گزارش‌های روزانه بازدید:478 تاریخ نشر:2018-12-11

تجلیل از روز جهانی محو خشونت علیه زنان در ولایت بامیان

دفتر ساحوی بامیان

بخش آموزش حقوق بشر معاونت مطبوعات

 

گزارش دهنده: فاطمه قربانی معاون بخش حمایت و  انکشاف حقوق زنان.

تاریخ گزارش: 07/09/1397.

 

تجلیل از روز جهانی محو خشونت علیه زنان در ولایت بامیان

دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در بامیان با همکاری دفتر ساحوی هیأت معاونت سازمان ملل متحد، با تدویر کنفرانس یک روزه از روز جهانی محو خشونت علیه زنان گرامی داشت به عمل آورد.

این برنامه، با حضور بیش از صد تن از مسئولان حکومت محلی، اساتید و دانشجویان مراکز آموزشی و تحصیلی، فعالان مدنی و حقوق بشر و رسانه‌ها در مرکز ولایت تدویر شد.

در آغاز، محمد جواد دادگر، سرپرست دفتر ساحوی بامیان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سخنان افتتاحیه خود به توضیح تأثیرات و نتایج تلاش‌های انجام شده در عرصه حمایت و انکشاف حقوق زنان پرداخت و گفت: "هرچند کار برای بهبود وضعیت حقوق بشری زنان در افغانستان، در شرایطی بسیار دشوار و پر چالشی آغاز شد؛ اما هم اکنون ما شاهد موفقیت‌ها و دستاوردهای خوبی هستیم که در نتیجه اقدامات مؤثر نهادها و مراجع مختلف از جمله کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بدست آمده است. وضع و تصویب قوانین حمایت از حقوق و آزادیهای بشری زنان و به تبع آن گسترش روز افزون دسترسی زنان به آزادیهای اساسی شان به ویژه در مناطق مرکزی کشور، یکی از مهم ترین این دستاوردها می‌باشد". با این وجود، او تأکید کرد که تا رسیدن به وضعیت مطلوب و تأمین دسترسی کامل زنان به حقوق و آزادیهای اساسی شان، راه دراز و پر چالشی در پیش است که در این میان اعمال خشونت و بد رفتاریهای خانوادگی یکی از مهم‌ترین و جدی‌ترین این چالش‌ها می‌باشد. چنانچه مطابق با آمار و اطلاعات موجود در دفتر ساحوی بامیان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، خشونت علیه زنان در مقایسه با سال گذشته 30 درصد افزایش یافته و این نشان دهنده آن است که خشونت و بدرفتاری با زنان هم‌چنان به صورت گسترده وجود دارد. آقای دادگر گفت هرچند میزان مراجعه و اعتماد زنان قربانی خشونت به دفتر ساحوی بامیان افزایش پیدا کرده و به این‌گونه قضایای بیشتر از خشونت علیه زنان ثبت، بررسی و پیگیری می‌شود؛ اما واقعیت این است که به دلیل فضای سنتی و محافظه‌کارانه حاکم بر جامعه، کمیسیون و دیگر نهادهای ذیربط هنوز به تمامی قضایای خشونت علیه زنان دسترسی ندارند. او در پایان صحبت‌های خود بر ضرورت پیگیری اقدامات وسیع آموزشی و فرهنگی تأکید کرد و گفت، رهایی زنان از خشونت مستلزم کار هماهنگ و مستمر تمامی نهادها میباشد.

آقای نیکولاچ مسئول حقوق بشر و سرپرست دفتر ساحوی یوناما از دیگر سخنرانان این برنامه بود که پیرامون 25 نوامبر صحبت کرد. او از اینکه گرامیداشت از روز جهانی محو خشونت علیه زنان و اجرای کمپاین مبارزه با خشونت علیه زنان به یک فرهنگ در ولایت بامیان تبدیل شده ست، ابراز خرسندی نمود و نیز اظهار داشت: "تجلیل با شکوه از این مناسبت، بیانگر علاقمندی گسترده باشندگان این مناطق به تامین حقوق زنان می‌باشد". وی علاوه نمود که امروزه صدای دادخواهی قربانیان خشونت و مدافعان حقوق زن به درجه‌ای رسیده که نمی‌توان آن را انکار کرد، ولی متاسفانه هنوز هم زنان و دختران زیادی به صورت گسترده در نقاط مختلف کشور شاهد خشونت‌های جدی می‌باشند. طوریکه معافیت، خاموشی و نگرانی از لکه دار شدن حیثیت اجتماعی سبب ازدیاد و تداوم خشونت علیه زنان گردیده و از هر سه زن یک زن خشونت و رفتار مبتنی بر تبعیض جنسیتی را تجربه می‌کند.

ابراهیم تولا یک تن از فعالان مدنی ولایت بامیان به توضیح نقش و کارکرد نهادهای مدنی در راستای مبارزه با خشونت علیه زنان پرداخت و سپس، برنامه در بخش دوم با سخنرانی رئیس امور زنان، سارنوال منع خشونت علیه زن، مدیر جنایی قوماندان امنیه و آمر بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان دفتر ساحوی بامیان پیگیری شد. سخنرانان هریک اقداماتی را که نهادهای مربوطه شان در جریان سال 1397 برای رسیدگی به قضایای خشونت علیه زنان انجام داده اند مطرح و معلومات لازم در این باره ارائه نمودند. در ادامه، به سوالات شرکت کنندگان نیز پاسخ داده شد و به این ترتیب برنامه با جمع بندی یک تن از فعالان مدنی پایان یافت.


بازنشر این مطلب