسم گردید.

آمار قضایای تروریستی در ولایت کاپیسا

محترم فضل احمد پوپلزی رئیس سارنوالی مبارزه با جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی در رابطه به آمار بررسی قضایای تروریستی در این لایت معلومات داد و گفت ریاست سارنوالی مبارزه با جرایم  علیه امنیت داخلی و خارجی ولایت کاپیسا از سال ۱۳۹۶ بدین‌سو۱۳۶ قضیه حملات تروریستی را با رعایت حقوق مظنونین و متهمین آن بررسی نموده که شامل ۲۰۹ نفر می‌شود. او گفت که ۸۹ درصد  از افراد که به اتهام ارتکاب اعمال تروریستی بازداشت شده بودند پس از محکمه محکوم به مجازات شده‌اند. آقای پوپلزی افزود که این  افراد به تحمل مجازات اعدام، حبس دوام و حبس متوسط محکوم شده‌اند.

محترمه ساره سیرت به نمایندگی از جامعه مدنی ولایت کاپیسا در ارتباط به نقش سازمانهای جامعه مدنی و مدافع حقوق بشر در عرصه حمایت از حقوق قربانیان تروریسم،  محترم نور محمد حشمت  استاد  پوهنتون البیرونی در رابطه به  حمایت از قربانیان جنگ در قوانین افغانستان و میکانیزم‌های حمایتی از آنان و محترم محمد میرویس کریمی رئیس شورای علمای ولایت کاپیسا در رابطه به حقوق قربانیان تروریسم بحث کردند.

تاکید بر بهبود وضعیت حقوق بشری ولایت کاپیسا

علاوه بر تدویر کنفرانس، جلسه هماهنگی ریاست دفتر ساحوی کابل با مقام ولایت کاپیسا، با حضور جناب محترم احمد ضیاء لنگری، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، محترم عبدالطیف مراد، والی محترم ولایت کاپیسا، محترم عبدالاحد فرزام، رئیس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و تعدادی از همکاران دفتر ساحوی کابل، بتاریخ ۸ سنبله ۱۳۹۶ در مقر آن ولایت دایر گردید.

در این جلسه محترم احمد ضیا لنگری بر هماهنگی بیشتر کمیسیون و مقام ولایت کاپیسا تأکید کرد.

رئیس دفتر ساحوی کابل در این جلسه، علاوه بر تأکید بر توجه بیشتر به بهبود وضعیت حقوق بشر در ولایت کاپیسا، سه عنوان گزارش تحقیقی که توسط دفتر ساحوی کابل تهیه شده و در آن وضعیت حقوق بشر در هفت ولایت تحت پوشش این دفتر، به شمول ولایت کاپیسا، تحلیل شده‌ است را به والی محترم ولایت کاپیسا تقدیم نمود و از مقام ولایت کاپیسا تقاضا نمود که یافته‌های این گزارش‌ها را در نظر گرفته، به پیشنهادات مندرج در آن عطف توجه نماید. آقای فرزام در این ملاقات تاکید کرد که یافته‌های این گزارش در اختیار نهادهای ذیربط دولت محلی در کاپیسا قرار گیرد و به آنان هدایت داده شود که براساس پیشنهادات این گزارش عمل نمایند.

محترم لطیف مراد، والی ولایت کاپیسا از پیشنهادات دفتر ساحوی کابل استقبال نموده وعده سپرد که گزارشات کمیسیون را بصورت دوامدار تعقیب نموده و در عرصه رفع کاستی‌های که در عرصه حقوق بشر در این ولایت وجود دارد، تلاش خواهد کرد. والی کاپیسا گفت که خوشبختانه ولایت کاپیسا از ولایات امن به شمار می‌رود، همه مکاتب، شفاخانه‌ها، خانه‌های امن و مراکز اصلاح و تربیت در این ولایت بصورت عادی فعالیت مینمایند. والی کاپیسا افزود که وضعیت محبس این ولایت نیز خوب است و نگرانی خاصی در این رابطه وجود ندارد.


بازنشر این مطلب