گزارش‌های روزانه بازدید:591 تاریخ نشر:2018-12-26

دفتر ولایتی هلمند از سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر تجلیل کرد دفتر ولایتی هلمند

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان دفتر ولایتی هلمند هفتادمین سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر، بیست پنجمین سالروز تصویب برنامه عمل کنفرانس ویانا و اصول نامه پاریس و روز ملی یادبود از قربانیان نقض حقوق بشر را بتاریخ ۲۰ ماه قوس برگزار نمودند، این محفل که در تالار کنفرانس های پوهنتون هلمند برگزار شده بود بیش از ۸۵ نفردر آن اشتراک کردند.                                                                                                      

درین کنفرانس معاون مقام ولایت هلمند محترم مجاهدالله صفاری، قوماندانی امنیه محترم محمد رزاق یعقوبی، ریس څارنوالی استناف محترم محمدعیسی ابراهیم خیل، ریس کمیته ولایتی صلح محترم غلام محمد اسحق زی، ریس ارشاد حج و اوقاف محترم محمد داود مدقق، ریس موسسه تحصیلات عالی هلمند محترم سورگل عبدالرحمن، ریس انجمن وکلای مدافع محترم عزت الله سکندری، اعضای ریاست های دولتی و غیر دولتی و نهادهای بشری و خیریه، بزرگان قومی، روحانیونٰ، خبرنگاران، استادان پوهنتون، محصلان ذکور و اناث اشتراک نمودند.                                                            

آغاز برنامه با تلاوت چند آیاتی از قرآن مجید توسط یکی از اشتراک کنندگان شروع شد که در نخست ریسه دفتر ولایتی هلمند محترمه عفیفه معروف در مورد اهداف برگزاری کنفرانس و اهمیت کنفرانس ویانا و اصولنامه پاریس در حمایت و تاکید براسناد حقوق بشری خصوصا اعلامیه جهانی حقوق بشر و فعالیت های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به اشتراک کنندگان معلومات داد و در ادامه افزود: سهم گیری بی سابقه، رسانه ها، فعالان مدنی، فعالان حقوق بشر، نهادهای دولتی غیردولتی و سایر مردم در بهبود وضعیت حقوق بشر در سطح کشور خیلی مهم و مفید تمام شده است.                                                                                                                                      

خانم معروف افزود اعلامیه جهانی حقوق بشر و اصول کلی آن نشان دهنده ای آزادی، برابری، حفظ کرامت والای انسانی و همبستگی افراد جامعه میباشد که بدون رعایت و احترام به این ارزش های کلی تحقق حقوق اساسی بشر امکان پذیر نیست.                                                                                                                                     

معاون مقام ولایت هلمند محترم مجاهدالله صفاری هفتادمین سالیاد اعلامیه جهانی حقوق بشر را نخست به همه اشتراک کنندگان کنفرانس مبارک باد گفته و از کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بخاطر راه اندازی چنین برنامه های مؤثر و خوب  اظهار امتنان و سپاس گذاری نمود.                                                                                            

آقای صفاری افزود: همه اصول و ارزش های حقوق بشری را یک هزار و چهارصد سال قبل دین مبین اسلام به ما آموخته است،امروز همه باهم آن ارزشهای حقوق بشری را طی یک کنفرانس در هفتادمین سالروز اعلامیه جهانی حقوق بشر تجلیل مینمایم، پس از همه شما اشتراک کنندگان محترم خواهشمندم که بیاید با هم یکجا با استفاده از این آموخته های که دین مبین اسلام و اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید دارند در زندگی روزمره خویش عملا پیاده نمایم تا زمینه یک جامعه عاری از نقض حقوق بشری را برای قشر جوان و نسل های بعدی خویش مهیا سازیم تا در بهترین جامعه ونظام زندگی نمایند.          

                                                                                                                            

قوماندان امنیه ولایت هلمند محترم محمد رزاق یعقوبی افزود: جنگ چهل ساله ای کشور نقض حقوق بشری را گسترش داده است. از سال۱۳۸۱ هنگامی که کمیسیون مستقل حقوق بشر در کشور به میان آمد تا امروز سعی کرده است اسناد نقض حقوق بشروقضایای جنایات جنګی را جمع اوری کند، محابس غیرقانونی مسدود شود و تلفات ملکی کاهش یابد، در مجموع نقض حقوق بشری در همه سطوح به گونه ای کاهش پیدا کند، طبعا تاریخ افغانستان ازین جنایات چشم پوشی نمی تواند و باید از کمیسیون مستقل حقوق بشر بابت این موارد سپاس گذاری کند.                                                                                                            

آقای یعقوبی در ادامه افزود: تجسس، تداخل مشروع و قانونی کمیسیون در همه عرصه های زندگی فضا را گوارا نموده و نقض ها را محار کند ومردم را  به سوی قانون پزیر شدن تشویق نموده ،ازین رو تا زمانیکه حاکمیت قانون نیاید مساوات را نخواهم آورد،پس تا جایکه توان داریم برای تطبیق قوانین نافذه، جلوگیری از ناقضین حقوق بشر تا حد توان باهم میکوشیم.            

                                                                                                                    

در قسمت دوم کنفرانس امروزی پنل چهار نفری از روسای دوایر دولتی و استادان پوهنتون آماده شده بود که اعضای پنل به نوبه خود به پرسش های اشتراک کنندگان پاسخ های قناعت بخش ارایه داشتند. سپس کنفرانس یکروزه با دعای اختتامیه و صرف طعام چاشت به پایان رسید.                                                                                                   

                                           

 

 


بازنشر این مطلب