گزارش‌های روزانه بازدید:437 تاریخ نشر:2018-12-05

کنفرانس هفتادمین سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر برگزار شد

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کنفرانس بین المللی تجلیل از هفتادمین سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر و بیست و پنجمین سالروز تصویب برنامه عمل کنفرانس ویانا و اصولمندامه پاریس را برگزار کرد. این کنفرانس روز سه شنبه ۱۳ قوس ۱۳۹۷ در تالار کنفرانس‌های کمیسیون برگزار شد. سرور دانش معاون دوم رییس جمهور افغانستان، محمد فرید حمیدی لوی سارنوال افغانستان، ریچارد دوید بنت رییس حقوق بشر یوناما و نماینده دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای حقوق بشر، جکوب نلسن معاون سفارت دنمارک و روبرت وایت معاون حقوق بشر یوناما در این کنفرانس سخنرانی کردند و وضعیت حقوق بشر در جهان و افغانستان را مورد تحلیل و بررسی قرار دادند.

محترم داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سخنرانی افتتاحیه‌اش گفت که امسال کشورهای جهان از هفتاد سالگی اعلامیه جهانی حقوق بشر تجلیل می‌کنند و این اعلامیه خط بسیار روشن بین «بربریت و انسانیت» ترسیم کرده است، بدون این که تمایزی را بین رنگ، نژاد، دین و جنسیت قایل شده باشد. خانم سمر افزود که امسال مصادف است با بیست و پنجمین سالروز تصویب برنامه عمل ویانا و اصولنامه پاریس که در نتیجه آن زمینه عملی شدن ارزش‌های حقوق بشری در کشورهای جهان تصویب شد.

نگرانی از ادامه نقض حقوق بشر

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این کنفرانس گفت با وجودی که در شانزده سال اخیر دست‌آوردهای زیادی در عرصه آموزش، حمایت، نظارت و تعمیم حقوق بشر بدست آمده ولی هنوزهم نگرانی‌هایی در مورد نقض حقوق بشر وجود دارد.تلفات ملکی نخستین نگرانی‌ای بود که داکتر سمر به آن اشاره کرد و گفت که مردم افغانستان هنوزهم قربانی جنگ بین حکومت و گروه‌های مخالف مسلح دولت می‌شوند. او گفت که در سال جاری تلفات ملکی نسبت به سال گذشته بیشتر شده و این موضوع به یک نگرانی برای کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تبدیل شده است. خانم سمر گفت: «تلفات ملکی تخطی از قوانین بین المللی بشردوستانه است و جزء جرایم جنگی و جرایم ضد بشری است.» داکتر سمر افرزود: «تلفات ملکی جرایمی نیست که حکومت‌ها صلاحیت بخشش آن را داشته باشد.»

نقض حقوق کودکان

ادامه نقض حقوق بشری کودکان موضوع دیگری بود که داکتر سمر به آن اشاره کرد و گفت که هنوزهم کودکان در سراسر افغانستان از حقوق شان محرومند: «متاسفانه کودکان هنوزهم برای این که نان خوردن پیدا کنند، مجبور می‌شوند کارهای شاقه را انجام دهند.» خانم سمر گفت که کودکان از آزار و اذیت و همچنین تجاوز جنسی نیز رنج می‌برند و ادامه تلفات ملکی سبب شده تا به شمار کودکان فقیر، وابسته و آسیب‌پذیر افزوده شود. خانم سمر گفت که مرض پولیو هنوز هم در افغانستان ریشه کن نشده و سبب معلولیت در بین اطفال می‌شود.

حقوق افراد دارای معلولیت

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت با وجود دست آوردها در عرصه تامین حقوق بشری اشخاص دارای معلولیت، این قشر هنوز از دسترسی به حقوق شان محرومند و اقدامات جدی برای بهبود وضعیت آن‌ها نشده است. داکتر سمر گفت: «ما از وضعیت حقوق بشری اشخاص دارای معلولیت عقلی و ذهنی بسیار نگران هستیم. ما هیچگونه تامینات اجتماعی برای آن‌ها نداریم.» او افزود که حکومت موظف است تا از اقشار مختلف در افغانستان حمایت کند.

نقض حقوق زنان

در هفتادمین سالروز اعلامیه جهانی بشر حکومت برابر را برای زنان و مردان به رسمیت شناخته است، زنان هنوز دسترسی به حقوق اساسی شان محرومند. داکتر سمر گفت: «زنان در مناطق تحت تسلط مخالفین به دلیل این‌که از تلیفون استفاده کرده شلاق زده می‌شوند. این نگران کننده است.» داکتر سمر گفت زنان هنوز از کرامت انسانی برخوردار نیستند و به حقوق آن‌ها احترام نمی‌شود.

عدم دسترسی به خدمات صحی و آموزشی از نگرانی‌های دیگری بود که داکتر سمر به آن اشاره کرد و گفت که کودکان به دلیل جنگ و ناامنی نمی‌توانند به مکتب بروند و همچنین شماری از مردم افغانستان از دسترسی به حق صحت محرومند. فساد اداری نگرانی دیگر کمیسیون حقوق بشر افغانستان داکتر سمر گفت فساد سبب شده است تا «عدالت در افغانستان خرید و فروش شود.»

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افزود با وجودی که بچه بازی در افغانستان جرم‌انگاری شده ولی هنوز کسانی که این عمل را انجام می‌دهند مورد پیگرد قرار نمی‌گیرند.

