گزارش‌های روزانه بازدید:457 تاریخ نشر:2018-12-11

کنفرانس تصویب برنامه عمل ملی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برگزار شد

 

 

کنفرانس دو روزه تصویب برنامه عمل ملی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با اشتراک رهبری کمیسیون، رؤسای دفاتر ساحوی و ولایتی و کارمندان کمیسیون در روزهای ۱۱ و ۱۲ قوس ۱۳۹۷ برگزار شد. برنامه عمل ملی یا پلان عمل سالانه کمیسیون نقشه راهی است که تمام فعالیت‌های یک ساله کمیسیون را مشخص می‌کند و هر فعالیت به صورت مشخص طوری در این پلان گنجانده می‌شود، که بودجه و زمان تطبیق فعالیت نیز مشخص می‌گردد.

یکی از تغییراتی که در تصویب پلان عمل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به میان آمده، تصویب پلان عمل براساس خواست‌ها، نیازمندی‌ها و اولویت‌هایی است که توسط دفتر‌های ساحوی و ولایتی کمیسیون مشخص می‌شوند. براساس تصمیم رهبری کمیسیون، امسال دفاتر ولایتی و ساحوی فعالیت‌هایی را که برای بهبود وضعیت حقوق بشر در مناطق شان مهم است، لیست کردند و همین خواست‌ها در پلان عمل کمیسیون گنجانده شد. پیش از این پلان عمل در دفتر مرکزی کمیسیون تصویب می‌شد و جزییات آن در اختیار مسوولان و کارمندان کمیسیون قرار می‌گرفت ولی در سال جاری این شیوه تغییر کرد.

محترم داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سخنرانی افتتاحیه خود تاکید کرد با یاد آوری از هفتادمین سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر گفت که این اعلامیه برای نخستین‌بار کرامت انسانی‌ و برابری انسان‌ها را بدون در نظر داشت، رنگ، جنس، مذهب و تعلق به نژاد خاصی به رسمیت شناخت. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که اعلامیه جهانی حقوق بشر غربی نیست چون این اعلامیه جهان‌شمول است و کرامت و حقوق برابر را برای تمام انسان‌ها در سراسر جهان به رسمیت شناخته است. داکتر سمر گفت که بنیاد و اساس جنجال‌ها و اختلافات، مراعات نشدن اعلامیه جهانی حقوق بشر است و در صورتی که حکومت‌ها حقوق بشر را ملاک عمل خود قرار دهند، این اختلافات نیز به پایان خواهد رسید.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با اشاره به بیست و پنجمین سالگرد تصویب پلان عمل ویانا و اصولنامه پاریس گفت که با تصویب این اصولنامه، زمینه  فعالیت مستقلانه کمیسیون‌های ملی حقوق بشر در همه کشورها فراهم شد و این موضوع نیز مشخص گردید که این کمیسیون‌ها چگونه بودجه فعالیت شان را بدست آورند. داکتر سمر افزود که پیش از  تصویب این اصولنامه، کسی نمی‌دانست که حقوق بشر توسط کدام نهاد تطبیق شود و از سوی دیگر استقلالیت این نهادها نیز تضمین نبود. داکتر سمر افزود که کنفرانس ویانا سبب شد کمیسیون‌های ملی حقوق بشر تهداب گذاری شود و زمینه برای حمایت، تعمیم و انکشاف حقوق بشر به صورت عملی فراهم گردد.

داکتر سمر افزود که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در شانزده سال گذشته به دلیل این که استقلالیت خود را حفظ کرده و تمام فعالیت آن براساس اصولنامه پاریس و کنفرانس ویانا استوار بوده، جایگاه «الف» را در بین کمیسیون‌های ملی حفظ کرده است.

کنفرانس پلان عمل کمیسیون همزمان با کمپاین ۱۶ روزه منع خشونت علیه زنان برگزار شد. داکتر سمر در این کنفرانس گفت که زنان تضمین کننده بقا و دام نسل بشر است بنابراین، زنان باید از تمام حقوق خود برخوردار باشند. خانم سمر تاکید کرد که هر فرد باید منع خشونت را از خانه و فامیل خود آغاز کند و به این ترتیب هر شخص می‌تواند خود سبب تغییر در خانواده‌ها و بالاخره در جامعه شود. داکتر سمر با اشاره به تلاش‌های صلح گفت «قراردادها صلح نمی‌آورند» و صلح زمانی تامین می‌شود که خشونت در خانواده‌ها محو شود و بجای فرهنگ خشونت فرهنگ تسامح و همدیگر پذیری جاگزین گردد.

