گزارش‌های روزانه بازدید:813 تاریخ نشر:2018-10-21

گزارش نظارت از حقوق سیاسی در انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ نشر شد

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گزارش «نظارت از حقوق سیاسی در انتخابات ۱۳۹۷» را روز پنجشنبه ۲۶ میزان ۱۳۹۷ نشر کرد. یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که ۲۴۰ نفر از آغاز ثبت نام رای دهندگان تاکنون کشته و زخمی شده و در نتیجه این حملات ۱۰ تن از نامزدان انتخابات پارلمانی نیز کشته شده‌اند. گزارش حاکی از آن است که حضور زنان در انتخابات کمرنگ است و در برخی از ولایات، مردم به دلیل کمبود فورم تذکره ثبت نام نکرده‌اند.

محترم داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در یک نشست مطبوعاتی که در دفتر مرکزی کمیسیون برگزار شده بود گفت که انتخابات بهترین شیوه انتقال قدرت است؛ زیرا تنها همین میکانیزم سبب جلوگیری از خونریزی و خشونت در هنگام انتقال قدرت می‌شود. او گفت: «هر انسان حق دارد که از حق سیاسی خود برای گزینش نمایندگان استفاده کند و این حق نباید به هیچ بهانه‌ای نقض شود.»

در این گزارش، کمیسیون مستقل حقوق بشر سه اصل اساسی در مورد حقوق سیاسی را نظارت کرده که عبارتند از: آزادی گشت و گذار، آزادی بیان و آزادی تشکیل اجتماعات به منظور مبارزات انتخاباتی. این گزارش موضوعات مربوط به حقوق سیاسی را از تاریخ ۲۵ حمل تا ۶ میزان تحت پوشش قرار داده است.

حضور کمرنگ زنان

براساس این گزارش در مجموع ۲۶۹۱ تن خودرا برای انتخابات پارلمانی نامزد کردند که از این میان ۲۵۶۶ تن واجد شرایط شناخته شدند. از میان ۲۵۶۶ نامزد، تنها ۴۱۶ تن آنان زن هستند که تنها ۱۶.۲ درصد نامزدان انتخابات پارلمانی را زنان تشکیل می‌دهند.  

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این مورد گفت: «توقع ما این بود که حداقل ۲۵ درصد نامزدان انتخابات پارلمانی زنان باشند؛ در حالی که زنان باید ۵۰ درصد کل نامزدان را تشکیل دهند.»

سراسری نبودن انتخابات

در انتخابات پارلمانی کنونی، ساکنان ولایت غزنی از اشتراک در انتخابات و استفاده از حق رای محرومند؛ زیرا انتخابات در این ولایت برگزار نمی‌شود. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت براساس اصل سراسری بودن انتخابات، باشندگان ولایت غزنی نیز باید از حقوق سیاسی خود بهره‌مند شوند و هیچ‌کس نباید از این حق محروم گردد.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که ۱۳ هزار زندانی در زندان‌های مرکزی از حق رای محروم شده‌اند و نتوانسته‌اند در پروسه ثبت نام شرکت کنند. داکتر سمر افزود که در برخی از ولسوالی‌های ولایت قندهار و قریه‌های دایکندی به دلیل کمبود تذکره از حقوق سیاسی خود محروم شده‌اند. از سوی دیگر در برخی از ولایات از جمله دایکندی به زنان اجازه داده نشده که به مراکز ثبت نام بروند و برای اشتراک در انتخابات تذکره‌های شان را استیکر بزنند.

موجودیت تذکره‌های تقلبی  و استیکرها به صورت غیرقانونی در بین مردم نگرانی دیگری است که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در رابطه به این موضوع ابراز نگرانی کرد. فروش استیکر در بازار و باطل شدن ۶۰۰ هزار تذکره جعلی از سوی کمیسیون انتخابات نشان می‌دهد که تخطی‌هایی در این روند وجود داشته است.