کمپاین ۱۶ روزه منع خشونت علیه زن

داکتر سمر گفت که خشونت علیه زنان در افغانستان هنوز وجود دارد و «امر معمول» پنداشته می‌شود. او گفت که زن هنوز ملکیت مردان پنداشته می‌شود و مردم فکر می‌کنند که زن ناموس است و کسی حق ندارد در امور خانواده و «ناموس‌داری» مداخله کند. خانم سمر افزود که چنین طرز تفکری سبب ادامه خشونت علیه زنان در افغانستان شده است.

پالیسی‌های مردمحور موضوع دیگری بود که داکتر سمر به آن اشاره کرد و گفت در شهر کابل که شش میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند هنوز تشناب‌های زنانه وجود ندارد و پالیسی‌سازان به این موضوع اهمیتی نمی‌دهند.

یاد آوری از قربانیان جنگ

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر در این کنفرانس با یادآوری از قربانیان جنگ تاکید کرد که این نگرانی وجود دارد که این قربانیان «فراموش» شوند. او گفت در هیچ برنامه دولتی قربانیان تقریبا شامل نیست. او افزود خانواده‌ها زنان و کودکان قربانیان با مشکلات جدی مواجه‌اند. از سوی دیگر قربانیان به دلیل این که عدالت در قبال آن‌ها تامین نمی‌شود به این دلیل آن‌ها با مشکلات جدی روانی مواجه می‌شوند. چنانچه گاهی آنان دست به خودکشی و انتقام بزنند.

صلح و حقوق بشر

در ماه‌های اخیر تلاش‌ها برای صلح در افغانستان تشدید یافته است. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکید کرد که «قطع جنگ» به معنای صلح نیست. او افزود که مردم افغانستان باید حداقل از ۷۰ درصد قضایای صلح باخبر شوند. او گفت اگر زنان در پروسه اشتراک «معنادار» نداشته باشند، این صلح نیست بلکه «خود و مردم افغانستان را فریب دادن» است.

بانو سمر با اشاره به روند صلح کولمبیا گفت با وجودی که مردم آن کشور چهار سال برسر حقوق قربانیان جنگ کار کردند ولی چون مفادات صلح تطبیق نشد، صلح هنوز در آن کشور تامین نشده است.

صلح و عدالت

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت حتا اگر افغانستان به صلح دست یابد و عدالت در آن مدنظر گرفته نشود، چنین صلحی نمی‌تواند دوامدار باشد. او گفت هر زمانی که از ارزش‌های حقوق بشری چشم پوشی شود این می‌تواند به «قوغ زیر خاکستر» تبدیل شود. داکتر سمر افزود از واقعیت‌ها نباید چشم‌پوشی شود اصل اساسی احترام به کرامت انسانی و عدالت در پروسه صلح مدنظر گرفته شود.

داکتر سمر تاکید کرد در صورتی عدالت به فراموشی سپرده شود، صلح پایدار نخواهد بود و با این کار فرهنگ معافیت ادامه خواهد یافت. او افزود که توافقنامه صلح باید تطبیق شود و تنها در روی کاغذ باقی نماند. داکتر سمر گفت: «ما طرفدار خشونت و انتقام نیستیم ولی حداقل به درد و رنج مردم اذعان شود.» چنانچه ناقضان حقوق بشر از قربانیان جنگ معذرت بخواهند تا فضا برای صلح فراهم شود.  

داکتر سمر گفت که افغانستان به عنوان عضو سازمان ملل متحد مکلف به تامین اهداف توسعه پایدار است که هدف اصلی آن پایان دادن به فقر و گرسنگی است. او تاکید کرد که فقیرترین افراد در افغانستان زنان است و تا زمانی که مشکلات جنسیت حل نشود با سر و صدا صلح پایدار تامین نمی‌شود.

 

سرور دانش معاون دوم رییس جمهور افغانستان از سخنرانان دیگر این کنفرانس بود. آقای دانش با اشاره به پیشنه و ضرورت تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر گفت که این اعلامیه سبب شد تا کرامت انسانی و برابری انسان‌ها به رسمیت شناخته شود.

معاون رییس جمهور با مقایسه صلح و حقوق بشر گفت که حقوق بشر ایجاب می‌کند تا انسان‌ها در فضای صلح زندگی کنند و فضای صلح بستری برای رعایت حقوق بشر است. او گفت که این نگرانی نیز وجود دارد که «حقوق بشر قربانی صلح» شود. ولی آقای دانش گفت که در طرح حکومت افغانستان بر حفظ حقوق بشر و حقوق اساسی شهروندان تاکید شده است. همچنین قانون اساسی مورد پذیرش قرار گیرد و اگر تعدیل به وجود آید باید براساس خود قانون اساسی تعدیل گردد.

آقای دانش افزود: «این ما نیستیم که به دلیل کارکردهای خود سرافگنده باشیم و مجبور به امتیاز دادن به طرف مخالف باشیم؛ بلکه این مخالفین حکومت افغانستان است که باید به پرسش‌های مردم پاسخ دهند.» آقای دانش گفت مردم می‌پرسند که امارت طالبانی یک تجربه تلخ برای مردم افغانستان بود و آیا طالبان بازهم به همان فکر و خیال هستند. آقای دانش افزود طالبان در سال‌های حاکمیت خود هزاران انسان را به قتل رساندند و همچنین به صورت واضح قومی عمل کردند و سران و نخبگان را کشتند آیا آن‌ها باز هم این عمل ها را تکرار می‌کنند؟

معاون رییس جمهور افغانستان افزود در ۱۸ سال اخیر نسل جدید و گروه‌های جدید اجتماعی مانند جوانان، زنان و نهادهای مدنی، رسانه‌ها و نسل تحصیلکرده شکل گرفته است. ولی هنوز معلوم نیست که آیا طالبان این دستاوردها را می‌پذیرند یا خیر.

 

 

 

 

 

 

 


بازنشر این مطلب