اهمیت برنامه عمل ملی

ستر جنرال محمد ایوب اصیل معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این کنفرانس بر اهمیت داشتن پلان عمل ملی سالانه تاکید کرد و گفت کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همه ساله براساس پلان استراتژیک خود، پلان عمل سالانه را تصویب می‌کند تا نحوه و شیوه فعالیت‌ها مشخص باشند و هر بخش بداند که چه ماموریت‌هایی را در طول یک سال انجام می‌دهند. آقای اصیل افزود که برنامه عمل، نوع فعالیت و زمان اجرا را برای رسیدن به اهداف خاص مشخص می‌کند و به همین منظور مسوولان و کارمندان کمیسیون مستقل حقوق بشر دور هم جمع شده‌اند تا با از طریق مشوره و نظرخواهی، این پلان را تصویب کنند.

احمد ضیا لنگری کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این کنفرانس گفت که در پلان عمل کنونی تجارب دانش ۱۷ ساله اعضای کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گنجانده شده و یکی از بهترین‌ پلان‌ها برای پیشبرد اهداف و مقاصد کمیسیون است. آقای لنگری گفت که در گذشته تصویب پلان عمل بسیار پر مصرف بود و کمیسیون برای تصویب این پلان به ولایات سفر می‌کرد و مشوره نهادهای ملی و بین المللی را نیز می‌گرفت در حالی که فعلا از این مصارف کاسته شده است. آقای لنگری از اشتراک کنندگان کنفرانس خواست تا همه نظرات شان را در این پلان عمل بگنجانند تا از ملی بودن آن اطمینان حاصل شود.

مشارکت در تصویب پلان عمل

محمد موسی محمودی رییس اجراییه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این کنفرانس گفت که کار برسر پلان عمل از آغاز سال شروع شده بود. او گفت که به منظور داشتن فیدبک یا بازخورد فعالیت‌های کمیسیون، یکی از نهادهای بین‌المللی فعالیت‌های کمیسیون را بررسی و نظارت کرد. آقای محمودی افزود که پیش از این شکایاتی در مورد پلان عمل وجود داشت زیرا این پلان در دفتر مرکزی تهیه می‌شد و کارمندان کمیسیون تنها مسوولیت تطبیق آن را داشتند ولی در سال جاری به منظور مشارکت همه مسوولان و کارمندان در دفاتر چهارده‌گانه، قرار شد تا پلان عمل براساس نیازها و اولیت‌سنجی‌ها دفاتر تدوین و تصویب شود.

رییس اجراییه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روند تصویب پلان عمل کمیسیون در سال جاری معکوس شد به این معنا که از تمام مسوولان و کارمندان کمیسیون نظرخواهی شد و با توجه به دیدگاه‌های آن‌ها پلان عمل امسال تدوین گردید. آقای محمودی افزود که مشارکت فعال و ارایه نظرات و پیشنهادات عملی مسوولان و کارمندان در دفاتر چهارده‌گانه «به رهبری کمیسیون جرات داد که می‌توانیم باهم به پیش برویم.» او افزود که تجارب و یافته‌های همکاران کمیسیون در ولایات در برنامه عمل کمیسیون بازتاب یافت و به این ترتیب برنامه عمل ملی طوری تصویب شد که بتواند نیازمندی‌های اساسی حقوق بشری را در ولایات براورده سازد.

آقای محمودی گفت فعالیت‌های موثر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان سبب شده است تا نمایندگان پارلمان و سناتوران خواهان گسترش دفاتر کمیسیون در ولایات و مناطق بیشتر افغانستان شوند. او گفت با وجودی که امکانات دست‌داشته کمیسیون اجازه بازگشایی دفاتر بیشتر را نمی‌دهد ولی کارمندان کمیسیون می‌توانند با نظارت بیشتر از وضعیت حقوق بشر در ولایات و ولسوالی‌ها به نیازمندی‌های مردم پاسخ دهند.  