تبلیغات غیرقانونی

این گزارش نشان می‌دهد که شماری  از نامزدان پیش از آغاز رسمی مبارزات، عکس‌های شان را به بهانه تبریکی عید در شهرها نصب کرده بودند. براساس قانون انتخابات عکس نامزدان نباید توسط سرش در دیوارها نصب شوند در حالی که نامزدان این مورد قانونی را مدنظر نگرفته و بعضا عکس‌ها توسط سرش چسپانده شده و سبب آلودگی در دیوارها شده است. در برخی موارد نامزدان از کلمات زشت استفاده کرده که غیرقانونی است.

حمله بر نامزدان و مبارزات انتخاباتی

براساس این گزارش، چندین حمله بر ثبت نام کنندگان، نامزدان و گردهمایی‌های انتخاباتی صورت گرفته که تلفاتی نیز در پی داشته است. در این مدت ۳۰ حمله صورت گرفته در نتیجه ۵۴ تن کشته شده و ۱۸۶ تن دیگر زخم برداشته‌اند. همچنین در این مدت ۶ نفر ربوده شده که سه تن از آنان دباره رها شده‌اند. از سوی دیگر حدود ۱۰۰ تن تنها در حمله بر مرکز توزیع تذکره در کابل کشته شده‌اند و در همین حمله بیش از ۱۶۰ تن دیگر زخمی شدند.

در جریان مبارزات انتخاباتی و پیش از آن، ۱۰ تن از نامزدان انتخابات پارلمانی کشته شده‌اند و در آخرین مورد جبار قهرمان نامزد ولایت هلمند نیز در اثر انفجار در محل کارش کشته شد.  

پیشنهادات کمیسیون

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این نشست مطبوعاتی پیشنهاداتی را نیز مطرح کرد. کمیسیون از نهادهای امنیتی خواست تا امنیت انتخابات را تامین کنند و نیروهای بین المللی نیز در تامین امنیت انتخابات با نیروهای ملی همکاری کنند.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با خطاب به مردم افغانستان گفت که انتخابات در صورتی می‌تواند شفاف باشد که مردم در آن به صورت گسترده اشتراک کنند در غیر آن صورت ممکن است صندوق‌های رای با آرای تقلبی پر شوند.

داکتر سیما سمر از کمیسیون انتخابات نیز خواست تا شفافیت در انتخابات را در اولویت قرار دهد و به این ترتیب اعتماد به دموکراسی و حق رای را برای مردم برگرداند. داکتر سمر از کمیسیون خواست که به مراکز و محلات رای دهی زنان نیز توجه داشته باشد و امنیت این مراکز باید به صورت جدی تامین شود تا زنان بتوانند از حق رای شان در روز انتخابات استفاده کنند. بانو سمر همچنین تاکید کرد که مانند انتخابات‌های پیشین نباید مردان به جای زنان رای دهند زیرا تجارب نشان داده است که بعضا صندوق‌های رای دهی بنام زنان پر شده‌اند.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت هرگونه خرید و فروش رای غیرقانونی است و نامزدانی که به مردم نان می‌دهند به صورت غیرمستقیم رای را خریداری می‌کنند و این غیرقانونی است. داکتر سمر گفت یکی از نگرانی‌ها این است که استفاده از بایومتریک ممکن است وقت زیادی را در بر گیرد و در نتیجه همه مردم نتوانند تا آخر روز رای دهند. او از کمیسیون انتخابات خواست تا وقت را در نظر داشته باشد و نباید استفاده از بایومتریک روند رای دهی را کند بسازد.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت باوجودی که شماری از نامزدان از لیست نهایی نامزدان حذف شده‌اند ولی هنوزهم چهره‌هایی در بین نامزدان حضور دارند که متهم به نقض حقوق بشر هستند. او از مردم خواست تا از رای شان به صورت موثر استفاده کنند زیرا «انتخابات محکمه است» و در این محکمه مردم با رای ندادن به ناقضان حقوق بشر، مانع ورود آن‌ها به پارلمان می‌شوند.

 


بازنشر این مطلب