گزارش‌های روزانه بازدید:905 تاریخ نشر:2018-10-16

از روز جهانی عصای سفید تجلیل شد

دفتر ساحوی کابل

دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از روز جهانی عصای سفید روز دوشنبه ۲۳ میزان ۱۳۹۷ در تالار دفتر مرکزی تجلیل کرد. به مناسبت همین روز، رهنمود برخورد مبتنی بر حقوق بشر با نابینایان در میان اشتراک کنندگان توزیع شد.

حبیب الرحمان ملکزاده آمر بخش حمایت از حقوق افرادا دارای معلولیت دفتر کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مورد پیشینه روز جهانی عصای سفید معلومات داد و گفت این روز همه ساله به تاریخ ۱۵ اکتوبر در کشورهای جهانی تجلیل می‌شود. این روز برای گرامیداشت از دست آوردهای نابینایانی اختصاص یافته است که به صورت مادرزاد نابینا به دنیا آمده‌اند و یا هم در اثر حوادث بینایی شان را از دست داده‌اند.

در این محفل پیام ویدیویی داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به نمایش گذاشته شد که در آن بر تامین حقوق بشری اشخاص نابینا تاکید شده و از حکومت خواسته شده است تا برای تامین نیازمندی‌های این اشخاص برنامه‌های مشخص و کارا داشته باشد.

سپس برای اشتراک کنندگان فلم رنگ خدا به نمایش گذاشته شد. این فلم دشواری‌های زندگی یک نابینا، استعداد، توانایی‌ها و خواست‌های یک نابینا را به تصویر کشیده بود و نشان می‌داد که جامعه و خانواده چه برخوردی با نابینایان دارند.

احترام به حقوق بشری نابینایان

عبدالاحد فرزام رییس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که عصای سفید نماد استقلالیت اشخاص دارای معلولیت به خصوص نابینایان است و در سطح بین المللی قانونی نیز برای حمایت از نابینایان وجود دارد که به نام قانون عصای سفید مسما شده است. او گفت که هدف از چاپ و نشر این قانون، قواعدی است که رفتار انسان‌های جامعه را با افراد دارای معلولیت نابینایی مشخص می‌کند و در این مورد توصیه‌ها و رهنمایی‌هایی دارد.

آقای فرزام گفت که اشخاص دارای معلولیت نابینایی یکی از آسیب‌پذیرترین اقشار اجتماعی است که در جامعه، درون خانه و سطوح مختلف جامعه با بی‌مهری و رفتارهای غیرحقوق بشری روبرو هستند و این اشخاص از ابتدایی‌ترین حقوق بشری شان محرومند. رییس دفتر کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت با وجود برداشت‌های سطحی‌نگرانه، نابینایان فاقد استعداد و توانایی‌های فکری و جسمی نیستند؛ بنابراین حکومت‌های مکلف اند تا زمینه را برای تعلیم، تربیه، تحصیل و کاریابی نابینایان فراهم نماید. آقای فرزام افزود نابینایی محدودیتی است که هر شخص می‌تواند با آن مواجه شود ولی نگاه جامعه نسبت به نابینایان به شدت منفی و آسیب‌رسان است.

رییس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت همه باید استعداد و توانایی‌های فکری و جسمی نابینایان را باور کنند و برای رشد و حمایت از این استعدادها تلاش نمایند. او افزود افراد جامعه نباید نسبت به نابینایان رفتار ترحم آمیز داشته باشند؛ بلکه به عنوان یک عضو جامعه زمینه تبارز استعداد این قشر را فراهم نمایند.

تصمیم گرفتن بجای نابینایان مورد دیگری بود که آقای فرزام به آن اشاره کرد و تاکید نمود که هیچ گاه دیگران نباید بجای این اشخاص تصمیم بگیرند. او تاکید کرد که برخی‌ها فکر می‌کنند اشخاص دارای معلولیت نابینایی «سربار» و اضافی هستند در حالی که ضرور است تا با احترام به حقوق بشری این اشخاص، به تصمیم گیری آنان احترام گذاشته شود.

محمد موسی محمودی رییس اجراییه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این محفل گفت یادآوری از روز جهانی عصای سفید یادآور یک موضوع فوق العاده مهم برای بشریت است. او گفت در حال حاضر ۱.۳ میلیارد نفر در سراسر جهان نابینا هستند و تعداد کمی از این افراد نابینای مادرزاد هستند در حالی که رقم بیشتر این افراد کسانی اند که در نتیجه حوادث محیطی و طبیعی بینایی شان را از دست داده‌اند.

مسوولیت مدافعان حقوق بشر

آقای محمودی گفت که تصادم، مرض شکر، کهن‌سالی و بعضی عوامل دیگر سبب می‌شود که افراد بینایی شان را از دست دهند. او گفت این روز به همه انسان‌ها یادآور می‌شود که جهان انسانیت باید با نابینایان برخورد انسانی و مبتنی بر حقوق بشر داشته باشند: «نابینایی می‌تواند محدودیت باشد ولی به معنی بی‌استعداد بودن نیست؛ همه این افراد از حقوق و آزادی‌های خود برخوردار باشند و هیچگاهی نباید کرامت انسانی‌ آن‌ها صدمه ببیند.» آقای محمودی افزود که براساس یافته‌های سازمان صحی جهان، بیش از ۸۰ درصد امراضی که سبب نابینایی می‌شود قابل پیشگیری است. بنابراین افراد جامعه باید در مورد امراض و عواملی که سبب نابینایی می‌شود، آموزش ببینند. همچنین خانواده‌ها آموزش ببینند تا در وعده‌های غذایی شان از خوراکی‌هایی استفاده کنند که سبب جلوگیری از نابینایی می‌شود.

رییس اجراییه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکید کرد: «بزرگداشت از روز جهانی عصای سفید به ما یادآوری می‌کند که به عنوان مدافعان حقوق بشر، از حقوق و آزادی‌های این افراد حمایت و نظارت کنیم.» آقای محمودی گفت نمونه‌های بسیار بارزی وجود دارد که اشخاص دارای معلولیت بینایی دارای استعدادها و خلاقیت‌های وصف ناپذیری بوده‌اند چنانچه برخی از شناخته شده ترین شاعران، سخنرانان و نویسندگان کسانی‌اند که نابینا هستند ولی دارای استعدادهای فوق العاده در این زمینه‌ها می‌باشند.

آقای محمودی افزود که روز جهانی عصای سفید برای ما یادآور می‌شود که اشخاص نابینا نباید فراموش شوند و حقوق شان نادیده گرفته شود. او تاکید کرد که جامعه باید از حقوق این اشخاص آگاه شود و فضای مناسب آموزشی، تحصلی و کار برای نابینایان فراهم شود زیرا این موارد از جمله حقوق اساسی و اولیه اشخاص دارای معلولیت به خصوص نابینایان است.

 


بازنشر این مطلب