گزارش‌های روزانه بازدید:282 تاریخ نشر:2018-12-05

بهتر است کارگاه های آموزشی برای سطوح تصمیم گیری نیروهای امنیتی گرفته شود

 

 

با اشتراک 26 تن از منسوبان قوای امنیتی و دفاعی ولایت بلخ، یک کارگاه آموزشی سه روزه در تالار کنفرانس های دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر دایر شد.

در این کارگاه آموزشی که زیر عنوان «تامین حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه در پرتو عملکرد نیروهای دفاعی و امنیتی» به روزهای پنجم الی هفتم ماه قوس از سوی بخش آمبودزمن این دفتر دایر شد، معیارهای محاکمه عادلانه متمرکز بر حقوق مظنونان و متهمان، مفهوم شکنجه و پیامدهای آن و مکلفیت های پلیس در امر رعایت و حمایت از حقوق بشر، از جمله موضوعاتی بود که میان مربیان و اشتراک کنندگان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

رقیه نظری کارمند آمریت حوزه اول امنیتی پولیس شهر مزار شریف و یکی از شاملان این کارگاه می گوید از لابلای مباحث متوجه شدم که بخشی در این کمیسیون فعال است که از حقوق و امتیازات زنان کارمند در نیروهای امنیتی و دفاعی حمایت می کند و این پشتوانه مهمی است برای من. به علاوه جر و بحث های کارگاه برایم روشن کرد که دامنه صلاحیت های ما از نگاه حقوق بشری تا کجا است و چه اقدامات غیرقانونی هست که ما نباید در جریان اجرای وظیفه به آن دست بزنیم.

احمد جاوید جهش کارمند ریاست امنیت ملی ولایت بلخ، و دیگر اشتراک کننده این کارگاه آموزشی می گوید، مباحث مطرح شده به ما کمک کرد که متوجه برخی از اشتباهات خود گردیم و خود را در برابر این گونه اشتباهات پاسخگو بسازیم. به عبارت دیگر به ما کمک کرد که میزان و روحیه پاسخگویی خود را ارتقا بدهیم و در جریان اجرای وظیفه حساسیت بیشتری داشته باشیم که مبادا مرتکب نقض حقوق بشر یا حقوق بشردوستانه بگردیم.

رقیه نظری پیشنهاد می کند موضوعات مرتبط به حقوق طفل در آجندای ورکشاپ ها گنجانده شود و به نظر احمد جاوید جهش بهتر است این گونه ورکشاپ ها برای سطوح رهبری و تصمیم گیرنده نیروهاهای امنیتی و دفاعی گرفته شود تا مؤثریت آن بیشتر شود. به باور او تا زمانی که تصمیم های سطوح تصمیم گیری مطابق قانون نباشد، روند نقض حقوق بشر همچنان ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر بیشتر اشتراک کنندگان این کارگاه خواستار این شدند که  باید یک کارگاه آموزشی با محوریت موضوع قاچاق انسان گرفته شود زیرا به باور آنها این معضله در مرزهای کشور ما عملا روبه افزایش است و تا کنون دولت هیچ اقدام جدی برای مبارزه با آن انجام نداده است.

        

         


بازنشر این مطلب