گزارش‌های روزانه بازدید:362 تاریخ نشر:2019-04-09

سفر داکتر سیماسمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به ولایت بامیان

داکتر سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به منظور اجرای برنامه های رسمی، در تاریخ 12 حمل 1398 به ولایت بامیان سفر کرد. باشندگان مرکز ولایت، مسئولان حکومت محلی، فعالان مدنی و حقوق بشر، دانشجویان و فرهنگیان از سفر داکتر سمر و همراهان شان به این ولایت، استقبال نمودند.

در محفلی که به همین مناسبت برگزار شده بود، محمد جواد دادگر، رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولایت بامیان، برگزاری جلسه استماع عامه تحقیق ملی "زنان، صلح و امنیت" و نیز ارزیابی از وضعیت عمومی حقوق بشر، صحبت با فعالان مدنی و حقوق زن، مسئولان حکومت محلی و  اساتید و دانشجویان مراکز تحصیلی و آموزشی در باره مسایل مرتبط با حقوق بشر و صلح را از اهداف سفر داکتر سمر و همراهان شان به ولایت بامیان عنوان کرد.

محمدطاهر زهیر، والی ولایت بامیان تلاش‌های داکتر سمر و کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان را در امر ترویج، توسعه و نهادینه کردن ارزش‌های حقوق بشر در کشور، ستایش کرد و گفت: "تلاش برای تحقق ارزش‌های حقوق بشر در شرایط کنونی افغانستان با پس زمینه‌ای 40 سال جنگ، کاری سخت و دشواریست که از جانب داکتر سیما سمر وکمیسیون مستقل  حقوق بشر افغانستان انجام شده و موفقیت‌های خوبی نیز به همراه داشته است. والی بامیان کارهای انجام شده در راستای تعمیم ارزش‌های حقوق بشر را پر ثمر، با ارزش و مفید برای آینده افغانستان خواند. او هم چنین بر ضرورت مشارکت وسیع مردم افغانستان در تلاش‌های مربوط به صلح تأکید کرد و گفت، عدم مشارکت مردم افغانستان در پروسه صلح و هر نوع تصمیم در غیاب آنان، تأمین صلح پایدار ممکن و میسر نیست.

 

هم‌چنین، کریمه سالک، رئیس امور زنان ولایت بامیان داکتر سمر را حامی خوب زنان افغانستان عنوان کرد و گفت، تلاش‌های داکتر سمر برای تأمین دسترسی زنان به حقوق و آزادی‌های اساسی شان، پر دست آورد و مؤثر بوده است. به باور وی پس از دوره طالبان، به اثر حمایت، تشویق و تلاش‌های داکتر سمر شمار زیادی از زنان در ادارات به کار و فعالیت آغاز کردند و نیز اقداماتی که در جریان سال‌های اخیر صورت گرفته است بر بهبود وضعیت عمومی زنان افغانستان تأثیرات مثبت داشته است.

در ادامه برنامه، استاد صادق علی یار فعال حقوق بشر صحبت نمود و داکتر سیما سمر را نماد حقوق بشر عنوان کرد. ایشان بیان داشت که داکتر سمر که یک طبیب و پزشک است به این دلیل به فعالیت‌های حقوق بشری روی آورد تا درد ملتی را که از مرض مزمن و واگیر نقض حقوق بشر، بی عدالتی و تبعیض رنج می‌برد را درمان کند. وی افزود قبل از اینکه داکتر سمر به ریاست کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان انتصاب شود چهره شناخته شده در عرصه حقوق بشری در سطح ملی و بین‌المللی بوده است. به باور وی امروزه در کشور، حقوق بشر و نام داکتر سمر به هم تندیده و گره خورده است و هرجای که نامی از داکتر سمر برده می‌شود حقوق بشر در ذهن ما تداعی می‌گردد، به همین دلیل سیما سمر از چهره انسانی به یک مفهوم تبدیل شده است.

