گزارش‌های روزانه بازدید:671 تاریخ نشر:2018-12-15

روز جهانی اشخاص دارای معلولیت تجلیل شد

 روز جهانی اشخاص دارای معلولیت تجلیل شد

حسین سیرت

کمیته دادخواهی حقوق دارای معلولیت روز جهانی اشخاص دارای معلولیت را روز سه شنبه ۲۰ قوس ۱۳۹۷ در تالار کنفرانس‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تجلیل کرد. این محفل با شعار «توانمندی اشخاص دارای معلولیت و تامین فراگیری و برابری» با حضور رهبری کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، فعالان حقوق اشخاص دارای معلولیت، مقام‌های دولتی و ده‌ها تن از اشخاص دارای معلولیت برگزار شد.

در آغاز محفل محترم داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در یک پیام ویدیویی بر تامین حقوق اشخاص دارای معلولیت تاکید کرد و گفت اشخاص دارای معلولیت با مشکلات زیادی در عرصه‌های تعلیم و تربیه و تحصیلات عالی، بازتوانی، اشتغال، ترانسپورت عامه روبرو هستند. داکتر سمر از حکومت افغانستان خواست تا بر اساس قوانین نافذه کشور و کنوانسیون اشخاص دارای معلولیت، مکلف به رفع تمامی نیازمندی‌های آن‌ها است و این اشخاص باید از «حقوق برابر» با سایر اشخاص برخوردار شوند.

احمد ضیا لنگری کمیشنر بخش حمایت و انکشاف حقوق اشخاص دارای معلولیت گفت که روز جهانی اشخاص دارای معلولیت همه ساله به تاریخ سوم دسامبر گرامی‌داشت می‌شود تا این افراد از حقوق و امتیازاتی که در کنوانسیون اشخاص دارای معلولیت و قوانین برای آن‌ها پیش‌بینی شده، برخوردار شوند. آقای لنگری تاکید کرد که اشخاص دارای معلولیت مانند سایر افراد دارای توانمندی‌ها و استعدادها هستند و برای شگوفایی این استعدادها باید برنامه‌های بازتوانی وجود داشته باشد و زمینه برای ادغام آن‌ها در جامعه فراهم گردد.

آقای لنگری گفت که تاکنون آمار دقیق اشخاص دارای معلولیت معلوم نیست حدود ۵ میلیون نفر در افغانستان دارای معلولیت‌ دارای معلولیت شدیدو معلولیت های عادی هستند. او خاطر نشان کرد که به دلیل جنگ جاری در افغانستان، بودجه کافی برای رسیدگی به وضعیت اشخاص دارای معلولیت وجود ندارد و دولت مجبور است که بیشترین بودجه حکومت را در عرصه‌های دفاعی و امنیتی به مصرف برساند.

آمادگی پارلمان برای حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت

مهدی توانا رییس انسجام اداره امور ریاست جمهوری در این محفل گفت که ماده ۵۳ قانون اساسی حقوق اشخاص دارای معلولیت را به رسمیت شناخته و بر حمایت از آن‌ها توصیه کرده است. آقای توانا از ایجاد یک اداره مشخص برای رسیدگی به وضعیت اشخاص دارای معلولیت استقبال کرد اما گفت امیدوار است که این اداره تنها «حقوق‌پرداز» نباشد و در عرصه‌های مختلف برای بهبود زندگی اشخاص دارای معلولیت تلاش کند. این مقام حکومت افغانستان از تلاش‌ها و دادخواهی‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و کمیته دادخواهی اشخاص دارای معلولیت سپاسگزاری کرد و گفت که حاضر است در اداره امور از حقوق اشخاص دارای معلولیت حمایت کند.

خلیل احمد شهید زاده نماینده پارلمان افغانستان در این محفل سخنرانی کرد و گفت که پارلمان آماده است تا در هر راستا، از حقوق اشخاص داری معلولیت حمایت کند. آقای شهیدزاده از کمیته دادخواهی حقوق اشخاص دارای معلولیت خواست تا همه ساله پیش از تصویب بودجه ملی خواست‌ها و نیازمندی‌های شان را با پارلمان شریک کنند تا از این طریق بودجه کافی برای بهبود وضعیت اشخاص دارای معلولیت در بودجه مدنظر گرفته شود. او تاکید کرد که «روحیه در پارلمان برای همکاری با اشخاص دارای معلولیت فوق‌العاده است.» آقای شهیدزاده افزود که در هرات یک مرکز برای توانبخشی اشخاص دارای معلولیت ذهنی و فزیکی توسط بنیاد خیریه پیر هرات ایجاد شده است که ۹۹ درصد مصارف آن مراکز توسط اشخاص خیرخواه پرداخته می‌شود و باید این فرهنگ هرچه بیشتر تقویت  و همگانی شود.

