گزارش‌های روزانه بازدید:261 تاریخ نشر:2019-06-02

تشکیل پنج شورای رضاکار حقوق بشر در شمال کشور

 

دفتر ساحوی مزار

طی نشستی در شهر مزار شریف،  40 تن از فعالان مدنی از ولایت های بلخ، سرپل، جوزجان و سمنگان با حمایت کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اقدام به تشکیل پنج شورای رضاکار حقوق بشر کردند. در این نشست که به روز هشتم ماه جوزا در تالار کنفرانس های دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برگزار شد، این فعالان مدنی پس از بحث و گفتگو در جلسات جداگانه، علاوه بر توافق روی تعیین خط مشی های کاری شورا، رئیس، معاون و منشی شورای خود را انتخاب کردند.

قاضی سید محمد سامع رئیس دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با نگرانی از رایج شدن بی تفاوتی شهروندان در قبال تخطی ها و نقض قوانین ابراز امیدواری کرد که شوراهای رضاکار حقوق بشر بتواند تلاش های محلی برای دادخواهی از حقوق بشری شهروندان را به شکل مؤثری انسجام ببخشد.

این شوراها که توسط رضاکارانی از شهرهای مزار شریف، آیبک، شبرغان، سرپل و همچنین ولسوالی دهدادی ولایت بلخ ایجاد شده اند، به گفته رازقداد گلزاری آمر بخش تعلیمات دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر قرار است جلسات هماهنگی داشته باشند و فعالیت های خود را در راستای ترویج ارزش های حقوق بشری و دادخواهی از قربانیان نقض حقوق بشر در سطح محلی منسجم نمایند. او گفت یکی دیگر از اهداف شوراهای رضاکار، حساس سازی شهروندان در قبال قضایای نقض حقوق بشر در سطح محلی می باشد.

محمد نعیم اسحاق زی یکی از اشتراک کنندگان این جلسه از ولایت جوزجان گفت در این ولایت یکی از مسایلی که ما را به شدت رنج می دهد، گسترش محکمه های صحرایی در روستاهای این ولایت است. مثلا یک خانم صرفا به این خاطر مورد بارخواست قرار می گیرد که چرا به تنهایی از روستا به شهر رفته است. او خواستار آن شد که صدای روستائیان بیشتر شنیده شود.

علی شیر انتظار جوزجانی که به ریاست شورای رضاکار حقوق بشر شبرغان انتخاب گردید، اولویت کار خویش را آموزش و آگاهی برای روستائیان و تقویت روابط شبکه یی با فعالان روستایی حقوق بشر دانست.

عبدالفهیم سالک رئیس شورای رضاکار حقوق بشر در شهر آیبک ابراز امیدواری کرد که بتواند با دید حقوق بشری فعالیت های این شورا را منسجم نماید.


بازنشر این مطلب