گزارش‌های روزانه بازدید:453 تاریخ نشر:2018-12-24

از روز جهانی اشخاص دارای معلولیت بزگداشت شد

 

دفتر ساحوی کندز

روز جهانی اشخاص دارای معلولیت با شعار محوری "توانمندسازی اشخاص دارای معلولیت و تضمین فراگیری و برابری" طی کنفرانس با شکوهی از سوی بخش حمایت و انکشاف حقوق اشخاص دارای معلولیت دفتر ساحوی حوزه شمالشرق کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولسوالی خنجان ولایت بغلان، بزرگداشت به عمل آمد.

   کنفرانس با اشتراک نماینده مقام ولایت و رئیس کار و امور اجتماعی ولایت بغلان، سرپرست و مسؤولین ادارات ولسوالی خنجان، قوماندان امنیه محل، علمای کرام، خطبای مساجد، رؤسا و اعضای انجمن های معلولین و بازماندگان شهدا، خبرنگاران، استادان و شاگردان مکاتب در مقر شورای انکشافی آن ولسوالی، برگزار شد.

   کنفرانس بزرگداشت "روز جهانی معلولین" با خوانش آیات قرآنی، پخش سرود ملی و نشر پیام تبریکی جناب داکتر سیما "سمر" رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و با سخنان افتاحیه آقای سید حفیظ الله "فطرت" رئیس دفتر ساحوی حوزه شمالشرق کمیسیون، آغاز شد.

   آقای فطرت در مورد فعالیت های نظارتی، حمایتی، تعلیمی و تربیتی کمیسیون در قبال معلولین، موجودیت اسناد ملی و بین المللی در راستای حقوق بشری معلولین، نقش دولت در تطبیق قانون اشخاص دارای معلولیت، وظایف علما و خطبای دینی در مورد ارائه معلومات اسلامی و حقوق اساسی معلولین بحث نموده و از ادارات ذیربط دولتی خواست تا همکار خوب با معلولین کشور باشند.

   سپس عبدالمقیم "یوسفی" سرپرست مقام ولسوالی خنجان ضمن ابراز سپاس از کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به خاطر گرامیداشت این روز جهانی در ولسوالی خنجان، تعهدات خویش را در راستای تطبیق قانون اشخاص دارای معلولیت از طریق ادارات ذیربط ابراز داشته و روز جهانی معلولین را به مردم شریف ولایت بغلان، تبریک گفت.

 

  آقای سیدصالح صالح رئیس کار و امور اجتماعی نیر به نمایندگی از مقام ولایت بغلان، روز جهانی معلولین را حضور اشتراک کنندگان کنفرانس، تبریک گفته و از همکاری بیشتر و ایجاد مراکز اموزشی، فنی و حرفوی در سطح ولایت بغلان خبر داد. آقای صالح تطبیق قانون حقوق و امتیازات اشخاص دارای معلولیت را یکی از وظایف و مسؤولیت های ادارات دولتی و غیر دولتی دانسته و تعهد نمود که در راستای بهبود وضعیت حقوق بشری معلولین و ارزش های حقوق بشری آنها کوشش و تلاش لازم خواهد نمود.

 

    در ادامه، مولوی عبدالله و داملاعبدالوهاب خطیبان مساجد ولسوالی خنجان و آقای عزیزالله راسخ رئیس انجمن معلولین قهرمان ولایت بغلان در سخنرانی های خویش، حقوق معلولین را از لحاظ اسلامی و دینی به بررسی گرفته و استعمال هر نوع الفاظ زشت و غیر اسلامی را مخالف ارزش های اسلامی و حقوق بشری بیان داشته و از شهروندان خواستند که به کرامت انسانی معلولین احترام گذاشته و آنها را مورد حمایت خویش قرار دهند.

 

کنفرانس "روز جهانی معلولین" با سخنرانی های داملا عبدالسلام، غلام محمد نظری یکی از بزرگان قومی، میربچه صمدی رئیس اتحادیه معلولین بغلان، ملا نورمحمد نماینده معلولین، خوانش اشعار توسط دانش آموزان مکاتب ولسوالی خنجان و به امید خودکفایی معلولین، پایان یافته و گزارش کامل آن از سوی رسانه های ولایت بغلان به نشر رسید.


بازنشر این مطلب