آقای شهیدزاد گفت افغانستان شدیدا به حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت نیاز دارد؛ زیرا هرگونه بی‌توجهی می‌تواند پیامدهای زیان‌باری برای این قشر داشته باشد. او تاکید کرد که در کنار معلولین فزیکی، نیاز است تا به وضعیت معلولان روانی نیز رسیدگی شود زیرا نتیجه بی‌توجهی به چنین معلولانی ناآرامی اجتماعی است که می‌تواند برای جامعه زیانبار باشد. آقای شهیدزاده از مردم نیز خواست تا در برخوردهای اجتماعی با اشخاص دارای معلولیت محتاط باشند، از استفاده کلمه‌های «رکیک» در مورد آن‌ها خودداری کنند و طوری با این اشخاص رفتار شود که آن‌ها در جامعه احساس حقارت نکنند.

این نماینده پارلمان از دادخواهی‌ها و فعالیت‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر برای تامین حقوق اشخاص دارای معلولیت ستایش کرد و گفت این نهاد در شانزده سال گذشته همواره تلاش کرده است تا پالیسی‌ها و قوانین مشخصی برای حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت تصویب شود.

دادخواهی برای تحصیل اشخاص دارای معلولیت

نفیسه سلطانی سناتور مجلس سنا با سخنرانی در این محفل گفت که رسیدگی به حقوق اشخاص دارای معلولیت به دادخواهی‌های زیادی نیاز دارد و گرامیداشت یک روزه برای بهبود جامعه معلولین افغانستان کافی نیست. خانم سلطانی تاکید کرد که «جامعه معلولیت خیرات خور نیست» و حکومت باید تمام حقوق و امتیازاتی که در قوانین مشخص شده برای اشخاص دارای معلولیت فراهم نماید. خانم سلطانی گفت که هنوز حکومت افغانستان زمینه تحصیل اشخاص دارای معلولیت را در دانشگاه فراهم نکرده و وقتی این اشخاص در نتیجه تلاش و زحمت از طریق کانکور به دانشگاه‌ها راه میابد، وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای تحصیل اشخاص دارای معلولیت وجود ندارد و آنان مجبورند از ادامه تحصیل دست بر دارند.

محمد رامین عتیق‌زاده رییس گرزندوی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت بیشتر  اشخاص دارای معلولیت افرادی که در راه دفاع از آزادی افغانستان معلول شده‌اند و حالا حق دارند تا از سوی حکومت حمایت شوند. او افزود که حکومت باید تلاش کند تا اشخاص دارای معلولیت را در ادارات استخدام کنند. آقای عتیق‌زاده وعده داد که حاضر است تا اشخاص دارای معلولیت را در رسانه‌های دولتی استخدام کند و در راستای رسیدگی به حقوق اشخاص دارای معلولیت همکاری نماید.

نجیبه رحمانی نماینده اداره حمایت از معلولین و ورثه شهدا گفت که چهار دهه جنگ در افغانستان سبب شده است تا هزاران تن در کشور معلول شوند و نیاز به حمایت داشته باشند. خانم رحمانی گفت که جدا شدن اداره حمایت از معلولین و ورثه شهدا از ساختار وزارت کار و امور اجتماعی یک هدف داشت و آن حمایت بیشتر و رسیدگی بهتر به وضعیت اشخاص دارای معلولیت بود. خانم رحمانی افزود که تلاش می‌شود که از هرگونه تبعیض در برابر اشخاص دارای معلولیت خود داری شود و اداره به صورت شفاف از همه این اشخاص حمایت نماید.