ابتکار دفتر ساحوی کابل کمیسیون

عبدالاحد فرزام رییس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این کنفرانس جزییات تغییر در پلان عمل را تشریح کرد و گفت یکی از مزایای این پلان، تقویت حس مسوولیت‌پذیری است زیرا پلان عمل براساس خواست‌ها و پیشنهادات کارمندان کمیسیون که عملا همه روزه مصروف دادخواهی برای حقوق بشر هستند، تدوین شده است؛ بنابراین تصویب چنین پلانی حس مسوولیت پذیری را افزایش می‌دهد. آقای فرزام گفت که در پلان عمل امسال، تقسیم عادلانه کار مدنظر گرفته شده است طوری که مسوولیت‌ها بین کارمندان و مسوولان تقسیم شده و از تراکم کار بر یک بخش یا یک همکار، خودداری شده است. آقای فرزام افزود که پلان عمل ملی طوری تدوین شده که هر همکار در دفتر ساحوی کابل کمیسیون در عرصه‌های مختلف می‌آموزد و تجربه کسب می‌کند و چنین شیوه‌ای برای یادگیری موثر است.

رییس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان افزود که در پلان عمل سال جاری مربوط به این دفتر، برخی از فعالیت‌های جدید نیز گنجانده شده است. چنانچه راه اندازی کمپاین ۱۶ محو خشونت علیه زنان، اجرای دو سروی در مورد تطبیق اهداف انکشافی پایدار و همچنین دسترسی اشخاص دارای معلولیت به خدمات، فعالیت‌هایی اند که در پلان جدید گنجانده شده‌اند. از سوی دیگر، براساس پلان عمل جدید، فورمه ارزیابی نیز ایجاد شده که میزان خدمات همکاران را ارزیابی می‌کند. همچنین، برای دسترسی به شکایات محبوسین، دفتر کابل کمیسیون تصمیم گرفته است تا در محابس صندوق شکایات را ایجاد کند و با استفاده از این شیوه، میزان دسترسی کمیسیون به شکایات محبوسین افزایش یابد.

موضوع دیگری که آقای فرزام به آن اشاره کرد، سهم‌گیری همکاران دفتر کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در تقویت وبسایت بود، چنانچه در پلان عمل مربوط به این دفتر مشخص شده است که هر همکار مکلف است تا برای مجله و وبسایت کمیسیون در رابطه به بخش خود مقاله بنویسد.

تمرکز بر بیجاشدگان و اخراج شدگان

دفتر ساحوی هرات کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در پلان عمل سال جدید بر حمایت از حقوق بشری بیجاشدگان و اخراج شدگان در ساحات تحت فعالیتش تمرکز کرده است. سید عبدالقادر رییس دفتر ساحوی هرات گفت که نیم میلیون مهاجر داخلی در ولایت هرات در وضعیت خاصی زندگی می‌کنند و آسیب‌پذیر هستند. آقای رحیمی گفت که در پلان عمل جدید، قرار است بر وضعیت زندگی کودکان، زنان و کهن سالان در بین رد مرز شده‌ها و بیجاشدگان تمرکز بیشتر صورت گیرد.

رسیدگی به وضعیت حقوق بشری زنان نظامی در صفوف اردو و پولیس مورد دیگری بود که آقای رحیمی به آن اشاره کرد و گفت که از طریق کمیته‌های انسجام به این افراد رسیدگی خواهد شد. همچنین حق دسترسی افراد دارای معلولیت به کار و اشتغال نیز در برنامه عمل این دفتر گنجانده شده است.

تلاش برای کاهش تلفات غیرنظامیان

دفتر ولایتی قندهار کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تلاش کرده است تا مواردی را در پلان عمل سالانه‌اش  بگنجاند که زمینه را برای کاهش تلفات غیرنظامیان فراهم سازد. در پلان سالانه این دفتر که توسط فخرالدین فایض سرپرست دفتر قندهار کمیسیون ارایه شد آمده است که استفاده از بمباران به منظور سرکوب مخالفین مسلح دولت در این ولایت افزایش یافته و بعضا در نتیجه حملات هوایی، افراد ملکی که در میان آن‌ها زنان و کودکان نیز هستند، قربانی می‌شوند.

آقای فایض افزود که به منظور کاهش تلفات ملکی، قرار است جلساتی با مسوولان بخش عملیات‌های هوایی در قندهار گرفته شود و از این طریق برای کاهش تلفات ملکی دادخواهی صورت گیرد.

روز دوم کنفرانس تصویب برنامه عمل ملی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز با تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های دفاتر ساحوی و ولایتی کمیسیون ادامه یافت. مسوولان دفاتر کمیسیون افزایش ناامنی‌ها و محدود شدن ساحه فعالیت خود در ولسوالی‌ها را مورد بحث قرار دادند و در رابطه به راه حل آن مواردی را پیشنهاد کردند.

 


بازنشر این مطلب