علاوه براین، محمد حسن اسدی عضو شورای ولایتی بامیان یکی دیگر از سخنرانان این برنامه پیرامون کارنامه و خدمات داکتر سمر صحبت نموده و اظهار داشتند که: "در هرجای که نام و یادی از داکتر سمر است در آنجا نمادی از خدماتی ارزنده‌ی فکری و فرهنگی آن را شاهد هستیم و داکتر سمر حتی پیشگام‌تر از حکومت در ایجاد و تاسیس مکاتب و شفاخانه ها اقدام کرده است.". آقای اسدی در ادامه صحبت‌های خود، بر اهمیت شفاف بودن پروسه صلح در کشور تأکید کرد و گفت، شفافیت تلاش‌های جاری و نیز رهبری این تلاش‌ها توسط دولت و مردم افغانستان متضمن صلح دایمی و پایدار در کشور خواهد بود.

در پایان، محترم داکتر سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان پیرامون موضوعات مهمی مانند: صلح، امنیت، حکومت داری خوب و مبارزه با تبعیض صحبت نمود و گفت: "خشونت‌ها و مخصمات مسلحانه 41 ساله در افغانستان، قربانیان فراوانی از شهروندان کشور بجا گذاشته است و شاید هیچ خانواده‌ی نباشد که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم از خشونت‌های چندین دهه گذشته و مخاصمات جاری آسیب ندیده باشد. داکتر سمر اعتنا و عمل به ارزش‌های حقوق بشری که در اسناد بین المللی تضمین شده است را تنها راهکار پایان دادن به خشونت و منازعه جاری در کشور خوانده و تأکید کرد که پی‌ریزی و ایجاد یک آینده‌ای مبتنی بر صلح، تساهل و رواداری تنها با رعایت ارزش‌ها و موازین حقوق بشری، ممکن و میسر است. داکتر سمر تأکید کرد که یکی از عوامل مؤثر بر ترویج و استمرار جنگ و منازعه، وجود اشکال مختلف تبعیض علیه شهروندان است که در این راستا باید برنامه‌های عملی و مؤثری اتخاذ و اجرا گردد. رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، هم چنین خاطر نشان کرد که متاسفانه جنگ 41 ساله افغانستان تمام بنیادهای اخلاقی و اجتماعی را آسیب رسانده و این مسئله بر جامعه پذیری شهروندان و آموزش‌های رسمی در مراکز تحصیلی و آموزشی تأثیرات فوق‌العاده منفی وارد کرده است؛ چنانچه باورهای تبعیض آمیز در کتاب‌ها و متون درسی مکاتب نیز دیده می‌شود که کودکان را به خشونت و عدم رواداری تشویق می‌کند. 

داکتر سمر در بخش دیگر از سخنان خود در باره صلح و تلاش‌های جاری در این زمینه نیز اشاره نمود و گفت: "صلح تنها قطع جنگ و پایان منازعات مسلحانه نیست، بلکه صلح به معنی تأمین فضای است که در آن شهروندان به امنیت انسانی پایدار دست یابند و از فقر و خشونت، تبعیض و بی عدالتی رهایی یابند. ایشان هم چنین بر ضرورت سهم‌گیری و حضور مردم افغانستان و مخصوصاً قربانیان در تلاش‌های صلح تأکید کرد و گفت، دولت باید تدابیر و مکانیسم‌های عملی را برای مشارکت قربانیان در تدوین پلان و استراتیژی مربوط به صلح طرح و اجرا نماید و نیز زمینه را برای سهم‌گیری آن‌ها در تطبیق تفاهم‌نامه صلح فراهم آورد.

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تأمین حکومت داری خوب و گسترش دسترسی شهروندان افغانستان به یک دستگاه عدلی و قضایی پاسخگو وکارآمد را از دیگر نیازها و لازمه‌های مهم صلح پایدار و دایمی توصیف کرد و بر ضرورت گسترش اعمال اصلاحات در نهادهای یاد شده تأکید نمود.

 


بازنشر این مطلب