آغاز ثبت نام الکترونیک اشخاص دارای معلولیت

نماینده اداره حمایت از معلولین و ورثه شهدا افزود که این اداره طرح ثبت بایومتریک اشخاص دارای معلولیت را راه‌اندازی کرده و درج معلومات ورثه شهدا به صورت الکترونیک در مرکز آغاز شده است. او گفت که «اسناد پاک و شفاف» مربوط به اشخاص دارای معلولیت وارد سیستم می‌شود و این شیوه می‌تواند در شفافیت روند حمایت از اشخاص دارای معلولیت کمک کند. خانم رحمانی گفت که استفاده از بایومتریک سبب می‌شود تا برای اولین بار حکومت افغانستان آمار دقیق و واقعی در مورد اشخاص دارای معلولیت را به دست آورد.

ایجاد آسایشگاه‌ها و ترمیم مراکز توانبخشی برنامه دیگری است که از سوی این اداره روی دست گرفته شده است. تداوی این اشخاص در بیرون از کشور و همچنین جلب مساعدت از موسسات بین المللی فعالیت‌هایی است که این اداره به پیش خواهد برد.

   محمدعلی محبتی هماهنگ کننده بخش اشخاص دارای معلولیت در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و مسئول کمیته دادخواهی حقوق اشخاص دارای معلولیت گفت بیش از ۱۵ درصد جمعیت کل جهان را اشخاص دارای معلولیت تشکیل می‌دهد و ۲.۷ درصد نفوس افغانستان نیز معلول است چنانچه براساس ارقام احتمالی از ۸۰۰ تا یک میلیون نفر در افغانستان  دارای معلولیت شدید هستند. او افزود که در ۴۰ سال جنگ همواره بر تعداد اشخاص دارای معلولیت افزوده شده است. آقای محبتی با انتقاد از مسوولیت‌ ناپذیری و نادیده گرفتن اشخاص دارای معلولیت انتقاد کرد و گفت تا چند سال پیش قانون زمان امارت اسلامی در افغانستان تطبیق می‌شد ولی در نتیجه دادخواهی‌های فعالان و حامیان اشخاص دارای معلولیت قانون فعلی تصویب و بعدا تعدیلاتی در ان وارد گردید..

 مسئول کمیته دادخواهی حقوق اشخاص دارای معلولیت گفت قوانین نباید در بین معلولین متاثر از جنگ و اشخاص دارای معلولیت طبیعی فرق قایل شود و به این بهانه شمار زیادی از اشخاص دارای معلولیت از امتیازاتی که حق شان است محروم شوند. محبتی افزود که مشکلات اشخاص دارای معلولیت در دانشگاه زیاد است زیرا هنوز سهولت ترجمان زبان اشاره برای آن‌ها وجود ندارد و این می‌تواند روند تحصیل دانشجویان معلول را با مشکل روبرو کند. او تاکید کرد که معلولیت نباید سبب محرومیت از تدریس در دانشگاه‌ها شوند و حکومت باید زمینه جذب استادانی را که توانمندی تدریس را از فارغین دارای معلولیت که بدرجه کادر فارغ التحصیل می شوند  را فراهم کند. آقای محبتی افزود که تاکنون «هیچ پارک قابل دسترس» برای دارای در شهر کابل برای اشخاص معلولیت وجود ندارد.

عبدالمقیم حکیمی به نمایندگی از لیسه مسلکی ناشنوایان در این محفل گفت دولت افغانستان کنوانسیون‌های مربوط به حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت را امضا کرده ولی هیچ یک از ماده‌های این کنوانسیون‌ها تطبیق نشده است. او افزود که قانون اساسی حقوق اشخاص دارای معلولیت را به رسمیت شناخته ولی اشخاص دارای معلولیت از تعلیم، تربیه و تحصیل محروم مانده‌اند. او تاکید که اشخاص دارای معلولیت به فراموشی سپرده شده و «هیچ کس» صدای آن‌ها را نمی‌شود. آقای حکیمی افزود که در مکتب ناشنوایان کابل هیچگونه تجهیزات حتا کاغذ و کمپیوتر و پرنتر وجود ندارد و این یک تبعیض آشکار در حق اشخاص دارای معلولیت است.

 محفل با تقدیر از محترم محبتی مسئول کمیته دادخواهی از طرف نهاد های ان کمیته و توزیع تحایف برای اطفال که سرود ملی و ترانه اجرا کرده بودند به پایان رسید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


بازنشر این مطلب