گزارش‌های روزانه بازدید:213 تاریخ نشر:2019-03-14

برگزاری جلسه استماع‌عامه زیر عنوان ( زنان، صلح و امنیت) در ولایت بدخشان

جلسه استماع‌عامه تحت عنوان« زنان، صلح و امنیت» با شتراک شماری از زنان، کارمندان نهادهای دولتی و غیر دولتی، در ولایت بدخشان برگزار گردید.

در این جلسه زیاتر از ۸۰ تن رؤسای نهادهای دولتی و غیر دولتی، فعالان مدنی، فعالان حقوق زن، خبرنگاران، عالمان دین، اساتید دانشگاه و بزرگان قوم  شرکت ورزیدند.

این جلسه به‌روز سه‌شنبه، ۲۱ برج حوت سال ۱۳۹۷، با حضور علی محبتی و حیات‌الله امیری، از اعضای هئیت رهبری کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در سالن جلسات مقام ولایت بدخشان برگزار گردید.

علی محبتی، اهداف این جلسه را اینگونه بیان داشت:«راه‌اندازی جلسه استماع‌عامه، علاوه بر بلند بردن سطح آگاهی عامه نسبت به وضعیت حقوق‌بشری زنان، نقش زنان در پروسه صلح و نیز توجه مسؤولان و نهادهای ذی‌ربط در جهت رفع مشکلات و نارسایی‌های موجود، جلب خواهد شد».

همه اعضای این جلسه تأکید نمودند که صلحِ بدون حضور و مشارکت زنان، صلح پایدار و دایمی نخواهد بود. به گفته آنان، از اینکه زنان نیم نفوس کشور را تشکل می‌دهند، باید در روند گفت‌وگوهای صلح سهم فعال و مساوی داشته باشند، تمام مطالبات و خواست‌های زنان نیز مدنظر گرفته شود.

هم‌چنان اعضای این جلسه گفتند که، زنان صلح عادلانه می‌خواهند. صلح که زنان حضور همسان با مردان نداشته باشند، صلح منفی و ناعادلانه به‌شمار می‌رود. به گفته آن‌ها، نباید دست‌آوردها و پیش‌رفت‌های به‌میان آمده، قربانی معاملات صلح شود.

به گفته شرکت‌کنندگان، ادامه جنگ‌ها و منازعات مسلحانه در کشور، بیش‌ترین صدمه را بر زنان این کشور وارد نموده، و باعث نقض حقوق‌بشری آن‌ها شده است. آن‌ها ضمن ابراز این مطلب گفتند که تمام طرف‌های گفت‌وگوکننده باید حقوق و مطالبات زنان را در نظر گرفته و زنان نیز مثل مردان در همه فیصله‌ها و تصامیم مشارکت برابر و مساوی داشته باشند.

شرکت‌کنندگان جلسه استماع‌عامه روی موارد ذیل تأکید نمودند:

۱- مشارکت و حضور برابر زنان در پروسه صلح و مذاکرات باید تضمین گردد؛

۲- حقوق‌بشری و انسانی زنان در هر گونه توافقات صلح باید مدنظر قرار گرفته و رعایت گردد؛

۳-  از دست‌آوردهای هفده ساله و ارزش‌های قانون اساسی در پروسه صلح باید حفاظت صورت گیرد؛

۴ – شرکت‌کنندگان تأکید نمودند که حقوق‌بشری زنان نباید قربانی روند گفت‌وگوهای صلح شود؛

۵- اعضای این جلسه گفتند که تلاش شود تا برای ایجاد یک صلح پایدار و عادلانه، تمام شهروندان کشور به‌شمول زنان احساس امنیت نمایند و از حقوق و آزادی‌های بشری خود برخوردار شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              

 

 

 


بازنشر این مطلب