گزارش‌های روزانه بازدید:113 تاریخ نشر:2019-04-13

شرکت 300 تن از کارآموزان در جلسات آموزشی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مزار شریف

حدود 300 تن از کارآموزان برنامه توسعه رهبری زنان (جوانه) با حضور در دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر با دستاوردها و برنامه های این کمیسیون آشنایی عمیق تری پیدا کردند. این کارآموزان که در چهار گروه جداگانه دسته بندی شده بودند به روزهای 14 و 18 حمل ضمن بیان نگرانی ها و سئوال های شان، خواهان توجه بیشتر این کمیسیون به توانمندی زنان شدند.

قاضی سید محمد سامع رئیس دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از کاهش شکنجه در مراکز سلب آزادی، به رسمیت شناختن برابری حقوق زنان و حضور چشمگیر آنها در عرصه های مختلف جامعه به عنوان دستاوردهایی نام برد که این کمیسیون در آنها نقش موثر داشته است. او فقدان علاقمندی بسیاری از مسئولان ادارات دولتی به پاسخگویی و همچنین برگشت پذیری دستاوردها را از نگرانی های کمیسیون مستقل حقوق بشر دانست.

بورا نوبهاری محصل رشته اقتصاد و از کارآموزان جوانه که در یکی از این نشست ها شرکت داشت، با اشاره به برنامه جوانه می گوید؛ این برنامه برای ما می آموزاند که خانم های افغان از خود حقوقی دارند که باید گرفته شود. او می افزاید زنانی که از حقوق  خود آگاه نبودند، خود را ضعیف و ناکارآمد فکر می کردند در حالی که این چنین تلقی درست نیست ما هم انسانیم ما حق تحصیل، کسب شغل، کسب مهارت و حضور در سیاست، اجتماع و امور فرهنگی داریم.

در این نشست ها اشتراک کنندگان از سوی بخش تعلیمات مورد ارزیابی قرار گرفتند تا سی تن برتر را برای شرکت در ورکشاپ حقوق بشر و دموکراسی دعوت نماید.

 

      

 


بازنشر این مطلب