گزارش‌های روزانه بازدید:211 تاریخ نشر:2019-07-06

تعهدات نیروهای دفاعی و امنیتی ولایت فاریاب برای جلوگیری از تلفات افراد ملکی و حمایت از قربانیان منازعات مسلحانه!

 

 

 

 

بخش آمبودزمن دفتر ولایتی فاریاب  کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان  جلسه  هماهنگی ربع دوم خویش را پیرامون (جلوگیری از تلفات افراد ملکی، رعایت قواعد و مقررات جنگ توسط طرف های درگیر و حمایت از قربانیان از سوی دوایر دولتی و غیر دولتی) بتاریخ  ۱۰سرطان سال۱۳۹۸  خورشیدی با اشتراک۲۴  شامل (۸ زن و ۱۶ مرد)  از نمایندگان: کمیته بین المللی صلیب سرخ، ریاست سره میاشت ، جامعه مدنی، ریاست امنیت ملی ،اردوی ملی، پولیس ملی و فعالین حقوق بشر در سالن  کنفرانس های این دفتر تدویر نمود.

در آغاز برنامه،  محترم ذبیح الله"جواد" رئیس دفتر ولایتی فاریاب، ضمن صحبت رابطه به  افزایش  تلفات شهروندان و تبعات منفی جنگ افزود: میزان تلفات غیرنظامیان ناشی از درگیری های مسلحانه در حال  افزایش بوده، همچنان  نیروهای دولتی بعضاٌ در جریان عملیات های مشترک شان با نیروهای بین المللی  افراد ملکی و منازل مسکونی را مورد هدف  نظامی قرار داده اند و از جانب دیگر مساعدت های صورت گرفته برای قربانیان توسط حکومت محلی و سایر نهاد های  امداد رسان بسنده نبوده و  باید مورد حمایت و کمک های بیشتر و بنیادی قرار گیرند. آقای جواد در ادامه سخنانش بیان داشت: در جریان جنگ افراد ملکی افزون بر از دست دادن حیات خویش در هنگام درگیر های مسلحانه از حقوق اساسی شان  از قبیل حق کرامت انسانی، آموزش و پرورش، صحت، آزادی گشت وگذار، آزادی  بیان، امنیت شخصی و مسکن مناسب که در قوانین ملی و بین المللی تسجیل یافته است محروم میشوند.

متعاقباٌ،  آقای عبدالکریم "یورش"  سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت فاریاب ضمن ابراز خرسندی از تدویر چنین جلسات بیان داشت: قبل  از آغاز عملیات برای منسوبین پولیس ملی در مورد مقررات و قوانین  جنگ که همانا اصل تناسب، تفکیک واحتیاط است، آموزش  و هدایت لازم داده می شوند تا از تلفات افراد ملکی جلوگیری به عمل آمده و منازل مسکونی نباید مورد هدف نظامی قرار گیرد . آقای یورش در مورد حمایت از قربانیان جنگ گفت:  قربانیان و خانواده آنان همواره  مورد کمک های مادی و معنوی دوایر دولتی و غیر دولتی قرار گرفته و همچنان بعداز طی مراحل قانونی اسناد، حقوق و امتیازات شهداء و معلولین برای ایشان  نیز پرداخت می شود.

بعداٌ، محترم سید عوض الله یکتن از قربانیان جنگ و ازجمله اسیران آزاد شده از زندان طالبان در قریه شاخ ولسوالی قیصار توسط نیروهای کماندو، در ارتباط به چگونگی دستگیری اش از سوی طالبان و وضعیت حقوق بشری زندان طالبان  صحبت نموده اظهار داشت: من دو ماه نزد طالبان اسیر بودم و در این مدت آنان از هیچ ظلمی در مقابل من دریغ ننموده، همیشه ما را مورد شکنجه، رفتار های خشن و غیر انسانی قرار میدادند، این عمل گروه مخالفین مسلح دولت مورد قبول هیچ دین و آئین نبوده  و در مغایرت به قوانین نافده کشور و احکام دین مقدس اسلام می باشد.

در جریان برنامه، نمایندگان محترم کمیته بین المللی صلیب سرخ، ریاست سره میاشت، جامعه مدنی و علمای کرام باالنوبه در رابطه به موضوع ایراد سخن نموده اظهار داشتند: هدف قرار دادن افراد ملکی و منازل مسکونی از سوی طرف های جنگ نقض صریح حقوق بشر بوده و در مغایرت با اصول و موازین حقوق بشر دوستانه بین المللی وقوانین نافذه کشور  قرار دارد، در این راستا مسئولین حکومتی به ویژه ارگان های دفاعی و امنیتی توجه جدی نمایند.

در فرجام، ریس دفتر ولایتی فاریاب پیشنهاداتی در خصوص آموزش نیروهای دفاعی و امنیتی در عرصه حقوق بشر دوستانه بین المللی، نحوه جلوگیری از افزایش تلفات غیر نظامیان، پرداخت غرامت برای قربانیان و تعقیب عدلی عاملین جنایت جنگی به آدرس ارگان های دفاعی و امنیتی ارائه نمود.

نتیجه:

  • یکتن از علمای  کرام به نمایندگی از ریاست ارشاد، حج و اوقاف تعهد نمود که به تمام خطبای مساجد هدایت خواهند داد تا  از طریق منابر و مساجد  در مورد نکوهش و هدف قرار دادن افراد ملکی و منازل مسکونی از سوی طرف های درگیر تبلیغ نمایند.
  • عبدالکریم "یورش" سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت فاریاب وعده سپرد که معاش سه ماهه یک تن از قربانیان جنگ که تاهنوز تادیه نگردیده است، در قسمت پرداخت آن همکاری می نماید.
  •  اشتراک کننده گان از تمام جوانب درگیر خواستند که در جریان مخاصمات مسلحانه به حقوق بشری شهروندان و قواعد  حقوق بشردوستانه بین المللی احترام گذاشته تا از افراد ملکی حفاظت شود.

 

سارا "قاسمی" آمربخش آمبودزمن دفتر ولایتی فاریاب

 

 

 


بازنشر این مطلب